Možno si aj vy kladiete otázku, prečo stále pribúdajú nové domy, prečo sa stále zaberá nová pôda, keď tu máme tisíce nevyužitých podkroví, ktoré stačí zobytniť, a tak za omnoho nižšie investičné náklady vybudovať novú bytovú jednotku. A pritom nejde len o rozmer finančný či stavebný, ale v neposlednom rade aj sociálny, keďže využitím podkrovia môžeme vytvoriť viacgeneračné bývanie, v rámci ktorého môže komfortne spolunažívať viac generácií jednej rodiny.

Plusy a mínusy zo stavebného hľadiska

Ak sa rozhodneme zobytniť podkrovie, obrovskou výhodou je, že nemusíme riešiť parcelu ani siete. Naším „stavebným pozemkom“ je podstrešie existujúceho domu. Keďže rodičovský dom tu stojí možno aj 30 rokov, máme postarané o oplotenie, máme vybudované chodníky, vyrastené dospelé stromy a spravidla aj nejakú úžitkovú záhradku. Aj siete sú už v dome, takže neriešime žiadne prípojky. Ušetrení sme nielen od poplatkov, ale aj rôznych prekopávok. A najmä od vybavovačiek, pretože k vode, odpadu, elektrine či plynu stačí dopísať: napojenie na existujúci rozvod.

Môže nás však zaskočiť, že na dome je len drevený záklop alebo nevyhovujúci krov. A toto treba pri rekonštrukcii jednoznačne vyriešiť. Niekedy počujeme od ľudí, ktorí sa pri prestavbe popálili, že je lepšie stavať na zelenej lúke. Ak máme dobrého projektanta a šikovných majstrov, realizácia obytného podkrovia sa dá stihnúť v priebehu jednej stavebnej sezóny. Dôležité je vymyslieť zmysluplný projekt, ktorý dokáže aj z prípadnej núdze vytvoriť cnosť. V podstreší môžeme totiž čarovať s dispozíciou, prepájať priestory a nechať vyniknúť netradičné šikminy.

dvojgeneračné bývanie, bývanie v podkroví, zobytnenie podkrovi

Výhody a nevýhody z hľadiska financií

S financovaním obytného podkrovia to nemusí byť komplikované, pokiaľ si vieme zorganizovať finančné toky. Ak nemáme vlastné zdroje, rekonštrukciu je najlepšie financovať prostredníctvom hypotéky. Nie je nič jednoduchšie, ako založiť existujúci dom, ktorý ideme rekonštruovať.

Ak sme hovorili, že z hľadiska stavebného je výhodou, že už máme v objekte všetky relevantné siete, z hľadiska finančného to platí takisto. Netreba platiť prípojné poplatky, netreba prekopávať ani prekladať. To všetko sú jednoznačné plusy. Trošku zložitejšie je, ak je existujúca stavba ešte zaťažená hypotékou.

Tým najhorším variantom, podľa ktorého by sme mohli pri rekonštrukcii postupovať, je financovanie cez spotrebný úver. Ten je nezriedka úročený desiatimi (aj viac) percentami. Ak je to teda trochu možné (a spravidla sa to tak aj bežne robí), existujúci hypotekárny úver na pôvodnú stavbu môžeme refinancovať, a vytvoriť si tak dostatočné zdroje na rekonštrukciu za neporovnateľne nižší úrok.

dvojgeneračné bývanie, bývanie v podkroví, zobytnenie podkrovia

Sociálne väzby

Môže byť niečo lepšie, ako mať poruke starých rodičov, ktorí sa vám postarajú o choré dieťa a vy nemusíte vymeškať v práci? Ale každá minca má aj druhú stranu. Niektoré nevesty a ženísi by mohli popísať romány o spolunažívaní so svokrovcami, ktorí sa mladým miešali do života. Áno, aj tieto aspekty treba vziať do úvahy. Preto je ideálne, ak sú pôvodná aj novovytvorená bytová jednotka čo najviac autonómne, aby mladá rodina mohla fungovať podľa vlastných pravidiel.

Pýtate sa, prečo zvoliť bývanie pod jednou strechou, a pritom tak trochu oddelene? Staršia aj mladšia generácia má svoje vlastné predstavy o bývaní, o výchove detí a takisto o trávení voľného času. Trocha súkromia preto nikdy nezaškodí. Avšak to, že obe generácie bývajú pod spoločnou strechou, je výborné aj z dôvodu, že si môžu navzájom pomáhať, tráviť spolu viac voľného času a pomáhať aj pri opatere detí. Nehovoriac o tom, že tú pomoc už čoskoro budú čím ďalej, tým viac potrebovať aj samotní starí rodičia.

dvojgeneračné bývanie, bývanie v podkroví, zobytnenie podkrovia (1)

Čo je dobré si zapamätať

  • Rekonštrukciu treba dopredu dokonale pripraviť ako z hľadiska projektového, tak aj finančného.
  • Nechajme zámer posúdiť skúsenému odborníkovi, ktorý navrhne rozsah rekonštrukčných prác. Na základe tohto posudku si dajme urobiť aj predbežný finančný rozpočet. V rámci toho vždy počítajte s istou rezervou.
  • Pokiaľ je to len trochu možné, vytvorme viacgeneračné bývanie tak, aby každá generácia (rodina) mala v prípade potreby dostatok súkromia.
  • Nezačnime s prestavbou, kým nemáme stavbu finančne vykrytú. Za žiadnych okolností sa nezaujímajme o spotrebný úver, pretože počas jeho splácania (napríklad 10 rokov) by sme mohli pôžičku preplatiť až o 100 %.
  • Vytvorenie novej modernej bytovej jednotky v podkroví môže byť tým pravým impulzom aj na zateplenie celého objektu, a tým aj zníženie prevádzkových nákladov spodného podlažia. Tým súčasne zhodnotíme celý objekt.