Azda v každej oblasti platí, že krása by mala kráčať ruka v ruke s funkčnosťou. A v architektúre to platí obzvlášť. Veď si len skúste predstaviť dom, ktorý by bol síce ultradizajnový, no praktické fungovanie by v ňom nebolo možné. Tento podkrovný byt, pod ktorý sa podpísali architekti Peter Jurkovič a Kristína Tomanová, je krásnym príkladom toho, ako to vyzerá, keď je rekonštrukcia nielen efektná, ale aj efektívna.
Mladá rodinka sa začala rozrastať, a tak potrebovala „nafúknuť“ aj vlastný podkrovný byt v historickom centre nášho hlavného mesta, na bratislavských Palisádach. Nosnú časť bytu tvorí denná sekcia, ktorá v sebe prepája kuchyňu, jedáleň a obývačku. Upútať vás tu už na prvý pohľad môže hneď niekoľko prvkov – pôvodné drevené trámy, 5-metrová knižnica s rebríkom a veľa, veľa okien.
Otvorený priestor podkrovného bytu je plný prirodzeného svetla, a to vďaka strešným oknám. Nad priestrannou sedacou súpravou je umiestnených hneď šesť okien, a to v dvoch radoch nad sebou po tri. Smerom ku kuchynskej sekcii na tento pás okenných otvorov plynule nadväzujú ďalšie, prerušené francúzskym oknom, ktoré slúži ako vstup na terasu. Z tej je, mimochodom, nádherný výhľad na Bratislavský hrad. Nemožno sa teda čudovať, že majitelia opisujú svoje bývanie ako „slnkom prežiarené, tiché, s krásnym výhľadom“.
Nad jedálenským stolom sú do strechy opäť zasadené strešné okná, cez ktoré prechádza do interiéru počas celého dňa dostatok svetla. To zároveň rafinovane osvetľuje výrazný betónový kuchynský ostrov – mimochodom, obľúbený mobiliár pána domu, Šimona Šicka, známeho slovenského podnikateľa, zakladateľa najúspešnejšej slovenskej firmy na herné aplikácie a najnovšie aj iniciátora verejnej zbierky ktopomozeslovensku.sk.
Ako komfortne ubytovať tri malé deti a nestratiť obľúbený priestor? Pri návrhu využila dvojica architektov jednu z najvýraznejších kvalít podkrovného priestoru – výšku a vysoké stropy. Šikovnou hrou s dispozíciou bytu a spomínanou výškou vznikla nočná časť s tromi spálňami (z toho dve sú mezonetové) a „ihrisko“ pre deti – je to „akási autonómna krajina nad svetom dospelých, ktorá je oddelená len sklenenými tabuľami prepúšťajúcimi svetlo“, konštatuje architekt, Peter Jurkovič.
Schodišťové vstupy do detských izieb, ako i zvolené vstavané skrine sú už na prvý pohľad zaujímavé – sú totiž odeté do jednej farby. Väčšia detská izba do lipovej zelenej a menšia do výraznej modrej. Takýto dizajn pôsobí štýlovo a hravo. Nad písacími stolmi sú opäť situované strešné okná, vďaka ktorým majú deti dosť svetla pri písaní domácich úloh alebo pri čmáraní na steny.
Výsledku, ku ktorému sa v spolupráci s majiteľmi dopracovali architekti, môžeme iba zatlieskať. Tento byt je skutočne originálny, plný dizajnérskych kúskov, nápaditých riešení, svetla a, samozrejme, lásky.