Vetranie, regulácia teploty v interiéri, prirodzené svetlo, ale aj samotný výhľad. Strešné okná by dnes mali plniť viacero funkcií. Vybrať tie správne však nie je jednoduché. Čo si všímať a aké doplnky zvoliť pri nákupe strešných okien? Poradíme vám.

Kým kedysi bolo štandardom strešné okno s roletou, dnes máme k dispozícii množstvo typov zatemnenia takýchto okien, ale aj tieniacej techniky a inteligentných riešení. Aj preto je vhodné zamyslieť sa nad želanou funkcionalitou ešte predtým, než si okná objednáte alebo kúpite. Vďaka inteligentným riešeniam sa nemusíte kontrolovať kvalitu vzduchu a okná manuálne otvárať. Celý tento proces môže byť automatizovaný. Tieniaca technika a príslušenstvo zas regulujú množstvo svetla a tepla vo vašom interiéri.

Ako si vybrať strešné okno?

Aby ste predišli zbytočným problémom s kompatibilitou jednotlivých komponentov, zvoľte si set okien s balíkom funkcií a vybavenia podľa vašich potrieb. Takto zároveň nemálo ušetríte.  

Regulácia teploty

Letá sú čoraz horúcejšie. Pred neznesiteľným teplom sa môžete chrániť vonkajšou tieniacou technikou. Práve tá (na rozdiel od interiérového tienenia, ktoré dokáže regulovať iba svetlo) účinne zabráni prestupu tepla cez okno do vnútorných priestorov. Vonkajšie tienenie môžete, samozrejme, kombinovať aj s vnútornými roletami.

Vďaka vonkajšej rolete sa s zníži teplota v miestnosti až o 7 °C a vďaka vonkajšej markíze približne o 6 °C. Funguje to však aj opačným smerom. Vonkajšia ochrana okien znižuje tepelné straty, a teda znižuje aj náklady na vykurovanie. Vonkajšia roleta zlepšuje tepelnú izoláciu až o 17 °C. A aby toho nebolo málo, zároveň znižuje hluk z dažďa či krupobitia až o 3dB.

Regulácia svetla

Je dokázané, že svetlo ovplyvňuje kvalitu spánku. Vďaka zatemňovacím roletám môžete spať v úplnej tme, a to aj v prípade, že si chcete dopriať krátky spánok v priebehu slnečného dňa. Ak potrebujete regulovať svetlo aj počas dňa, a to nielen kvôli spánku, ale aj bežným aktivitám, zvoľte kombinované rolety. Ide o dve rolety v jednom balíku. Kým jedna dokáže miestnosť zatemniť úplne, tá druhá jemne rozptyľuje ostré slnečné svetlo.

Na reguláciu svetla môžete využiť aj vnútorné doplnky. K dispozícii máte rôzne druhy roliet a žalúzii, s ktorými dokážete nastaviť úroveň svetla podľa vašich aktuálnych potrieb. Pri nákupe vnútorného či vonkajšieho tienenia zvážte aj ochranu proti hmyzu. Spánok v zatemnenom priestore bez bzučania komárov je určite príjemnejší.

Manuálne alebo automatické ovládanie?

Letná búrka a otvorené okná – pre niektorých to môže znamenať pohromu. Ovládanie cez mobilnú aplikáciu vás zbaví zbytočného stresu, keď sa objaví dážď. Nemusíte však nevyhnutne ovládať strešné okná iba cez aplikáciu, úplne vám postačí elektrifikované okno, ktoré má v sebe zabudovaný dažďový senzor. Ten v prípade zrážok okno zatvorí automaticky, vďaka čomu budete môcť v podkroví pokojne vetrať bez toho, aby ste si robili starosti s počasím. Výhodu je, že takéto strešné okná môžete vždy ovládať aj manuálne, ak sa však rozhodnete pre elektrifikáciu, budete vedieť jednotlivé komponenty strešných okien riadiť z pohodlia vašej pohovky. Či už ide o vetranie, zatemnenie alebo zatvorenie okien v čase, keď odchádzate z domu.

Na čo sa zamerať pri výbere doplnkov k strešným oknám?

  • želaná funkcionalita,
  • odolnosť materiálu,
  • dizajn,
  • automatické alebo manuálne ovládanie,
  • inštalácia,
  • rozpočet a potenciálna úspora.