Neotrasiteľným faktom je, že žijeme v dobe, keď väčšiu časť z našich dní trávime v uzavretých priestoroch. Potvrdila to aj Svetová zdravotnícka organizácia, podľa ktorej sa zdržiavame vo vnútri budov až 90 % nášho času. Táto skutočnosť má logicky dopad nielen na naše zdravie, ale aj na zdravotný stav a prirodzený vývoj detí. Práve preto by mali byť detské izby zariaďované a prispôsobované tak, aby spĺňali určité zdravotné požiadavky.
Každá detská izba by mala deťom umožňovať a uľahčovať tri základné funkcie: učenie sa, hranie sa a spánok. Samozrejme, najideálnejším miestom na tieto činnosti je zdravé prostredie. Ako ho však môžeme vytvoriť?
Prečo sú dôležité prírodné materiály?
Väčšina ľudí sa pri zariaďovaní detskej izby sústredí predovšetkým na rozličné bytové doplnky a hračky, ktorými je možné jednoducho spríjemniť a zútulniť najmenším ich bývanie. Často však neberú do úvahy vplyv týchto predmetov na zdravie dieťaťa, na ktoré má dosah už samotný výber materiálov. V súčasnosti sa totiž dobrovoľne obklopujeme rôznymi umelými materiálmi uvoľňujúcimi látky, ktoré ani zďaleka neprospievajú zdravotnej pohode.
Prirodzenou súčasťou vývoja detí je spoznávanie okolitého prostredia a sveta hmatom. V minulosti, keď deti trávili viac času vonku, sa dostávali častejšie do kontaktu s prírodou a jednoduchšie si budovali prirodzenú obranyschopnosť. Na druhej strane, dnes sa pokúšajú niektorí rodičia držať svoje ratolesti v sterilnom prostredí, čo môže mať v konečnom dôsledku kontraproduktívne účinky. Tak či onak, pravdepodobne sa zhodneme na tom, že najmladšej generácii čoraz viac chýba kontakt s prírodou.
Viacerí odborníci preto odporúčajú používať na zariaďovanie detských izieb pravé prírodné materiály. Keďže deti rady chytajú veci do rúk a vnímajú vône prostredia, prírodné materiály sa javia ako výborná voľba. Navyše, takéto produkty sú ekologické, majú relaxačné účinky a v budúcnosti môžu nasmerovať vyrastajúce deti k správnemu utváraniu hodnotových rebríčkov. Ideálnu možnosť, ako zakomponovať prírodné materiály, predovšetkým drevo, do obytného priestoru, ponúkajú napríklad podlahy, dvere, postele, nábytok, ale dokonca aj okná.
Pravidelné vetranie a prísun čerstvého vzduchu
Keď už sme spomenuli okná, nedá nám opomenúť ani pravidelné vetranie. Čerstvý vzduch totiž napomáha koncentrácii, sústredeniu sa na učivo a tiež pohodlnému spánku. Práve preto by mala mať zdravá detská izba neustály prísun čerstvého vzduchu. K rozvoju zdravého konceptu prispievajú aj najmodernejšie technologické postupy a riešenia, medzi ktoré patria aj rozličné vetracie systémy, tepelné čerpadlá či rekuperácia.
Vedeli ste, že?
Automatické vetranie a neustály prísun čerstvého vzduchu dokážu jednoduchým spôsobom zabezpečovať aj nové generácie strešných okien?
Nepodceňujte ani výber farieb a osvetlenie
Schopnosť ovplyvňovať atmosféru bývania majú aj farby a umelé osvetlenie. Pod ich vplyvom sa môže meniť nielen nálada, ale tiež chuť do učenia. Keďže farby prirodzene pohlcujú alebo odrážajú slnečné lúče, pre detské izby sú najvhodnejšie svetlejšie odtiene. Okrem toho, každá detská izba by mala mať jedno hlavné centrálne svetlo teplejšieho odtieňa a viacero vedľajších svetiel. Studenšie vedľajšie svetlo, ktoré vysiela mozgu signál o potrebe aktivity, by malo byť umiestnené predovšetkým na detskom stolíku, kde si deti robia svoje domáce úlohy.
Svetlo a spánok
S prichádzajúcim večerom by ste mali množstvo studeného modrého svetla v detskej izbe obmedzovať, ideálne úplne stlmiť. Negatívne totiž ovplyvňuje prirodzenú tvorbu hormónu spánku, melatonínu, môže tak byť príčinou ťažkého zaspávania, nekvalitného spánku a následnej únavy v priebehu ďalšieho dňa. Umelé osvetlenie v studenom odtieni, ale aj blikajúce svetlo obrazoviek smartfónov, počítačov a tabletov preto večer do detskej izby rozhodne nepatria.
Nezabudnite na tienenie
Deti potrebujú viac spánku než dospelí. Večer totiž zaspávajú skôr a v prvých rokoch života spia aj cez deň. Aj z toho dôvodu zohráva v detskej izbe dôležitú úlohu možnosť zatemnenia, ktoré je predpokladom ľahkého zaspávania a kvalitného spánku. V prípade strešných okien je to jednoduché, pretože k nim stačí dokúpiť úplne zatemňujúce rolety. Posúvajú sa v štíhlych lištách na bočnej strane okna, vďaka čomu dennému svetlu nedávajú žiadnu šancu preniknúť do interiéru. Dokážu miestnosť zatemniť až na 99,9 %. Ďalšie tieniace prvky zasa svetlu regulujú a mäkko rozptyľujú, prípadne plnia viac funkcií naraz. Pre komfortné bývanie si stačí vybrať tú pravú roletu, markízu alebo žalúziu.
Tip pre vás
Do detských izieb si môžete pokojne vyberať úplne zatemňujúce rolety s motívmi obľúbených rozprávok. Kráľovstvo vašich ratolestí tak rozveselia príbehy ich obľúbených hrdinov.
Rady na záver
Za zmienku stojí aj skutočnosť, že v detských izbách by mali prevládať oblé tvary, ktoré pôsobia prirodzene a chránia deti pred prípadným úrazom. Obľúbenými sú tiež koberce, najmä kvôli akustike a pohodlnosti. Navyše, ponúkajú aj potrebný priestor na hranie sa. Samozrejme, nájdu si aj svojich odporcov, ktorí ich vnímajú ako lapače prachu a ďalších alergénov. Najdôležitejšie teda je, aby ste vybrali takú podlahovú krytinu, ktorá bude vyhovujúca z hľadiska zdravia a zároveň príjemne hrejivá aj pri hre na dlážke.
Na záver nezabúdajte, že detská izba nie je vaším kráľovstvom, a preto sa ju nesnažte všemožne tvoriť podľa seba. Deti môžete síce nasmerovať k správnej voľbe, no dajte im zároveň možnosť rozhodnúť sa. Nechajte na nich napríklad výber farby či nábytku, vďaka čomu si svoju detskú izbu budú viac vážiť.