Pre niektorých nočná mora, pre iných výzva. V rodinných domoch je umiestnenie kuchyne v podkroví stále pomerne zriedkavé, avšak s tendenciou budovania obytných podkroví sa stávajú čoraz populárnejšie. Zvlášť pre ľudí, ktorí ich realizáciu berú ako vhodnú príležitosť na uplatnenie fantázie, dobrého vkusu, nápadov a možno aj vlastnej zručnosti.
Skosený strop podkrovných priestorov sa pre mnohých môže javiť ako nevýhoda. Takéto domnienky sú však zvyčajne neopodstatnené. Šikmé steny totiž umožňujú vcelku netradičné a veľmi rozmanité možnosti osadenia kuchynského nábytku v priestore.
Presvetlenie kuchyne
Kuchyňa sa ako veľmi dôležité pracovisko v domácnosti nezaobíde bez dobrého a najmä prirodzeného svetla. Kvalitné osvetlenie je preto kľúčovou požiadavkou. Ak sú súčasťou kuchyne vikiere, budú ju osvetľovať fasádne okná. Najúčelnejšie sa však javí presvetlenie podkrovia strešnými oknami, ktoré umožňujú ešte lepšie vetranie priestorov, prípadne kombinácia fasádnych a strešných okien.
Vzhľadom na to, že kuchyne bývajú pomerne často orientované na severnú stranu, uvažujte nad veľkorysejším plánovaním počtu okien, ako aj ich plochy. Len tak budete môcť zabezpečiť dostatočné presvetlenie. Pamätajte, že aspoň časť strešných okien by vám mala umožňovať aj ničím nerušený výhľad do okolia, ktorý dokáže spríjemniť chvíle pri rutinných kuchynských činnostiach. Spodný parapet týchto okien by nemal byť vyššie ako 100 až 120 centimetrov nad úrovňou podlahy.
Samozrejme, aj vysoko umiestnené strešné okná majú svoje výhody – predovšetkým v prípade vyššej nadmurovky sa uvoľní priestor nad kuchynskou linkou, napríklad na umiestnenie políc alebo na iné praktické využitie. Takéto okná sa pritom výborne postarajú o kvalitné osvetlenie pracovnej plochy. A pokiaľ budú ovládané diaľkovo, uľahčia aj odvetrávanie pri varení.
Pri výbere a nákupe strešných okien nezabudnite na ich tepelnoizolačné vlastnosti a vyberajte okná s čo najlepšími parametrami. Vzhľadom na to, že v kuchyni sa vytvára pomerne veľké množstvo vodných pár, odporúčame vyberať strešné okná s drevenými rámami opatrenými polyuretánovou vrstvou, ktoré majú v takomto prostredí podstatne vyššiu odolnosť.
Aké tieniace prvky si vybrať?
Pred slnečnými lúčmi v lete alebo pred nepriazňou počasia v zime vás budú chrániť vonkajšie rolety alebo markízy, prípadne ďalšie tieniace prvky, ktoré je možné ovládať aj elektricky. Myslite aj na ochranu pred dotieravým hmyzom pomocou sieťok.
Ak necháte strešné okno pootvorené pri stiahnutej exteriérovej rolete, zabezpečíte tým prúdenie čerstvého vzduchu dovnútra. Ďalšou veľkou výhodou vonkajšej rolety je, že zabraňuje prenikaniu akéhokoľvek svetla do miestnosti v ktorejkoľvek časti dňa. O vlastnostiach vonkajších roliet sa dočítate tu. Riešením sú aj spomínané vonkajšie markízy z priehľadnej tkaniny, ktorá ochráni kuchyňu pred letnou horúčavou a zároveň nebráni výhľadu. Viac informácií o nich sa dozviete tu. Spomedzi vnútorných tieniacich doplnkov sú pre kuchyňu ideálne žalúzie, ktoré sú odolné voči vlhkosti a ľahko sa čistia. Viac informácií o nich získate po kliknutí sem.
Pokrokovejšie verzie vonkajších roliet a markíz s inteligentným riadením dokážu reagovať aj na intenzitu slnečného žiarenia a samé sa zatiahnu, aby zabránili prehriatiu miestnosti. Dokážu automaticky prispôsobovať ich nastavenie podmienkam počasia aj počas našej neprítomnosti. Toto dokáže napríklad jednotka VELUX ACTIVE s elektricky ovládanými strešnými oknami a vonkajšími roletami VELUX INTEGRA®.
V niektorých prípadoch nie je možné dostatočné presvetlenie podkrovných miestností zabezpečiť strešnými oknami. V takom prípade sa môžete spoľahnúť na svetlovody, ktoré privedú do interiéru dostatok denného svetla a pridajú na kráse aj priestorom kuchyne. Difúzory svetlovodov je možné doplniť aj osvetlením, takže vám odpadne starosť s výberom centrálnych osvetľovacích telies.
Vybavenie kuchyne
Pri plánovaní zariadenia kuchyne v podkrovnom priestore musíme vychádzať z umiestnenia rozvodov vody, plynu a kanalizácie. Týmto faktorom bude podriadené rozmiestnenie základných zariaďovacích predmetov kuchyne – varného centra a drezu. Mnoho ľudí tvrdí, že zariaďovanie kuchyne v podkroví sa predražuje, keďže nábytok je potrebné vyrábať na mieru.
Toto tvrdenie platí len čiastočne. Dnes je na trhu obrovská ponuka veľmi variabilného sektorového kuchynského nábytku rôzneho štýlu v mnohých materiálových vyhotoveniach, z ktorého je možné vyskladať zariadenie pre takmer každý priestor. Rôzne výklenky nemusia byť za každú cenu vyplnené skrinkami vyrobenými na mieru. Môžete do nich umiestniť menšie poličky alebo stojany, zaujímavé predmety z dedičstva po starých rodičoch alebo dovezené z poslednej dovolenky. Miesto v nich môžu nájsť aj izbové rastliny.
Pracovné a odkladacie plochy
Výška nadmurovky podkrovných priestorov býva obvykle od 90 do 130 cm. Z hľadiska umiestnenia pracovnej dosky pod šikminou je výhodnejšie mať väčšiu výšku nadmurovky v spojení s väčším sklonom stropu. V takom prípade nebude práca pri pracovnej doske pre osobu s bežnou výškou obmedzovaná. V prípade, ak by pracovná doska mala byť umiestnená pod šikminou s výškou nadmurovky do 110 cm a s nižším sklonom stropu, bude potrebné zväčšiť jej šírku, resp. hĺbku, čím sa zabezpečí odstup osoby od zlomu strechy a lepšia možnosť využitia priestoru. Väčšiu plochu pracovnej dosky využijete na odloženie kuchynských pomocníkov určených na každodenné použitie.
Je samozrejmé, že nad pracovnú dosku umiestnenú pod šikminou nezavesíte žiadnu skrinku. Dnes to však nie je taký problém, lebo vo všeobecnosti nastáva ústup od tohto trendu a aj kuchyne v klasických priestoroch sa projektujú vzdušnejšie, bez početných odkladacích priestorov. Často sa počíta s linkou zodpovedajúcou skutočným potrebám jej používateľov, bez nadbytočných priestorov na odkladanie. Trendy viacerých súprav riadu a odkladania neprimeraných zásob potravín sú preč – a multifunkční pomocníci na varenie tejto myšlienke nahrávajú tiež.
Náš tip
Horné závesné skrinky v šikminách možno v niektorých prípadoch nahradiť rôznymi policami a závesnými programami, ktorých je na trhu viac ako dosť.
Ak máte v priestoroch podkrovnej kuchyne dostatok miesta, pracovné plochy a odkladacie priestory viete v podkroví rozšíriť aj o pracovný ostrovček. Vždy však treba brať do úvahy ergonomické a logické požiadavky na plánovanie rozmiestnenia jednotlivých pracovísk tak, aby vám práca v kuchyni šla od ruky, prinášala potešenie všetkým jej používateľom a nebola len nepríjemnou povinnosťou.
Kam s jedálenským kútom?
Logickou súčasťou každej kuchyne je jedálenský stôl so stoličkami. Ak je v podkrovnej kuchyni menej miesta, zvážte použitie skladacieho stola, ktorý rozložíte podľa počtu stravníkov. Jedálenský stôl môžete nahradiť barovým pultom, pri ktorom sa pohodlne naraňajkuje alebo navečeria celá rodina. Jedálenský stôl v takom prípade umiestnite napríklad do haly alebo obývacej izby.
Menej je viac
Pamätajte, že menej je niekedy viac. Nepreplňte si zbytočnými predmetmi priestor, v ktorom budete tráviť mnoho svojho času. Pri plánovaní kuchyne v podkroví to platí dvojnásobne. To, že v nej treba využiť každý centimeter, však neznamená, že ho treba aj zaplniť. Vzdušná, logicky a prehľadne usporiadaná kuchyňa bude príjemnejšia, čo oceníte nielen pri príprave jedla, ale aj pri jej upratovaní.
Ak si na návrh kuchyne v podkroví netrúfate sami, neváhajte a obráťte sa na profesionálne služby architekta alebo bytového dizajnéra. Odborníci atypický interiér vašej kuchyne nielen navrhnú, ale pomôžu vám vyvarovať sa mnohých chýb. Investícia do tejto služby sa vám vzhľadom na výšku nákladov na realizáciu a zakúpenie kompletného vybavenia kuchyne vyplatí. Dožičte si tento zdanlivý luxus a vytvorte si kuchyňu, ktorá bude pulzujúcim srdcom vášho domova.