Na slnečné lúče a teplé počasie sa tešíme celú zimu. Keď však konečne prídu, pre zmenu riešime, kde sa pred nimi môžeme ukryť. Jedným z takých miest môže byť aj váš interiér. Základným predpokladom je vhodné tienenie, ktoré zabráni prenikaniu lúčov cez okná.

Počasiu rozkázať nevieme, so slnkom však dokážeme bojovať prostredníctvom vhodného tienenia okien. Tieniaca technika môže znížiť teplotu o niekoľko stupňov Celzia. Najlepšiu ochranu pred prehrievaním interiéru poskytnú vonkajšie tieniace prvky, pretože zachytia priame slnečné lúče ešte pred ich dopadom na sklenenú tabuľu okna. Preto sa na okno inštalujú z vonkajšej strany. Neoceniteľným pomocníkom sú najmä pre tých, ktorí bývajú v podkroví.

Vonkajšia roleta

Vonkajšia roleta dokáže zachytiť až 95 % tepla zo slnečných lúčov predtým, ako dopadnú na sklo, a tým znižuje vnútornú teplotu v lete až o 7 stupňov Celzia. Môžete ju kombinovať s akýmkoľvek vnútorným tieniacim doplnkom a dokážete ju inštalovať aj dodatočne. Vonkajšie rolety na strešné okná sa ovládajú manuálne alebo diaľkovým ovládaním (na solárny alebo elektrický pohon), takže to zvládnu aj deti.

TIP

Ak necháte strešné okno pootvorené pri stiahnutej vonkajšej rolete, zabezpečíte tým prúdenie čerstvého vzduchu dovnútra. Ďalšou veľkou výhodou vonkajšej rolety je, že zabraňuje prenikaniu akéhokoľvek svetla do miestnosti v ktorejkoľvek časti dňa. O vlastnostiach vonkajších roliet sa dočítate tu: https://www.veluxeshop.sk/vyrobky/rolety-a-zaluzie-velux/vonkajsie-rolety. Riešením sú aj vonkajšie markízy, o ktorých sa viac informácií dozviete tu: https://www.veluxeshop.sk/vyrobky/rolety-a-zaluzie-velux/vonkajsie-markizy.

Vonkajšia markíza

Ďalším zo spôsobov, ako udržať miestnosť chladnú, je použitie vonkajšej markízy. Ponúka elegantné a cenovo dostupné riešenie. Vďaka nej viete teplotu znížiť o 6 stupňov. Materiál vonkajšej markízy je priehľadný, sieťovaná štruktúra prepustí svetlo do miestnosti a nezabráni vám užívať si výhľad z okna. Spôsob, akým je uchytená, umožňuje okno kedykoľvek otvoriť a vetrať.

Vnútorné tienenie

Vnútorné doplnky buď tienia, alebo zatemňujú miestnosť, pričom sú dobrým riešením aj vďaka ich dekoratívnej funkcii. Vybrať si môžete z rôznych druhov roliet (zatemňujúce, rímske, plisované, kombinované) alebo žalúzií s bezpovrázkovým ovládaním. Vďaka nim stlmíte svetlo a regulujete dopadajúce slnečné lúče vždy, keď to potrebujete. Ak máte doma bežné závesy, vymeňte ich za blackout verziu, ktorá má lepšie zatemňovacie schopnosti. Z rubovej strany majú blackout závesy nepriepustnú gumovú časť, ktorá zaručí úplnú svetelnú nepriepustnosť.

Dobré rady na záver

  • Aby ste využili zatemňovacie vlastnosti vnútorných doplnkov naplno, zatiahnite žalúzie či rolety už zrána pred odchodom do práce. Po návrate vám bude odmenou príjemne vychladený interiér.
  • Ak chcete v horúčavách zostať v príjemnom chládku celý deň, okrem tienenia myslite aj na vetranie.
  • Vetrajte skoro ráno alebo v noci. Spánok v prievane čerstvého vzduchu si zároveň viac vychutnáte.