Ste majiteľmi starších strešných okien a viete, že už dávno nie sú také, ako bývali? Vnímate poškodenia, objavujú sa na nich poruchy? Strácajú pôvodné tesniace a tepelnoizolačné vlastnosti? Ak nemáte jasno v tom, čo s nimi robiť, poradíme vám. V hre môže byť údržba i kompletná výmena strešného okna za nové.
V princípe existujú tri možnosti predchádzania a riešenia problémov so staršími strešnými oknami:
- pravidelná údržba,
- servis a výmena niektorých častí,
- výmena celého strešného okna.
Čistenie a údržba strešného okna
Základom údržby každého strešného okna je pravidelné čistenie. Okno by ste mali dôkladne umyť minimálne raz za rok. Zvláštnu pozornosť venujte rámom a tesneniam. Nečistoty prilepené na tesneniach ich deformujú a znefunkčňujú.
Okno umývajte roztokom saponátu pomocou mäkkej handry alebo špongie. V žiadnom prípade nepoužívajte abrazívne prostriedky, ktoré by mohli poškriabať sklené plochy. Sklá umyte čistou vodou alebo špeciálnym prostriedkom a preleštite handrou, ktorá nepúšťa vlákna, alebo použite stierku na sklá. Okná nikdy nečistite na sucho. Prachové čiastočky by pri takomto postupe mohli poškriabať sklá, ale aj rámy. Umyté rámy, predovšetkým v zimnom období, dobre osušte nasiakavou textíliou.
Náš tip:
Ak chcete umyť vonkajšie sklo, pretočte krídlo o 180o a zaistite jeho polohu západkou v spodnej časti rámu. Takto budete mať obe ruky voľné na prácu.
S umývaním súvisí celková kontrola. Keď sú strešné okná čisté a suché, sústreďte sa na údržbu, ku ktorej patrí okrem pedantnej vizuálnej kontroly i mazanie závesov, doťahovanie skrutiek a kontrola funkčnosti tesnení. Prečo je to dôležité?
- Závesy a zámok sú kovové časti okna, pravidelné premazanie podmieňuje ich hladký chod. Vhodné je aj dotiahnuť skrutky, pretože nimi sú závesy do rámu okna upnuté.
- Skrutky sú aj na vonkajšom oplechovaní. I ony potrebujú kontrolu a dotiahnutie. Výkyvy teplôt na povrchu strechy v kombinácii s materiálmi rôznej rozťažnosti môžu mať na svedomí ich jemné uvoľnenie.
- Aj keď okná starostlivo umývate a z povrchu tesnení odstraňujete prípadné hrubšie nečistoty, preveriť treba aj ich pružnosť. Najskôr prezrite tesnenie na ventilačnej klapke, potom čierne, prípadne sivé tesnenie medzi krídlom a rámom. Stlačte ho prstom a sledujte, či sa vráti do pôvodnej podoby. Aj keď je strešné okno zdravé a bez akejkoľvek chyby, výmena tesnení sa odporúča zhruba po desiatich rokoch.
Náš tip:
Minimálne raz za rok by ste z lemovania okolo strešného okna mali odstrániť listy a iné nečistoty tak, aby bol umožnený voľný odtok zrážkovej vody. Nečistoty v lemovaní zadržiavajú vlhkosť, čo vedie ku skoršej degradácii materiálu. Pozornosť si zaslúži i prachový filter. Ten môžete z rámu okna vybrať, vyprať v roztoku bežného saponátu a po vysušení opätovne vložiť do drážky na filter.
Ako si poradiť s drevenými oknami
Ak máte okná s drevenými rámami, mali by ste im venovať zvýšenú pozornosť. Drevo dostalo konečnú povrchovú úpravu vo výrobnom závode. Tá, samozrejme, nevydrží večne. Okrem bežného čistenia potrebujú drevené rámy zhruba raz za štyri roky špeciálne ošetrenie. Okná v kúpeľni či kuchyni sú vystavené vysokej vlhkosti a obnovu náteru si môžu vyžiadať niekedy aj po dvoch rokoch.
Narušený lak prezradia svetlejšie miesta. Treba ich prebrúsiť najskôr hrubším a potom jemnejším brúsnym papierom a prelakovať jednou alebo aj dvoma vrstvami vodou riediteľného akrylátového laku. Prípadné praskliny a ryhy v dreve vyplňte ochranným tmelom, ktorý svojou farebnosťou zodpovedá odtieňu rámu. Po zaschnutí prebrúste a prelakujte.
Ak zanedbáte prvé známky poškodenia laku, vlhkosť môže preniknúť do dreva a vytvoriť ideálne prostredie na vznik plesne. Toto nebezpečenstvo sa prejavuje sčernením. Zasiahnuté miesto je nutné prebrúsiť šmirgľovým papierom hrubšej zrnitosti a ošetriť fungicídnym prípravkom. Použite transparentnú impregnáciu a po jej zaschnutí naneste minimálne dve vrstvy laku. Výrobcovia strešných okien obvykle majú v ponuke celé opravné súpravy s originálnym lakom.
K údržbe strešných okien patrí aj kontrola tieniacich doplnkov. Keďže aj v tomto prípade platí, že prevencia je lacnejšia ako odstraňovanie prípadných porúch, nezanedbajte ani tieto kroky. Zistené nedostatky okamžite opravte, prípadne si objednajte u výrobcu okien profesionálnu údržbu.
Servis a výmena niektorých častí
Opravy a výmena niektorých častí okien sú už vyšším levelom starostlivosti o strešné okná. Moderné okná sú vyrobené tak, aby vydržali veľa rokov, no mechanické poškodenie či zlomenie nikdy nemožno úplne vylúčiť. Dobrá správa je, že konštrukčné časti sú navrhnuté tak, aby si šikovný domáci majster dokázal viaceré diely vymeniť sám.
Vybrané náhradné diely je možné objednať a kúpiť priamo u výrobcu okien. K nákupu budete potrebovať kompletné identifikačné údaje. Získate ich z identifikačného štítku, ktorý sa nachádza na každom okne. Tieto údaje pozostávajú z označenia typu okna, jeho veľkosti, variantu a výrobného kódu.
Čo ak viete, že do opravy ani bežného servisu sa nechcete púšťať vlastnými silami? Tu nezáleží na tom, či sa len nepovažujete za rodeného domáceho majstra alebo si zreteľne uvedomujete, že okno potrebuje posúdenie a zásah skutočného odborníka. Strešné okno môžete zveriť do rúk profesionálov. Kvalifikovaní odborníci zvládnu všetky náročné postupy, záručný i pozáručný servis na predĺženie životnosti okien.
Vedeli ste?
Predajcovia strešných okien ponúkajú profesionálny servis okien a doplnkov k nim. Odborníci každé okno najskôr skontrolujú, zhodnotia rozsah poškodení a následne odporučia optimálny spôsob vyriešenia vzniknutej situácie. Jednoduché nedostatky môžu dať ihneď do poriadku. Zákazník si môže vybrať bežnú základnú kontrolu alebo nadštandardnú, ku ktorej patrí i odborný servis vonkajšej strany strešného okna, kontrola a prípadná výmena všetkých tesnení.
Výmena strešného okna
Výmena strešných okien za nové je riešením, ku ktorému sa majitelia domov a bytov s podkrovím odhodlávajú len veľmi ťažko. Odrádza ich predovšetkým predstava rozsiahlych stavebných prác, nečistoty a následného dôkladného upratovania po majstroch. Strešné okná však majú natoľko sofistikovanú konštrukciu, že podobné obavy nie sú opodstatnené. Dlhodobo sa vyrábajú v rovnakom rozmerovom rade, čo výmenu uľahčuje. Navyše sa nezasahuje do stien a nehrozí nijaké búranie, takže ide o relatívne čistú montážnu prácu.
Kompenzáciou za „príkorie“ je nové strešné okno, ktoré bude dobre vyzerať a navyše jeho vlastnosti, predovšetkým tepelnoizolačné, budú zodpovedať dobe – súčasnosti, ktorá sa pozerá na energetickú efektivitu a úsporné vlastnosti všetkého, čo súvisí s bývaním. Výrobcovia ponúkajú široký výber strešných okien s rôznymi kvalitatívnymi parametrami. Ak sa rozhodnete pre výmenu strešných okien, ktoré majú za sebou niekoľko desaťročí života, určite sa poobzerajte po čoraz obľúbenejších samočistiacich variantoch skiel, ktoré môžu byť osadené aj v bezúdržbových bielych rámoch s kovovým vonkajším prekrytím.
Ak milujete pohľad na drevo v interiéri, očaria vás skôr okná s dreveným vnútorným rámom. Je dobré vedieť, že tento rám je ošetrený čírym lakom a v budúcnosti si raz za čas môže vypýtať starostlivosť – prebrúsenie, zatmelenie poškodení a nový náter.
Kedy sa rozlúčiť so starými oknami?
Krása a vzhľad je jedna vec, vysoká funkčnosť pri jednoduchej údržbe a energetická hospodárnosť zasa druhá. Ak strešné okná správne neizolujú, zateká cez ne, na rámoch badáte stopy plesní alebo ak už nechcete dookola prácne brúsiť a lakovať drevené rámy a chystáte sa na rekonštrukciu a zateplenie domu, dlhšie už ozaj neváhajte. Vymeňte nefunkčné okná za nové a overte si, či vám s financovaním nepomôže aj niektorý z rozbehnutých dotačných programov.
Cenné rady o zateplení a výmene okien od odborníka.
Získajte konzultáciuPremena krok po kroku
Výmena strešného okna prebieha pomerne rýchlo, a ak nenastanú komplikácie, je to v podstate jednoduchá záležitosť, ktorá netrvá dlhšie než pár hodín. Výhodou je, ak dopredu pripravíte priestory pod oknom a v jeho okolí. Odsuňte nábytok, prikryte podlahu kartónom, fóliou alebo starším kobercom. Poprikrývajte aj nábytok. Ušetríte si tak prácu pri upratovaní.
Montážny pracovník vyberie pôvodné okno. Následne odloží škridly, ktoré ho lemujú. Po odstránení starého lemovania dá preč rám okna a zatepľovaciu súpravu. Nasleduje kontrola, prípadné doplnenie tepelnej izolácie a montáž nového strešného okna. Montéri ho priskrutkujú, nalepia rám tesnenia a pomocou montážnych manžiet napoja fólie poistnej hydroizolácie a parozábrany. Následne namontujú nové plechové lemovanie a vrátia rad škridiel okolo okna.
Ak je to potrebné, rozmer škridiel možno prispôsobiť novovzniknutej situácii. Montáž okna sa končí osadením krídla, pričom profesionálny montér skontroluje, či okno s rámom navzájom lícujú. Pokiaľ je potrebné opraviť vnútorné ostenie okolo okna, vytvorí sa buď zo sadrokartónu, alebo možno použiť prefabrikované ostenie od výrobcu strešných okien. Ostáva už len upratať miestnosť a nové okno pekne umyť. Dobrá montážna firma vám ponúkne likvidáciu starého okna. Na záver sa nezabudnite postarať o recykláciu materiálov, ktoré ste použili na prikrytie nábytku a podlahy.