Strešné okná neraz ponúkajú jedinečné výhľady. No ponechať podkrovie bez možnosti ovplyvniť príliv svetla do interiéru, to nemusí byť najlepší nápad. Ešte dôležitejšie je zastaviť v lete slnečné lúče skôr, než sa dotknú sklených tabúľ a „prehrejú sa“ cez ne až dovnútra miestností. Poznáte možnosti tienenia strešných okien?
Vonkajšie tienenie okien v našich zemepisných šírkach ešte pred tromi-štyrmi desaťročiami takmer neexistovalo. Poznali sme maximálne okenice na chalupe a vnútorné rolety, ktorých existovali asi tak dva druhy. Aj to hovoríme o fasádnych oknách, pretože zatemňovací sortiment na strešné okná bol prakticky nulový. Dnes tu máme obrovský výber tieniacich, až zatemňovacích prvkov – vnútorných aj vonkajších. Sme generáciou, ktorá dobre chápe, že pre pohodu v interiéri sú dôležité, no otázka znie, či vieme, na čo slúžia.
Čo ponúka tienenie zvnútra
Vnútorné tienenie dotvára atmosféru v interiéri. Správne zvolené interiérové rolety sa dokážu pohrať s intenzitou svetla – zmäkčiť ho, zmierniť jeho silu alebo ostrosť –, no majú aj dekoratívnu funkciu. Farby a vzory môžu byť neutrálne, ale aj nápadité, svieže, dokonca odvážne. Rolety na vnútornej strane okna majú schopnosť výrazne podčiarknuť štýl interiéru ako celku alebo každej miestnosti zvlášť. A ten, kto si chce bývanie doladiť do najmenšieho detailu, si môže vybrať rolety presne v takom istom odtieni, aký má koberec, sedačka či čalúnenie manželskej postele.
Z módy nevyšli ani vnútorné žalúzie. Sú obľúbeným a tradičným riešením. Ich výhodou je odolnosť voči vlhkosti, a preto sa hodia najmä na strešné okná v kuchyni a kúpeľni. Sklon lamiel sa ovláda tzv. posuvným jazdcom, takže na rozdiel od žalúzií na fasádnych oknách z nich nevisia nijaké šnúrky. Toto riešenie je praktické a zároveň bezpečné a využíva sa pri všetkých druhoch vnútorného tienenia.
Keď stojíte pred voľbou vnútorného tienenia, základná a zásadná otázka znie: Má roleta „len“ zjemňovať, regulovať a tlmiť slnečný jas počas dňa a večer pri rozžatých svetlách strážiť súkromie pred prípadnými pohľadmi z protiľahlých domov alebo sa má postarať aj o úplné zatemnenie a ochranu pred neželaným svetlom zvonku?
Priveľa svetla z nočnej ulice môže byť jednou z príčin nekvalitného spánku. Ak máte podkrovnú spálňu orientovanú do okolia, ktoré je dlho do noci a potom od skorého rána vystavené osvetleniu – z pouličných lámp, idúcich áut či iných zdrojov –, uvažujte o roletách so zatemňujúcou funkciou. Rovnako v prípade, ak si po práci na zmeny potrebujete odpočinúť v priebehu dňa alebo ak ukladáte na popoludňajší spánok svoje dieťa.
Strešné okná sa v porovnaní s fasádnymi postarajú o dokonalé zatemnenie izby. Ako je to možné? Vnútorná zatemňujúca roleta je umiestnená v bočných lištách, takže medzi rámom a okrajom tkaniny nezostáva ani povestná milimetrová medzera, ktorou by sa dovnútra dostalo svetlo.
Napriek tomu platí, že vnútorné tienenie je najmä o štýle a atmosfére. Pri hospodárení s energiami účinnejšie pomáhajú exteriérové tieniace prvky.
Náš tip:
Máte špeciálne požiadavky na vnútorné tienenie strešných okien? Možno vás oslovia dizajnové rolety v prírodnom štýle. Sú vyrobené z certifikovaných recyklovaných materiálov. Štýlové osvetlenie i súkromie dodá interiéru roleta s typickým skladaným vzhľadom.
Čo všetko prináša tienenie zvonku
Vonkajšie tienenie má brániť predovšetkým prieniku nadmerného slnečného žiarenia, takže slúži na ochranu interiéru pred nežiaducim prehrievaním. Tropických dní pribúda a zastaviť neúnosný prebytok slnečného žiarenia dokáže len kvalitná vonkajšia roleta alebo markíza. Dá sa povedať, že ak podkrovná miestnosť nie je orientovaná vyslovene na sever a chcete predísť jej prehrievaniu v letných mesiacoch, treba siahnuť po vonkajšom tienení.
Vonkajšie rolety zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti okna v zime aj v lete. V letných horúčavách strážia pohodu v podkroví, v nepriaznivom a veternom počasí sa starajú aj o vyššiu ochranu okien pred poškodením a ponúkajú i úplné zatemnenie miestnosti. Vyrábajú sa z lakovaného hliníka a sú veľmi odolné voči opotrebovaniu.
Výhodou vonkajších markíz na strešných oknách je účinná redukcia prehrievania a zároveň zachovaný výhľad do záhrady, na oblohu či ulicu. Markízy sú vyrobené zo sieťoviny, aj preto ponechávajú izbám dostatok svetla a vytvárajú v nich príjemnú atmosféru. Sú nenáročné na manipuláciu a majitelia domov ich radi nechávajú spustené počas celej letnej sezóny.
Zaujímavou cestou môže byť ľahká vonkajšia roleta. Zvonku chráni zasklenie okna pevnou, a teda odolnou tkaninou, ktorá blokuje teplo zo slnečných lúčov. Dokáže sa postarať aj o zatemnenie interiéru a k jej zimným benefitom patrí zlepšenie tepelnej izolácie celého okna. Tomuto druhu exteriérového tienenia strešných okien v poslednom čase aj dizajnéri a architekti prisudzujú prívlastky ako moderné a elegantné.
Vedeli ste?
Tieniace prvky možno ovládať aj diaľkovo, a to elektrickým alebo solárnym pohonom, prípadne môžu fungovať aj automaticky pomocou senzorov. Tie sledujú teplotu vnútri i vonku a popritom aj vývoj počasia. Ako to potom funguje v praxi? Inteligentná ochrana je proaktívna – vopred zráta riziko prehriatia miestnosti, takže vonkajšiu roletu stiahne skôr, než začne byť horúco. A keďže senzory vyhodnocujú aj kvalitu vzduchu, dokáže sa postarať i o vyvetranie.
Vnútorné, vonkajšie či kombinácia?
Pri stavbe nového i rekonštrukcii staršieho bývania je správne mať reálne ciele a nestavať si vzdušné zámky. Čerpať hypotéku, bez ktorej sa budovanie domova zväčša nezaobíde, znamená mať presne zrátané, na čo peniaze budú a čo by bolo zbytočným mrhaním.
Tak ako nie je potrebné mať ihneď v záhrade bazén, môže sa zdať, že výstrelkom je i súčasná inštalácia vnútorných a vonkajších tieniacich prvkov na strešných oknách. Veď načo nosiť opasok i traky?
Bazén počkať môže, rovnako jeho prekrytie. Aj otázku pohody v interiéri možno odsunúť o pár mesiacov, no nie rokov. Väčšina ľudí plánuje využívať nové bývanie ihneď po kolaudácii. To znamená, že postaranie sa o vnútorný komfort je „otázkou prežitia“. Obzvlášť, ak nové podkrovie bude slúžiť okrem bývania i na prácu alebo v ňom bude študentská izba.
Ak chcete mať aj v lete útulné podkrovie, nemôže v ňom byť 35 °C. Ten, kto rozmýšľa ekonomicky i ekologicky, vie, že inštalácia klimatizácie je len hasením požiaru, ktorému sa dalo predísť. Áno, premyslenou investíciou do výstavby s dostatočným zateplením a izoláciami všetkých konštrukcií, teda vybudovaním energeticky hospodárneho bývania. Toto všetko sú argumenty za kvalitné exteriérové tienenie.
Ak sa má v pracovni či študovni pod strechou dobre pracovať – bez bolesti očí a hlavy –, prenikavý slnečný jas nemôže dopadať priamo na displej notebooku či monitor počítača väčšinu dňa. Ani oddychu s knihou v ruke, sedeniu s rodinou pri stole či s priateľmi v obývačke príliš veľa ostrých slnečných lúčov nepomáha. Denné svetlo je veľmi dôležité, no možnosť jemne ho stlmiť, zmäkčiť či usmerniť je na nezaplatenie. A tu sme už aj na poli argumentov za rozumne zvolené interiérové tienenie.
Dostatok prirodzeného svetla v interiéri patrí k zásadným pilierom zdravého bývania. Zmenšovanie okien alebo uberanie z ich počtu v miestnostiach patrí k zastaraným riešeniam. Bola to skôr snaha o ušetrenie výdavkov za energie v domoch s nedostatočným zateplením a so starými a zle tesniacimi oknami. V súčasnosti je s výnimkou okien orientovaných na sever často najlepšou a najekonomickejšou voľbou kombinácia oboch druhov tienenia.
Správnym výberom interiérových a exteriérových roliet, žalúzií či markíz možno v podkroví dosiahnuť:
- reguláciu svetla,
- reguláciu tepla,
- príjemnú atmosféru,
- jedinečné dizajnové riešenie,
- zvýšenú ochranu zasklenia,
- energetickú hospodárnosť.
Skúsenosť zo života
Viera s Paľom, štyridsiatnici a rodičia dvoch dospievajúcich detí – 16-ročného Ľuboša a 14-ročnej Lenky –, kúpili začiatkom minuloročnej jari takmer dokončený rodinný dom. Očarili ich v ňom dve krásne izby v podkroví. „Ako stvorené pre náš dorast,“ zhodli sa. Dcéra Lenka si u ocina vymohla, že jej izba bude orientovaná do záhrady, Ľuboš nech si vezme tú do ulice.
A tak sa začalo dokončovanie domu. Vierka a Lenka si vychutnávali zariaďovanie a Pavol počúval, kam pôjde aký koberec, aká vstavaná skriňa, sedačka, závesy atď. Všetko sa točilo okolo trendov. Nakoniec dámy vybrali, hlava rodiny zafinancovala a termín sťahovania sa blížil. Ľuboš mal len jedinú požiadavku – uhovoril rodičov, aby na obe strešné okná v jeho izbe dali namontovať čo najviac nepriehľadné rolety, aby ho ráno nebudilo slnko a aby sa teda cez voľné dni mohol poriadne vyspať.
Sťahovanie vyšlo perfektne – dva týždne pred začiatkom letných prázdnin. Hurá, leto v novom dome! Neprešlo ani desať dní a Lenka začala spracúvať mamu, aby presvedčila otca, nech do jej izby kúpi klimatizáciu, lebo Ľuboš vraj dostal lepšiu izbu a v tej jej sa v horúčavách nedá existovať. Pre poriadok ešte uveďme, že Ľubošove strešné okná boli orientované na východ a Lenkine na západ. Tentoraz sa však Pavol nedal.
Vybral sa za spolužiakom projektantom. Ten mu vysvetlil, že pokiaľ nechce v dome počúvať vrčanie klimatizácie, mal by ešte zainvestovať do vonkajšieho tienenia – najmä na slnečných stranách, teda smerom do záhrady, špeciálne v podkroví. Po namontovaní vonkajších roliet sa potvrdili slová odborníka – teplota v dome sa citeľne znížila, v Lenkinej podkrovnej izbe dokonca o rovných 7 °C. Keď v jeden augustový večer sedeli manželia na terase, Pavol poznamenal: „Vraveli ste, že to mám nechať na vás dve a bude to tip-top. Ale až teraz je to tip-top.“
Ako na to v 3. tisícročí?
Tieniace doplnky na strešné okná sú rozmanité. Vybrať si dokáže každý. A ešte lepšia správa je, že prílišnému náporu svetelných lúčov cez strechu sa môžu účinne brániť aj stavebníci či majitelia domov s plochými strechami so svetlíkmi. Aj tieto opätovne obľúbené presvetľovacie prvky možno doplniť vonkajšími markízami, plisovanými, dvojito plisovanými či zatemňujúcimi roletami.
Primárnou úlohou je vytvoriť v interiéri príjemnú a znesiteľnú klímu. V období stupňujúcich sa letných horúčav nie je spásou klimatizácia. Tá horúci vzduch iba vyháňa do najbližšieho okolia domu a mnohým ľuďom spôsobuje chronické alebo akútne zdravotné problémy. Navyše chladenie je dvakrát drahšie ako kúrenie. Ak staviate, pristavujete alebo rekonštruujete dom či podkrovný byt, skúste s pomocou odborníkov vytvoriť riešenie pre budúcnosť. Také, pri ktorom sa vhodná skladba stavebných konštrukcií prelína s prvkami premysleného vetrania a tienenia.
Čo je dobré zapamätať si:
- Ak sa chcete vyhnúť prehrievaniu podkrovia, letné slnko je dôležité zastaviť ešte pred vstupom do interiéru. Treba mu teda zabrániť v dotyku s okenným zasklením.
- Na strešné okná na slnečnej strane – s orientáciou na juh či západ – je nutné inštalovať účinné tieniace prvky, teda vonkajšie markízy alebo rolety.
- Vnútorné tienenie má zmysel, tepelné účinky agresívneho letného slnka však dokáže odfiltrovať len čiastočne.
- Vnútorné rolety a žalúzie nemusia byť na všetkých strešných oknách rovnaké. Nie je na to dôvod. Pri ich výbere postupujte podľa dizajnu, charakteru a účelu tej-ktorej izby.
- Strešné okná a ich tienenie vybavené motorom na elektrický alebo solárny pohon možno ovládať aj diaľkovo, napríklad cez mobil. Rolety môžete zatiahnuť, keď ste v práci, a večer sa vrátite do teplotne komfortného domáceho prostredia.
- Strešné okná a tienenie s motorom však môžu pracovať aj samostatne – pomocou inteligentných algoritmov, ktoré sa o zdravé a príjemné prostredie postarajú samy.
- Výborným partnerom každého strešného okna, ktoré pravidelne otvárate, je sieťka proti hmyzu.
Viac cenných rád vám poskytne odborník
Odborné poradenstvo