Keď počujeme slovné spojenie „nevítaní návštevníci v dome“, hneď nás strasie pri pomyslení na dlhoprstých votrelcov, ktorí sa chcú nečestným spôsobom priživiť na našom majetku. Dnes necháme zlodejov zlodejmi a budeme sa venovať iným rušiteľom nášho pokoja. Hmyzu.

Hmyz je všade okolo nás. Je to ohromná a veľmi rôznorodá skupina živočíchov. Aj napriek tomu, že ľudia mnohé druhy hmyzu doslova nenávidia, je potrebný odstup a pohľad bez predsudkov. Nič, podobne ako všetko na tomto svete, tu nie je len tak. Všetko má svoje opodstatnenie. Čo na jednej strane škodí, na druhej môže prinášať úžitok. Nebudeme teda písať o hubení hmyzu, ale o ochrane domácnosti pred ním.

Hubenie nie je riešením

V letnom období, a zvlášť po vlnách prívalových dažďov, ktoré sa často spájajú s vylievaním niektorých riek, je spojený hojnejší výskyt komárov. V minulosti sa v boji proti nim používali postreky, ktoré nás na jednej strane ochránili pred nepríjemným hmyzom, avšak, poničili aj užitočný hmyz a zaťažili vodné toky či celé životné prostredie toxickými látkami.

Tento rok sa akosi ľady pohli a mnohé samosprávy podobné postreky zakázali, resp. ich povolili len v obmedzenej miere, a to len pri kalamitnom výskyte komárov. U našich západných susedov, v Rakúsku, majú už viac rokov skúsenosti s používaním ekologických postrekov, ktoré koordinovane vykonávajú dokonca aj dobrovoľníci z radov občanov. Verme, že tieto postupy prídu čo najskôr aj k nám.

Čo robiť pri veľkom výskyte hmyzu?

Odpoveď je pomerne jednoduchá. Naučiť sa s ním žiť a podpísať „prímerie“. Vonku sa počas slnečného dňa môžeme pohybovať bez problémov. Väčšina hmyzu slnečnú páľavu neznáša. Pomôcť nám môžu aj rôzne repelenty alebo babské recepty založené na rozmiestnení, prípadne aj spaľovaní rôznych voňavých byliniek, korenín a pochutín, ktoré sú pomerne bežne dostupné v každej domácnosti (levanduľa, mäta, citróny, citrónová tráva, klinček, ocot, káva a pod.).

Sieťky proti hmyzu

A čo v obytných priestoroch? Najjednoduchšie je dotieravému hmyzu vytýčiť hranice sieťkami inštalovanými do okien a dverí. Taká sieťka je fantastická vec. Správne nainštalovanou okennou sieťkou neprenikne ani jeden otravný návštevník. Dostupné sú v hobby predajniach, no ich životnosť trvá len jednu či dve sezóny. Oveľa jednoduchšie je myslieť na ich inštaláciu pri kúpe okna a vyžiadať si tento doplnok namontovať od profesionálov.

Sieťky nemusia byť fixné

Napríklad k strešným oknám sú v ponuke sieťky, ktoré si môžete nasadiť aj dodatočne a nie sú fixné. Znamená to, že si ich viete navinúť do hornej lišty, aby vám nebránili vo výhľade. Viac sa o nich dočítate tu: https://www.velux.sk/vyrobky/rolety-a-zaluzie/sietky-proti-hmyzu.

Dá sa to aj bez sieťok

Ak nemáte na svojich oknách sieťky, môžete sa pokúsiť obmedziť nalietavanie hmyzu do interiéru pomocou záclon alebo závesov, prípadne natretím okenných a dverných rámov vyššie spomenutými aromatickými látkami.

Veľmi užitočné je tiež jednoduché opatrenie vyplývajúce zo správania hmyzu. Hmyz totiž rád vlietava za svetlom. Ak teda v miestnosti, v ktorej sa večer zdržujete, nerozsvietite, hmyz do nej nevletí. Môžete ju pokojne nechať vyvetrať. Predtým, ako budete chcieť zasvietiť, bude potrebné okná pozatvárať. Hmyz je, okrem iného, aj pomerne lenivý. Nerád lieta do výšok. Ak máte teda byt na štvrtom, piatom poschodí, už vás bude obťažovať asi len výnimočne. A keďže hmyz si potrebuje tiež niekedy oddýchnuť, tak v neskorších večerných hodinách sa zvykne uchýliť k spánku a prestane vás obťažovať tiež.

S chémiou opatrne

V špecializovaných predajniach sa dá kúpiť množstvo prostriedkov proti hmyzu – spreje, lepové pásky, návnady a pod. Všetko sú to chemické látky, ktoré nám určite neprospievajú a zároveň hmyz definitívne likvidujú. Ich použitie je potrebné zvážiť.

Dôležité upozornenie! Ak sa rozhodnete pre montáž sieťok na okná, uvedomte si, že sieťky sú zábranou voči hmyzu. Niečo vydržia, ale hmotnosť dieťaťa nezvládnu. Majte na pamäti tento fakt a nedovoľte deťom opierať sa o inštalované sieťky. Predídete tak katastrofe.

Čo je dobré si zapamätať?

  • Aj napriek tomu, že lietajúci hmyz nás dokáže svojou prítomnosťou riadne potrápiť, je súčasťou potravinového reťazca iných živočíchov (žaby, krtkovia, ježe, vtáky a pod.), netreba ho preto likvidovať za každú cenu.
  • Azda najužitočnejšou ochranou voči hmyzu sú sieťky na oknách a dverách.
  • Stabilné sieťky ponúkané a montované výrobcami okien majú dlhú životnosť a vysokú spoľahlivosť.
  • Sieťky v oknách majú za úlohu chrániť pred hmyzom, nie sú konštrukčne riešené tak, aby znášali väčšiu záťaž. Majte tento fakt na pamäti a nedovoľte deťom sa o ne opierať.