Renovácia prináša so sebou mnohé výzvy a ešte väčšie očakávania. Najmä, ak hovoríme o renovácii – obnove – existujúceho bývania, ktoré by malo byť po úspešnej renovácii lepšie, kvalitnejšie, komfortnejšie a ekonomicky úspornejšie. Pokiaľ však renovujeme priestory, ktoré predtým neslúžili na bývanie – teda priestory podkrovia – a renováciou rozšírime to pôvodné bývanie, vtedy môže byť radosť dvojnásobná. Keďže peňazí nie je nikdy nazvyš, najmä na vidieku je doslova tradíciou, že sa renovuje svojpomocne, za účasti celej rodiny, s využitím zručných majstrov, ktorí patria do rodiny. Pokiaľ by ste sa ocitli v takejto situácii, držíme vám palce a súčasne si vás dovolíme upozorniť na niektoré úskalia, na ktoré narazíte, napríklad pri renovácii 60-ročného domu.

Čo nás čaká?

  1. Demontáž 60-ročnej krytiny – pretože toto je dôvod na výmenu.
  2. Možno úplne nový a možno len čiastočne rekonštruovaný krov.
  3. Položenie novej strešnej krytiny.
  4. Montáž strešných okien.
  5. Zateplenie podkrovia.
  6. Vybudovanie priečok, položenie podlahy a príprava na elektrinu.
  7. A pokiaľ bude v podkroví úplne nová samostatná bytová jednotka, tak aj dotiahnutie teplej a studenej vody, odpadu a kúrenia.

Ešte stále si myslíte, že ste tá správna partia, ktorá to hravo zvládne – s pomocou otca, svokra, švagra a ďalších remeselníkov z rodiny? Poďme pekne postupne:

1. Demontáž krytiny

Ak máte na starej streche eternit alebo inú krytinu obsahujúcu azbest, jej demontáž sami nezvládnete, lebo ide o nebezpečný odpad a s tým smú nakladať len certifikované firmy. Takže zatiaľ to nie je o svojpomoci, ale o práci za peniaze. Demontáž klasickej 60-ročnej krytiny však zvládate aj svojpomocne.

2. Renovácia krovu

Renováciu krovu (či už čiastočnú alebo úplnú) by sa takisto so skúsenými majstrami z rodiny zvládnuť dalo. Nesmieme však zabudnúť na to, že nad krokvy budeme naťahovať difúzne otvorenú membránu – jej úlohou bude neprepustiť do izolácie zrážkovú vodu, avšak, prípadnú vlhkosť z izolácie prepustí, aby sa odparila.

3. Položenie strešnej krytiny

Svojpomocne by sa dala tiež zvládnuť, ale ak nový strešný plášť, tak kompletný, teda aj s prevetrávacími prvkami, zábranami proti vtákom, originálnymi úžľabiami a takisto lemami komínov. A určite pamätajte na zábrany proti pohybu snehu a kraje strechy neoplechovávajte, ale normálne kúpte originálne krajovky.

4. Montáž strešných okien

Trúfate si? Lepšie je to nechať na odborníkov, lebo vy sa budete trápiť s jedným oknom celý deň (možno aj spravíte nejaké banálne chyby) a chlapi, čo sa tým živia, to majú hotové za 1 až 2 hodiny. Pokiaľ by vám však krytinu kládli profesionálni strechári, tí takisto bežne montujú strešné okná.

Už pri kúpe sa treba poradiť, aké veľké okná kúpiť, pretože na 10 m2 podlahovej plochy obytných miestností v podstreší by malo ísť minimálne 1,25 m2 zasklenia, čo je pomer 1:8. Pri technických a oddychových miestnostiach stačí pomer 1:12, čiže okná menšie. Pokiaľ máme pekné okolie, okná môžeme nechať osadiť nižšie (od 90 cm – ako fasádne okná) a budeme mať znamenitý výhľad. Na všetky strešné okná (okrem tých, ktoré sú orientované na sever) by ste si mali hneď nechať namontovať vonkajšie tieniace sieťky, aby sa vám podkrovie v lete neprehrievalo.

TIP 

Každý priestor je špecifický, preto by ste mu mali prispôsobiť aj výber a umiestnenie strešného okna. Ak neviete, ako na to, prečítajte si krátkeho sprievodcu: https://www.velux.sk/prakticke-rady/pred-zakupenim-vyrobku/ako-vybrat-stresne-okno.

 

5. Zateplenie podkrovia

Nechajte si to vysvetliť od človeka, ktorý vám bude občas postup renovácie kontrolovať. Pokiaľ sa pred 20 rokmi zatepľovali šikminy 16 cm minerálnej vlny, dnes sa dáva medzi krokvy minimálne 18 cm a ešte naprieč, pomocou roštu, ďalších minimálne 10 cm. Aby sme však vyhoveli požiadavkám, ktoré začnú platiť v roku 2020 (kedy sa bude vyžadovať tepelný odpor R = 9,9 m2.K/W), treba už uvažovať o celkovej hrúbke až 40 cm.

Zateplenie uzatvárame parozábranou, ktorej vpichy musia byť všetky prelepené špeciálnou páskou, aby sa do izolácie nedostala žiadna vlhkosť. Sadrokartóny dnes na Slovensku bežne zvládajú aj šikovnejší domáci majstri. Dôležité je dodržiavať vzduchové medzery medzi jednotlivými vrstvami, aby bola izolácia trvale prevetrávaná, lebo ak z akejkoľvek príčiny zvlhne, prestáva izolovať.

6. Priečky v podkroví

Najlepšie je riešiť ich suchým spôsobom, teda ako ľahkú konštrukciu s oceľovou kostrou a sadrokartónom. Než osadíme sadrokartónové panely, mala by byť kompletne natiahnutá elektrina. Možno svojpomocne, možno dodávateľsky, ale upozorňujeme, že s elektrinou nie sú žarty a po druhé, revíziu musí aj tak vykonať elektrikár s okrúhlou pečiatkou a oprávnením na revíziu elektrických rozvodov. Dovnútra priečok sa dáva takisto minerálna vlna. Do WC, kúpeľne a nad kuchynskú linku je lepšie dávať zelený sadrokartón, ktorý lepšie odoláva vlhkému prostrediu. Podlahy môžeme riešiť veľkoformátovými doskami, na ktoré môžu ísť plávajúce podlahy, prípadne dlažba.

7. Rozvody vody, odpadu a kúrenia

Tiež by sme ich mali zveriť vodárovi – kúrenárovi. Rozvody treba predpripraviť ešte pred dokončením podláh a sadrokartónov. Kvalitne zateplené podkrovie bude mať určite nižšie energetické nároky ako prízemie domu, ale veľkosť radiátorov musí vypočítať kúrenár.

Finále

V poslednom kroku treba zavolať stolára, aby si pomeral kuchyňu. Kompletná renovácia podkrovia môže trvať aj rok. A takisto sa dá zvládnuť za 3 mesiace. Dôležité je čím skôr zvládnuť demontáž starej a montáž novej krytiny, aby nám do stavby nepršalo. Ak by sme sa mali ešte raz obzrieť za renováciou podkrovia, odborné práce, ako elektrina, voda, klampiarčina či osadenie okien, je určite najlepšie nechať na profesionálov. Dokonca aj krytinu je určite lepšie nechať profesionálom. Nemusí to byť firma, môže to byť partia živnostníkov.

Zateplenie, naťahovanie fólií, sadrokartóny a podlahy – čo je robota na niekoľko týždňov – sa zase dajú riešiť svojpomocou. Pokiaľ sme limitovaní zdrojmi. Ak máme svoju prácu, ktorou sa normálne živíme, možno je lepšie nechať renováciu na ľudí, ktorí sa tým takisto normálne živia. Pomer ceny materiálu a práce je približne 55:45. Takže pokiaľ by napríklad uvedená renovácia mala stáť 50 000 eur, 27 500 eur by predstavoval materiál a 22 500 eur práca.

Niektoré odborné práce však buď nezvládneme, alebo robiť nesmieme, takže si ich aj tak budeme musieť zaplatiť. Zhrnuté a podčiarknuté: Pri renovácii svojpomocne by sme pri uvedenej cene práce 22 500 eur mohli v horšom prípade ušetriť okolo 10 000 až 12 000 eur, v tom lepšom prípade možno až 20 000 eur. Počítajme však s tým, že prácu, ktorú nám zadarmo vykonali príbuzní, budeme zase my niekoľkým ďalším oplácať.

V každom prípade je renovácia pekné dobrodružstvo, na konci ktorého nás čaká pekné nové bývanie.