Na internetových stavebných fórach často prebiehajú diskusie na tému, či sa oplatí rekonštruovať starý (napríklad 60-ročný) rodinný dom. Bývajú tam pripojené tiež referenčné fotografie. A potom nasledujú desiatky komentárov, ktoré preberajú problematiku z každého možného uhla pohľadu. Ako to vlastne je?

Tábory odporcov a prívržencov sú rozdelené približne v pomere 60:40. Dôvod? Pre väčšinu diskutérov je to nerentabilné. Lenže domy sa spravidla nerenovujú iba preto, že sa to oplatí, ale najmä z dôvodu, že majitelia chcú napríklad vytvoriť v existujúcej stavbe nové bývanie v podkroví. V prospech renovácie starších domov hovorí aj to, že sú zasadené v existujúcej zástavbe s fungujúcou infraštruktúrou, a že sú obkolesené mnohoročnou vegetáciou. A to je doslova nevyčísliteľné veľké plus, pretože nič také v novej developerskej štvrti nenájdete. Čo teda taká rekonštrukcia prináša a kde vlastne začať?

Renovácia prízemného domu zo 60. rokov 20. storočia

Ako príklad poslúži štvorec 10×10 m, podpivničený (čo je výhoda), so stanovou, resp. sedlovou strechou, doteraz nerekonštruovaný. Povala tu slúži na sušenie bielizne a odkladanie starého oblečenia a obuvi. Na prízemí sa nachádza 3-izbový byt. V podkroví je možné vytvoriť samostatné bývanie, napríklad pre dospelého syna, ktorý si plánuje založiť rodinu. Toto je vlastne dôvod renovácie stavby.

A kde začať? Samozrejme, u projektanta, ktorý nám to vymyslí a uistí nás, že spodná stavba znesie aj po statickej stránke nové zaťaženie. Pokiaľ odborník usúdi, že krokvy sú zdravé (a pokiaľ použijeme ľahší typ krytiny), môžu zostať. Aké práce nás následne čakajú? Zhodenie starej krytiny, natiahnutie membrány (fólie, ktorá neprepustí dažďovú vodu, ale teplý vzduch smerom nahor áno) a nabitie lát, prípadne plného podbitia (v závislosti od krytiny). Nasleduje nová strešná krytina, v ktorej budú osadené strešné okná s ohľadom na dispozičné riešenie obytného podkrovia.

Ak je dom zakrytý, môžeme pokračovať prácami v podstreší. Priestor medzi krokvami bude potrebné vyplniť tepelným izolantom. V súčasnosti sú masívne propagované striekané PUR peny, no niektorí odborníci sa držia radšej osvedčenej minerálnej vlny. Zatepľovať by sme však mali tak, aby sme dodržali znenie súčasnej technickej normy (šikmá strecha so sklonom menším ako 45° musí mať tepelný odpor R ≥ 6,5 m2.K/W a so sklonom väčším ako 45° musí mať tepelný odpor R ≥ 4,4 m2.K/W).

Otázkou zostáva, aké strešné okná zvoliť a ako ich osadiť? Veľmi jednoduchý prepočet hovorí, že na 10 m2 podlahovej plochy je potrebná plocha 1 m2 zasklenia strešného okna. Čím je okno umiestnené vyššie, tým ponúkne viac svetla. Čím je umiestnené nižšie, tým ponúkne viac komfortu používateľovi v podobe pekných výhľadov do okolia.

TIP 

Dnes je na trhu veľký výber strešných okien – manuálnych alebo na diaľkové ovládanie, drevených alebo bezúdržbových, so spodným alebo horným ovládaním. Ak potrebujete pomôcť s výberom vhodného strešného okna, prečítajte si tieto rady: https://www.velux.sk/prakticke-rady/pred-zakupenim-vyrobku/ako-vybrat-stresne-okno.  

Predpokladáme, že v podkroví sa bude robiť predovšetkým so sadrokartónom. Uzavrú sa ním podhľady a vybudovať sa vďaka nemu dajú aj ľahké priečky. V podkroví bude treba vyriešiť kúrenie a takisto elektroinštalácie. Pokiaľ budeme riešiť aj kuchynku a WC (prípadne sprchu), musíme hore vyviesť aj studenú a teplú vodu a odpad. Ak sa budeme správať racionálne, nebudeme kupovať tie najdrahšie materiály a niečo dokážeme zabezpečiť aj svojpomocou, mohli by sme sa zmestiť do sumy v rozpätí 30 000 až 40 000 eur. Takúto rekonštrukciu je možné zrealizovať už za 4 až 6 mesiacov. V podkroví vznikne moderné presvetlené autonómne bývanie pre 2 až 4 ľudí.

Čo zahŕňa takáto renovácia?

 • výmenu strešného plášťa
 • zateplenie podkrovia
 • osadenie strešných okien
 • inštaláciu priečok, dverí a podláh v podkroví
 • inštaláciu kúrenia + prípadnú renováciu celého systému
 • inštaláciu elektrických rozvodov + prípadnú renováciu aj na prízemí
 • revitalizáciu bytu na prízemí (podlahy, dvere, kúpeľne, kuchyňa)
 • zateplenie fasády (v prípade kompletnej revitalizácie objektu)

Renovácia staršieho prízemného domu zo 60. rokov 20. storočia

Kvôli zjednodušeniu si vezmime identický podpivničený štvorec 10×10 so stanovou, resp. sedlovou strechou (ako v predošlom príklade), doteraz nerekonštruovaný, kde povala slúži na sušenie bielizne a ako sklad. Na prízemí sa nachádza 3-izbový byt. Čo so strechou a podkrovím, to sme si povedali v príklade číslo jeden. Revitalizáciou však v takomto prípade určite prejde aj celé prízemie.

Avšak, než takýto dom vôbec kúpime, mali by sme si k nemu zavolať odborníka z oblasti stavebníctva, aby nám ozrejmil, či dom nemá nejakú skrytú vadu, narušenú statiku či horizontálne hydroizolácie. Zistiť by mal tiež to, v akom stave je vykurovacia sústava, vodoinštalácia a elektroinštalácia. Pokiaľ je dom zdravý, ale doteraz nerevitalizovaný, rekonštrukciu si bude vyžadovať aj vykurovacia sústava, elektroinštalácie a určite sa budú meniť aj výplne stavebných otvorov (okná a dvere).

Stavbu bude takisto treba zatepliť! Ak zoberieme do úvahy nákupnú cenu objektu, takouto rozsiahlou renováciou sa môžeme opticky priblížiť k cene novostavby. Ale skutočne len opticky, pretože s domom sme získali aj stavebnú parcelu, spevnené plochy, oplotenie a siete, čo by v prípade novostavby boli náklady navyše. A nezabúdajme aj na polohu a exkluzivitu mestskej časti, v ktorej sa renovovaný objekt nachádza.

Pár dobrých rád na záver

 • Začať by sme mali vždy poradou s odborníkom, ktorý stav nehnuteľnosti posúdi a aspoň v hrubých číslach povie, čo bude treba spraviť a koľko to bude stáť.
 • Niekedy je možno lepšie kúpiť lacnejší schátraný dom než obývaný a drahší, keďže 60-ročný dom bude aj tak potrebovať kompletnú rekonštrukciu.
 • V každom prípade je dobré mať poruke odborníka, s ktorým budeme môcť konzultovať postup prác. Najlepšie je najať si stavebný dozor.
 • Špecializované a vysoko odborné práce by mali robiť zásadne odborníci. Pokiaľ je na streche použitý azbest, ten môžu likvidovať len certifikované firmy.
 • V prípade strešných okien exponovaných na slnečné strany pamätajme na potrebu kvalitného exteriérového tienenia, aby sa interiér v podstreší neprehrieval.
 • Na takúto investičnú akciu si vopred zožeňme peniaze (hypotéku), aby sa rekonštrukcia zbytočne nenatiahla. Dobre zmenežovaná rekonštrukcia so zaobstaranými finančnými zdrojmi sa dá zvládnuť v priebehu necelého roka.
 • Častou otázkou býva, či sa dá renovácia objektu riešiť aj na etapy. Samozrejme, je to možné. Jeden rok sa môže riešiť strecha a interiéry jedného podlažia, druhý rok interiéry ďalšieho podlažia a zateplenie fasády.