Podkroviu sme už venovali niekoľko článkov – riešili sme ich výhody, špecifiká, ale aj tipy a triky, ako tento priestor čo najefektívnejšie využiť. Priniesli sme tiež konkrétne ukážky rekonštrukcií podkroví, ktoré boli realizované v našich blízkych končinách, a ktoré – veríme – poslúžili ako bohatý zdroj inšpirácie. Teraz sme sa na problematiku pozreli optikou tých, ktorí atraktívne podkrovia tvoria.
Prinášame vám pohľad architektov. Čo ich najviac nadchlo pri rekonštrukcii a navrhovaní podkrovných priestorov?
Ing. Ján Studený, akad. arch. (ksa_studeny)
Podkrovie je špecifický priestor. Na rozdiel od bytov, resp. priestorov pod ním, je vhodný na rozvrhnutie miestností vo viacerých úrovniach, prípadne medzi sebou sa prelínajúcich – pre priestorový plán. Druhá vec je svetlo. Ak sú povaly priestorovo veľkorysé, ale tmavé, potom ich adaptácia umožňuje naplno využiť ich priamy kontakt s oblohou – zdrojom prirodzeného svetla.
Ing. arch. Vladimír Schmidt, AA (z+varchitects)
Na navrhovaní podkrovných priestorov je asi najzaujímavejšia tá ich atypickosť. Podkrovie poskytuje nespočetne veľa možností na aplikáciu nezvyčajných riešení, je to vždy určitá výzva k nekonvenčnému prístupu a hľadaniu tvorivejšej cesty.
Ing. arch. Jan Bek (BekArch)
Najviac ma vždy nadchne, ak má objekt pekný a zaujímavo členitý krov. Hlavná výzva potom spočíva v navrhnutí správnej dispozície tak, aby sme rešpektovali všetky existujúce prvky daného krovu. Páči sa mi, ak konštrukcia krovu zostane v niektorých miestach priznaná. Hlavnú výhodu vidím v atypicky poňatom bývaní. Veľakrát sú podkrovné byty mezonetové, a z môjho pohľadu teda oveľa zaujímavejšie a pre mňa osobne atraktívnejšie.
V prípade podkrovného bytu však musíte počítať s tým, že žijete pod strechou, v atypicky skosených miestnostiach a z toho, samozrejme, plynú aj nejaké negatíva – výťah väčšinou neexistuje alebo ho nie je možné urobiť až do podkrovného poschodia (kočíky, starší ľudia a pod.), v lete môže ľahko dochádzať k prehriatiu interiéru, pred samotnou rekonštrukciou je nutné vykonať kompletnú deratizáciu priestoru od škodcov, vyššie obstarávacie náklady na zariadenie bytu (potreba atypických riešení na mieru) a treba počítať s tým, že konštrukcia krovu je horľavá a treba ju ošetriť z protipožiarneho hľadiska.
Náš tip
V prípade prehrievania podkrovných priestorov dokážete tento problém riešiť vhodnými exteriérovými tieniacimi doplnkami, ako sú vonkajšie markízy alebo rolety.
O vlastnostiach vonkajších roliet sa dočítate tu: https://www.veluxeshop.sk/vyrobky/rolety-a-zaluzie-velux/vonkajsie-rolety.
O vonkajších markízach zistíte viac informácií tu: https://www.veluxeshop.sk/vyrobky/rolety-a-zaluzie-velux/vonkajsie-markizy.
Ak však človek dokáže vyššie uvedené nevýhody podkrovných bytov prijať a rozhodne sa ísť do rekonštrukcie podkrovia, výsledok väčšinou stojí naozaj za to. Veľkým problémom je tiež legislatívna stránka – ak kupujete podkrovie, ktoré nie je vedené ako bytová jednotka, odporúčam dôkladnú konzultáciu s architektom, či sa podkrovie vôbec bude dať na bývanie využiť. Aspektom na zváženie je tiež zachovanie strešnej krajiny, čo súvisí s pamiatkarmi, či zhotovenie parkovacích miest.
Ing. arch. Martin Rezník (architekti.sk)
Otvorené podkrovie môže byť využité ako multifunkčný loft pre celú rodinu a návštevy – priestor na hranie sa pre deti, tvorivé činnosti ako maľovanie, kreslenie, ale tiež ako telocvičňa. Môže sa tu postaviť autodráha alebo hrad pre deti a nikomu nebude prekážať. Inokedy sa zase zmení na hosťovskú izbu. A presne v tomto je čaro podkrovia – v jeho tvárnosti a multifunkčnosti.