Kedysi to bolo s vetraním „jednoduché“. Okná (aj dvere) boli netesné, a tak sme nutnosť vetrania prakticky nepociťovali. Lenže spontánna výmena vzduchu cez netesné okná spôsobovala nemalé úniky tepla a prevádzka domu nebola trikrát hospodárna. A keďže ceny energií sa zvyšovali, nastúpila doba racionalizácie a s ňou aj nové technológie.
Nové technológie – nové výzvy
Paradoxne, s príchodom nových stavebných systémov prišli aj nové problémy. Dokázali sme zatepliť obvodové plášte, vyrobiť kvalitné okná aj moderné úsporné kotly, ale zistili sme, že stavby potrebujú nielen lacnejšie teplo, ale aj viac čerstvého vzduchu. Tým najobyčajnejším spôsobom, ako vymeniť vzduch, je niekoľkokrát za deň na niekoľko minút otvoriť okná dokorán. Koľkokrát však vyvetrať zabudneme, alebo vytvárame v dome zbytočný prievan?
Problém môže nastať, ak nepremysleným vetraním vypúšťame von aj drahocenné teplo. Sofistikovanejším riešením sú teda vetracie jednotky a ešte lepším riadené vetracie jednotky s rekuperáciou. Tých môže byť viac (lokálnych), alebo môže ísť o jednu centrálnu rekuperačnú jednotku, ktorá dodáva čerstvý vzduch do všetkých miestností a cez inteligentnú riadiacu jednotku spolupracuje aj s kúrením. Takto zoptimalizovaný systém s centrálnou rekuperáciou je (zatiaľ) investične pomerne náročný, avšak prináša veľmi dobré výsledky v oblasti riadenia vykurovania, výmeny vzduchu a racionalizácie prevádzkových nákladov.
Do hry vstupujú smart technológie
Pokiaľ pri technológiách ako tepelné čerpadlo či centrálna rekuperácia musíme konštatovať, že sú investične ešte stále náročné, pri kompaktnejších technológiách, spojených s umelou inteligenciou, to až tak neplatí. Samozrejme, zložitejšie systémy môžu byť drahšie, ale v spleti riešení a možností určite dokážete nájsť také, ktoré vám budú vyhovovať po finančnej aj užívateľskej stránke.
Jednou z technológií v službách úsporného a zdravého bývania je riešenie zvané smart home, resp. inteligentná domácnosť. Ako vlastne funguje, pochopíme lepšie, ak si pomôžeme s jeho americkým pomenovaním „connected home“, čiže prepojená domácnosť. Jednotlivé funkcie (spotrebiče, prvky a zariadenia) domu sú navzájom prepojené pomocou WiFi siete a umelá inteligencia sa bez zásahu ľudskej ruky stará, aby bolo v dome dosť čerstvého vzduchu, aby bolo teplo vtedy, keď je potrebné, alebo aby sa interiér zbytočne neprehrieval.
Zapamätajte si
Zmyslom inteligentného kúrenia a vetrania je, aby sme kúrili a vetrali v jednotlivých miestnostiach vtedy, keď to potrebujeme. To prináša zvýšenie komfortu a zníženie nákladov.
Tým, ktorým vyznieva tento článok trochu futuristicky, pripomíname, že už teraz je bežne dostupných množstvo aplikácií inteligentnej domácnosti, ktoré si stačí nainštalovať do smartfónu a k nim doplniť niekoľko zodpovedajúcich komponentov. Jednotlivé funkcie dnes už možno ovládať dokonca aj pomocou hlasu.
Čo všetko dokáže smart home
Prostredníctvom aplikácií možno ovládať vetranie, kúrenie, chladenie, tienenie, osvetlenie domu či ďalšie nespočetné funkcie. Pokiaľ chceme riadenie domu poňať komplexne, môžeme funkcie ovládať aj spoločnou inteligentnou riadiacou jednotkou.
Pokročilejšie systémy sú postavené na tom, aby sa inteligentná domácnosť starala o nás a nie my o ňu. To znamená, že do inteligentnej prevádzky domu zbytočne nezasahujeme, necháme na umelú inteligenciu, nech si sama riadi chod jednotlivých funkcií, samozrejme, podľa nami zadefinovaných parametrov či preferencií. Niektoré riadiace jednotky dokážu dokonca odsledovať vaše správanie či rutinné činnosti – a na základe toho navoliť potrebný režim. Bývanie s pomocou aplikácií smart home je tak omnoho flexibilnejšie a v neposlednom rade aj zdravšie, pretože si dokážeme vytvoriť podmienky pre komfortné (a zdravé) bývanie, ktoré je šité na mieru.
Novinkou vo svete automatizácie je ovládací modul VELUX App Control. Vďaka nemu viete otvárať alebo zatvárať strešné okná, vnútorné a vonkajšie rolety VELUX INTEGRA® kdekoľvek a kedykoľvek, a to pomocou smartfónu alebo hlasového ovládania – a dokonca aj po odchode z domu. Ovládať ich viete aj jednotlivo, aj skupinovo. Dokážete si dokonca nastaviť vlastné scenáre pre pravidelné tienenie a vetranie.
Dobré rady na záver
- Pokiaľ chcete flexibilné vykurovanie s vyššími úsporami, vhodnejší než podlahový je radiátorový vykurovací systém.
- Riadiaca jednotka posiela vo vašej neprítomnosti kúrenie do útlmového režimu, a tým šetrí prevádzkové náklady.
- Riadené vykurovanie a vetranie možno nakonfigurovať tak, aby prostredie v dome korešpondovalo s vašimi potrebami a predstavami.
- Jednotlivé funkcie je možné riadiť diaľkovo, ale tiež počítačom, tabletom či smartfónom.
- Ideálom inteligentného bývania je, ak do systému ani nemusíte zasahovať a systém sa stará o vás.