Každé okno, nielen to strešné, si vyžaduje pravidelnú starostlivosť a pozornosť. Avšak, práve na starostlivosť o spomínané strešné okno sa môžeme pozrieť hneď z viacerých uhlov pohľadu. Jedným z nich je aj jeho eventuálna oprava.

Zatiaľ čo samozrejmosťou by mala byť jeho štandardná údržba, pri menších poškodeniach si môže vyžadovať opravu, resp. výmenu určitých komponentov. V prípade výraznejších technických nedostatkov sa odporúča kompletná výmena strešného okna.

S akými poškodeniami strešných okien sa môžeme stretnúť?

Hoci je strešné okno zvonku dobre chránené a pripravené odolať náporom nepriaznivého počasia, môže dôjsť k jeho poškodeniu. Vonkajšie tvrdené sklo je síce veľmi odolné, ale nie nerozbitné. Pri silnom krupobití môže dôjsť napríklad k poškodeniu vonkajších plechov. Netreba však zúfať, akýkoľvek náhradný diel si dokážete objednať a vymeniť. Samozrejme, niekedy dáva väčší zmysel výmena celého okna.

Za pomerne časté poškodenia strešných okien možno označiť nefunkčné tesnenia, znečistené lemovania okolo okna, vŕzganie pántov či uvoľňovanie skrutiek. Samostatnou kapitolou sú však strešné okná s drevenými rámami. Ich pôvodný lak sa totiž po čase začne pôsobením vody, vlhkosti a UV žiarenia poškodzovať a odlupovať. Čo teda robiť v takýchto prípadoch? Ako sa dajú jednotlivé poškodenia strešných okien opraviť?

Nefunkčné tesnenie strešného okna

Úlohou tesnenia strešného okna je zabraňovať prieniku vzduchu do interiéru. Jeho životnosť závisí napríklad aj od toho, ako často sa otvára a zatvára. Po rokoch používania je však viac než isté, že tesnenie stratí svoju pružnosť a vyschne, čiže strešné okno začne, ľudovo povedané, „prefukovať“. V takom prípade sa odporúča výmena tesnenia.

Náš tip

Aby ste predĺžili životnosť tesnenia strešného okna, skontrolujte aspoň raz za rok jeho pružnosť stlačením. Zostarnuté, poškodené alebo nepriliehajúce tesnenie nechajte radšej vymeniť.

Znečistené lemovanie okolo strešného okna

Pokiaľ je lemovanie okolo strešného okna znečistené, dažďová voda nedokáže odtekať. Dôsledkom tejto skutočnosti môže byť neželaná korózia materiálu. Práve preto vám odporúčame, aby ste spomínané lemovanie aspoň raz za rok dôkladne vyčistili. Nepodceňujte opatrnosť pri prípadnom vykláňaní sa z okna počas čistenia lemovania. Jednou z možností, ako predísť úrazu, môže byť aj obrátiť sa na odborného technika či profesionálneho strechára.

Detaily strešného okna

Ak chcete zabrániť zbytočnej výmene drobných komponentov strešných okien, myslite aj na pánty, skrutky, spoje, závesy a tieniace doplnky. Aj takéto maličkosti a detaily totiž stoja za správnou funkčnosťou strešných okien. Aspoň raz ročne preto premažte pánty, spoje a závesy trochou vazelíny, dotiahnite skrutky a skontrolujte tieniace doplnky.

ako opraviť strešné okno

Poškodené drevené rámy strešného okna

Ak máte doma strešné okná s polyuretánovou povrchovou úpravou, na ich údržbu vám postačí handrička navlhčená mydlovou vodou. To isté platí aj pre drevené rámy, tu sa však odporúča aj pravidelné prelakovanie – aspoň raz za 4 roky. Dokonca, pri strešných oknách v prirodzene vlhkom prostredí, akým je napríklad kúpeľňa, neurobíte krok vedľa, ak siahnete po novom laku každý druhý rok.

Rada odborníka – ako postupovať pri oprave dreveného okna

  • Poškodené a zaplesnené drevené rámy strešného okna najprv očistite vlažnou vodou s pridaným roztokom mydlového saponátu.
  • Potom odstráňte povrchovú úpravu (lak alebo farbu) brúsnym papierom, pričom najprv použite hrubšiu zrnitosť a potom dajte priestor jemnejším.
  • Pred samotným nanesením náteru zabezpečte, aby bol povrch čistý a suchý. Až potom aplikujte na drevo základnú farbu.
  • Po uschnutí aplikujte vrstvu vodouriediteľného akrylového laku, resp. farby podľa pokynov výrobcu.
  • Pozor, pri ošetrovaní dreva je dôležité zakryť tesnenia, aby sa zabránilo zatečeniu laku či farby priamo na tesnenia, V dôsledku toho by totiž tesnenie mohlo stuhnúť, resp. stvrdnúť a jeho účinok by sa zoslabil.

Prečo si zvoliť výmenu strešného okna?

Výmenou starého strešného okna za nové získate lepší tepelný komfort v podkroví, úsporu energie potrebnú na vykurovanie, moderný dizajn a prípravu na inteligentnú domácnosť. Okrem toho sa rozlúčite s tepelnými mostami. V prípade, že si namiesto celodreveného okna zaobstaráte biele bezúdržbové okno s dreveným jadrom, ktoré je pokryté vrstvou polyuretánu, vám odpadnú aj starosti s údržbou.

Navyše, výmena strešných okien je rýchla a jednoduchá. Montážnici si pripravia priestor pre montáž, odstránia pôvodné okno, upravia tepelnú izoláciu a parozábranu, osadia nové okno a všetko po sebe poupratujú. Ak sa celá výmena okna zaobíde bez zásahu do ostenia, celý proces zaberie len približne tri až štyri hodiny.

ako opraviť strešné okno.

Aké sú možnosti výmeny okien?

Prvým variantom výmeny strešných okien je ten so zásahom do ostenia a novým sadrokartónovým ostením. Takáto možnosť ponúka zapustiť nové okno hlbšie do konštrukcie strechy, čo zlepší jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Ďalšou alternatívou je výmena so zásahom do ostenia a prefabrikovaným ostením. Okrem toho, že tento variant prináša rovnaké výhody ako výmena okna s novým sadrokartónovým ostením, navyše ušetrí aj čas. Tretím a najjednoduchším spôsobom je výmena okna bez zásahu do ostenia. Táto alternatíva sa využíva pri kúpe okna rovnakej veľkosti.

Odporúčanie na záver

Bez ohľadu na to, aký typ strešného okna máte doma, vám odporúčame, aby ste sa oň pravidelne starali a nepodceňovali údržbu, ktorú si vyžaduje. Avšak, pri starších strešných oknách už neočakávajte žiadne zázraky. Najlepšie urobíte, keď sa pustíte do ich opravy, resp. výmeny poškodených dielov, alebo ich rýchlo a jednoducho vymeníte za nové a spoľahlivé modely. Tak či onak, nezabúdajte na bezpečnosť pri práci a nebojte sa požiadať o cenné rady kvalifikovaných odborníkov.