Mať krásne bývanie je snom každého z nás. Ako však vyzerá dokonalý priestor na život? Každý si ho môže predstaviť po svojom. Jeho podstatou by však malo zostať využitie priestoru s maximálnou efektívnosťou. K tomu dopomáha aj nábytok na mieru. Je naozaj výroba takéhoto nábytku drahá? A s akými ďalšími mýtmi sa môžete stretnúť pri nábytku na mieru?
Pod nábytkom na mieru si väčšinou predstavujeme vstavané skrine a nábytok do podkrovných priestorov. Na mieru priestoru sa však často vyrábajú kuchyne, chodbové zostavy do predsiene, postele a dokonca aj pohovky a kreslá. Najčastejším dôvodom, prečo ľudia siahnu po nábytku na mieru, je čo najlepšie využitie interiéru. Ďalším, aj keď menej častým hlavným dôvodom, je originalita alebo výroba špecifického typu nábytku, ktorý napríklad spája viacero funkcií do jedného celku.
Nábytok od stolára a jeho výhody
Interiérový dizajnér by mal vo všeobecnosti rešpektovať návyky a koníčky používateľov, ich biorytmus a preferencie. Každý kus nábytku má svoju úlohu, a pritom musí fungovať v symbióze s ostatným zariadením. Preto je veľká pravdepodobnosť, že práve pri návrhu nábytku na mieru budú funkčnosť aj dizajn „ušité priamo pre zákazníka“ a zvolené riešenie mu vydrží celé roky.
„Výhodou nábytku na mieru je, že je vyrobený presne podľa návrhu architekta či dizajnéra a tiež podľa vysnívaných predstáv klienta. Obmedzením sú len prípadné technické možnosti, ale dnes máme na trhu široký sortiment materiálov a množstvo výrobných postupov. Nábytok vyrobený od stolára sa prispôsobí akejkoľvek dispozícii miestnosti a vy si nemusíte vyberať zo štandardizovaných skriniek a zvyšné centimetre vypĺňať niečím nevyužitým,“ potvrdzuje výhody nábytku na mieru Denisa Michalíková, interiérová dizajnérka z interiérového štúdia WOOD & INTERIERS, ktoré realizuje výrobu rôzneho nábytku na mieru od návrhu až po montáž.
Vyššia cena nábytku na mieru – pravda alebo mýtus?
Nábytok na mieru je veľkou výhodou pri atypickom pôdoryse. Výrobcovia nábytku sa vedia prispôsobiť takmer akýmkoľvek podmienkam. Limitom je jedine rozpočet. Vyššia cena nábytku na mieru je jednou z jeho mála nevýhod. „Výsledná cena vždy závisí od použitých materiálov. Pochopiteľne, striekané či dyhované dvierka a napríklad pracovná doska z technického kameňa sú drahšie ako laminát. Interiér sa však dá zariadiť za rozumnú cenu aj od stolára. My si zakladáme na kvalite používaných materiálov, ktoré sú možno o niečo drahšie, no dlhodobo kvalitnejšie a trvácnejšie. Už sme sa stretli aj s tým, že naša cenová ponuka bola porovnateľná s nábytkom vyskladaným zo štandardizovaných skriniek,“ ozrejmuje jeden z častých mýtov Denisa Michalíková.
Najčastejšie otázky na výrobcov nábytku
Práve kvalita použitých materiálov je jednou z najčastejších otázok na výrobcov nábytku na mieru. „Existuje stále veľa názorov, že kvalitný nábytok je len ten z masívu a nekvalitný, naopak, z laminátu. Drevité materiály prešli výrazným pokrokom a dnes už kvalitné nie je len to najdrahšie. Jednotlivé imitácie síce nenahradia poctivý kus dreva, plnohodnotne však splnia účel, ak rozpočet nepustí,“ vysvetľuje Denisa Michalíková.
Okrem ceny a použitých materiálov je častou otázkou aj dĺžka výroby nábytku na mieru. Predsa len, bežný nábytok, ktorý má predajca na sklade, je zákazníkovi dostupný okamžite. V prípade nábytku na mieru platí, že čím väčší je interiér a čím viac zostáv na výrobu, tým dlhšia je samotná výroba aj montáž. „Po dodávke materiálu vyrábame a montujeme postupne. Najprv najdôležitejšie miestnosti, ako kuchyňa, šatníkové skrine a spálňa. Kým sa montuje vyrobené, vyrába sa ďalšie. Napríklad klasický dvojizbový byt sme vyrobili a namontovali za približne mesiac.“
Čalúnený nábytok podľa vlastných predstáv
Aké princípy platia pre výrobu čalúneného nábytku na mieru? Pri bežnej výrobe, pri ktorej klient špecifikuje napríklad modul, rozmery, materiál poťahu, nožičiek a šitie, sa cena nábytku zväčša nenavyšuje. Cena narastá, len ak si klient nevyberie z ponúkaných možností a potrebuje zmeny.
Podľa výrobcu Nesia, ktorý sa špecializuje aj na čalúnený nábytok, ide v tomto prípade o navýšenie približne o 10 % z celkovej ceny. „Na mieru je vyrobená každá posteľ či sedačka, pri ktorej si klient určuje rozmery, dizajn a poťah. Pri sedačkách, kreslách a posteliach vieme upraviť kostru tak, že vzniknú rôzne dizajnové kúsky. Ak však ideme vyrábať úplne nový nábytok, pri ktorom je cena vytvorená na základe náročnosti, materiálu a podobne, tak prihliadame aj na počet kusov.“
Zo zaujímavých netypických realizácií utkvelo zástupcom firmy v pamäti čelo postele na celú stenu, v ktorom bolo integrované LED svietenie s atypickými uhlami. A tiež sedacia súprava pozostávajúca zo siedmich modulov v celkovej dĺžke asi päť metrov, pričom každý modul mal špecifické rozmery a tvar.
Šikminy a nepravidelné tvary
Ak tipujete, že najčastejšie zariaďovanou miestnosťou nábytkom na mieru je kuchyňa, tipujete správne. Podľa Denisy Michalíkovej klienti pri nasťahovaní ako prvé myslia na kuchyňu. Kuchyne na mieru však nie sú dominujúcim sortimentom výroby, pretože vo WOOD & INTERIERS vyrábajú nábytok do celého bytu či domu. A výnimočne aj do priestorov pod strechou: „Nemali sme veľa zákaziek, pri ktorých by išlo o podkrovný priestor. Ak však hovoríme o priestore so šikminami, nepravidelnými tvarmi alebo nerovnosťami, tak takýto nábytok vyrábame veľmi často. Viacero klientov k nám prišlo práve preto, že inde nenašli riešenie,“ dopĺňa.
Rada na záver – na čo by ste mali myslieť?
Podľa odborníkov z WOOD & INTERIERS je najdôležitejšie prísť v dostatočnom predstihu a rezervovať si termín výroby a montáže dopredu. Zvyčajne to býva tri mesiace, no v súvislosti s celosvetovou pandémiou sa predlžujú dodávky materiálov alebo sa kalendáre stolárov rýchlo zapĺňajú. Nábytok na mieru je ideálne začať riešiť približne šesť mesiacov pred želaným nasťahovaním. Dovtedy sa doladí návrh, vypracuje sa cenová ponuka, pripravia sa podklady pre výrobu a zákazka sa zaradí do výroby.