Vyznávate filozofiu DIY alebo po našom „urob si sám“? Internet je plný návodov a inšpirácií, do ktorých sa odhodlane púšťame. Zakaždým sa však neoplatí majstrovať bez odbornej pomoci, a to najmä vtedy, ak ide o rekonštrukciu. Ak obnovu vášho domu riešite z väčšej časti svojpomocne, určite sa vyhnite nasledujúcim chybám pri výbere remeselníkov či materiálov.

Neoverený výber remeselníkov

Ak hovoríme o rekonštrukciách domu či bytu, ktoré si vyžadujú odbornú prácu každého druhu, je vždy lepšie zaplatiť profesionála, než sa do všetkých prác púšťať so svojimi laickými vedomosťami a potom sa chytať za hlavu. Avšak, aj tu môžete trafiť vedľa, pretože na trhu je široká ponuka rôznych firiem a remeselníkov. Pri výbere preto hľadajte iba overených dodávateľov – napríklad firmu, s ktorou má niekto z vášho okolia pozitívnu skúsenosť. Takýto typ odporúčania sa vo všeobecnosti považuje za najdôveryhodnejší. Ďalšou alternatívou sú recenzované profily firiem a remeselníkov s dohľadateľným portfóliom a kladnými hodnoteniami. Nízke ceny sa môžu javiť atraktívne, no niekedy sa za nimi skrýva neodborná povrchná práca či dokonca podvod.

ako rekonštruovať dom, rekonštrukcia domu svojpomocne (1)

Prvá ponuka nemusí byť najlepšia

Ak ste si už spravili prieskum a našli ste overené firmy, na rade je žiadosť o vytvorenie cenovej ponuky. Čo to znamená? Firmám alebo remeselníkom, ktorí sa vám na základe hodnotení, referencií a recenzií pozdávajú, zašlete predstavu o objednávke s vašimi parametrami. Oni vám následne pošlú cenovú kalkuláciu daných tovarov a služieb.

Viete o postupnom vyplácaní dodávateľa?

Aj keď vám firma pripravila cenovú ponuku a vy ste s ňou súhlasili, neznamená to, že by ste túto sumu mali uhradiť hneď v plnej výške. Ideálne je zaplatiť určitú zálohu, aby aj dodávateľská firma mala istotu a „budget“ na nákup materiálu, a následne sa dohodnúť na kalendári platieb podľa objemu vykonanej práce a podľa dynamiky progresu rekonštrukcie. Takýto krok je prevenciou pred častou situáciou, keď firma alebo remeselník z rozličných dôvodov nedokončí práce v plnom rozsahu a vy prídete o peniaze.

Nenechávate si rezervu

Tu ide o jeden z najzásadnejších omylov pri financovaní akéhokoľvek bývania – pri rekonštrukciách to však platí dvojnásobne. Neraz sa totiž stáva, že stavebníci pri vykonávaní rekonštrukčných prác odhalia nečakané vady alebo narazia na problémy, s ktorými sa v základnom rozpočte vôbec nerátalo. Z toho dôvodu si váš rozpočet nikdy nerozpočítavajte presne na cent. Vždy si nechajte nejakú rezervu (odporúča sa minimálne 10 – 15 %).

ako rekonštruovať dom, rekonštrukcia domu svojpomocne (1)

Objednávka nie je konkrétna

Záväzná objednávka od vami vybranej firmy by mala obsahovať podrobné a konkrétne špecifikácie tovarov a služieb, za ktoré budete platiť. Takto predídete tomu, aby finálny výsledok nebol v súlade s vašou predstavou. V praxi to znamená uvádzať napríklad artiklové, resp. katalógové čísla produktov a ich počet. Čím budete detailnejší, tým lepšie pre vás. Ideálne je dané tovary vidieť najprv naživo.

Šetríte na kvalitných materiáloch

Tisíckrát obohratá pesnička výrobcov či predajcov, a napriek tomu stále opakovaná chyba mnohých súkromných investorov a individuálnych staviteľov. Keďže hovoríme o stavbe domu, ktorý je neraz obrovskou investíciou na celý život, neoplatí sa úporná snaha šetriť za každú cenu. Lacnejšie riešenia a rýchla neodborná realizácia vás môžu stáť problémy, ktoré sa budú s vami ťahať desiatky rokov. Samozrejme, to neznamená, že najdrahšie riešenia budú automaticky tie najlepšie – treba dbať najmä na optimálny pomer výkonu a ceny. A takisto platí, že premyslieť veci dvakrát i trikrát je vždy lepšie, než sa rýchlo vrhnúť do zdanlivo najlepšieho riešenia.

ako rekonštruovať dom, rekonštrukcia domu svojpomocne (1)

Kombinujete rôzne riešenia

Častou chybou býva, že sa majitelia nehnuteľnosti rozhodnú skombinovať prvky od rôznych výrobcov, pretože sa tak snažia redukovať výdavky. Toto sa však neodporúča. Ak skombinujete časti rôznej výroby alebo implementujete lacnejšie materiály, nemusí tak daný nosný prvok (zväčšia drahší) plniť stopercentne a plnohodnotne svoju funkciu. Skrátka kombinujte všetko v rámci jedného systému, t. j. výrobky a riešenia od jedného výrobcu. Budete tak mať istotu, že zariadenia budú kompatibilné.

Chýb, ktorých sa pri rekonštrukcii dopúšťame, je, samozrejme, oveľa viac. Ak máte vlastné skúsenosti s problémami a omylmi pri obnove domu, neváhajte sa podeliť s našimi čitateľmi.