Renovácie kuchýň a kúpeľní patria k pomerne náročným a dlho plánovaným stavebným zásahom v nehnuteľnosti. Dávajú priestor na prejav štýlu každého majiteľa bytu alebo domu. Kvalitná a na vysokej estetickej úrovni zvládnutá rekonštrukcia kuchyne a kúpeľne zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti.

Plánovanie rekonštrukcie

Plánovať rekonštrukciu kuchyne alebo kúpeľne je potrebné s veľkou časovou rezervou. Obe tieto miestnosti poskytujú priestor pre veľké množstvo štýlov, technologických riešení, možností využitia rôznych spotrebičov a zariaďovacích predmetov. Je dobré, ak sa necháte inšpirovať niektorým z odborných časopisov, prípadne navštívite showroomy vybraných predajcov zariaďovacích predmetov pre tieto dôležité miestnosti.

Náš tip

Majte oči otvorené, snívajte a hlavne – systematicky zhromažďujte informácie. Robte si poznámky. Zapisujte si vaše priania, požiadavky, ale aj nápady. Odkladajte si výstrižky, akciové letáky alebo linky na dôležité internetové stránky. Dobré nápady si môžete aj odfotografovať. Nezabudnite si stanoviť rozpočet.

Postupujte vždy s rozumom

Plánovanie rekonštrukcie kuchyne alebo kúpeľne začína, predovšetkým u zástupkýň krehkejšieho pohlavia, výberom zariaďovacieho nábytku, ku ktorému sa budú tak úžasne hodiť uteráky, ktoré si doniesli z dovolenky alebo hrnčeky zdedené po starej mame. Začať však treba od podlahy, respektíve od plánovania výmeny alebo rekonštrukcie rozvodov vody a kanalizácie, elektrických rozvodov, prípadne od inštalácie plynu alebo vzduchotechniky. Táto časť rekonštrukcie je sprevádzaná mnohými obmedzeniami, predovšetkým v panelových domoch.

Renovácia kuchyne a kúpeľne

Či sa vám to bude páčiť, alebo nie, existujúce rozvody v bytovke vás budú v niektorých plánoch limitovať a svoje plány budete musieť podriadiť technickým podmienkam, ktoré umožní stavebné riešenie vášho domu. Dnes je, našťastie, k dispozícii viacero technológií, ktoré pomáhajú vyriešiť také prekážky, aké pred niekoľkými rokmi boli jednoznačne neriešiteľné. Ak úspešne vyriešite rekonštrukciu rozvodov vody, kanalizácie, plynu a elektriny, môžete pristúpiť k osadeniu vane, sprchovacieho kúta a umývadla v kúpeľni alebo drezu v kuchyni.

Následne pristúpte k plánovaniu umiestnenia zariadení na prípravu teplej vody, práčky a sušičky. V kuchyni sa nezaobídete bez chladničky s mrazničkou a umývačky riadu. Veľmi často je súčasťou kuchyne aj práčka so sušičkou. Všetky tieto zariadenia sú objemovo pomerne výrazné a zároveň musia byť pripojené na príslušné rozvody, čo môže byť v niektorých prípadoch sprevádzané obmedzeniami.

Svetlo a vzduch – elementy, ktoré by nemali chýbať

Až keď máte naplánované rozmiestnenie všetkých zariaďovacích predmetov, môžete pristúpiť k plánovaniu kuchynskej linky, resp. rozmiestneniu jej skriniek. Farebné a materiálové riešenie kuchyne a kúpeľne, vrátane výberu podlahových krytín a povrchovej úpravy stien a vodovodných batérií, by malo byť až jedným z posledných krokov pri plánovaní renovácie.

Renovácia kuchyne a kúpeľne

Nech si navrhnete kuchyňu a kúpeľňu modernú, v provensálskom, škandinávskom alebo retro štýle, vždy myslite aj na ich dostatočné presvetlenie a vetranie. K tomu vám budú slúžiť dostatočne veľké okná. V prípade, že budete mať vašu kuchyňu alebo kúpeľňu v podkrovnom priestore, určite využijete strešné okná, ktorých výrobcovia mysleli aj na umiestnenie okien v priestoroch so zvýšenou vlhkosťou. Ponúkajú totiž okná, ktorých drevené rámy sú potiahnuté vrstvou polyuretánu chrániaceho drevo pred účinkami vlhkosti.

Vedeli ste, že?

Polyuretánová povrchová úprava okien vás odbremení od nutnosti ich pravidelnej údržby.

Strešné okná poskytujú viacero výhod. Ak si k oknu zakúpite diaľkové ovládanie, budete môcť vetrať bez starostí aj v čase svojej neprítomnosti. Ak začne pršať, dažďový senzor okná uzatvorí. Elektricky ovládané vonkajšie rolety umožnia okno účinne zatieniť, prípadne, v zimnom období, prispejú k lepšej tepelnej ochrane podkrovia.

Renovácia kuchyne a kúpeľne

Dobré rady nakoniec

  • Kuchyňa aj kúpeľňa sú miestnosti, ktoré si vyžadujú veľmi náročnú rekonštrukciu, zahrňujúcu profesionálny návrh a zhotovenie inštalácií vody, kanalizácie, elektrických a plynových rozvodov, vrátane napojenia spotrebičov na tieto rozvody. Do týchto prác sa za žiadnych okolností nepúšťajte sami a vždy prizvite odborníka. Len tak zabezpečíte spoľahlivosť a bezpečnosť sebe, ale aj svojmu okoliu.
  • Venujte dostatok času príprave renovácie. Neunáhlite sa v rozhodovaní. Načúvajte dobrým radám odborníkov.
  • Aby ste sa v novej kuchyni alebo kúpeľni cítili dobre, musí byť dobre osvetlená prirodzeným svetlom. Zvlášť v podkrovných priestoroch. Naplánujte dostatočný počet strešných okien s inteligentnými riešeniami, ktoré vám okrem svetla zabezpečia možnosť dostatočného vetrania týchto priestorov.
  • Počítajte s tým, že ďalšiu rekonštrukciu kuchyne alebo kúpeľne nebudete robiť skôr ako za 15 až 20 rokov. Renovácie kuchyne a kúpeľne spojte s rekonštrukciou rozvodov. Plánujte s určitou predvídavosťou. Použite, podľa možností, čo najmodernejšie riešenia. Nepodliehajte však príliš výstredným módnym trendom.
  • Zásadnejšia renovácia kuchyne a kúpeľne je aj dôvodom na zbavenie sa starých vecí. Niektorým sa však oplatí dať druhú šancu. Ponúknite ich za lacný peniaz. Určite sa nájdu ľudia, ktorým ešte urobia dobrú službu. Nespotrebované veci roztrieďte a v čo najväčšej miere recyklujte.
  • V novej kuchyni alebo kúpeľni máte možno viac miesta ako v tej starej. Neznamená to však, že miesto musíte za každú cenu zaplniť. Nakupujte s rozvahou a kupujte naozaj len také veci, o ktorých ste presvedčení, že ich určite budete používať.
  • Vybudujte si také priestory, v ktorých sa budete dobre cítiť a budete ich môcť prispôsobiť každému členovi domácnosti. Vyberajte vhodné materiály, ktoré budú dlho slúžiť, budú sa dať dobre udržiavať a po skončení svojej životnosti sa budú dať bez problémov recyklovať.