Podkrovie je síce veľmi špecifický a svojský, ale tiež podmanivý a originálny priestor na bývanie – to sme v našich článkoch spomínali už viackrát. Teraz vám ponúkneme niekoľko šikovných rád, ako sa s týmto čarovným miestom popasovať, či už zariaďujete pod šikminou detskú izbu, spálňu alebo obývačku.

Ako na interiér detskej izby?

Správne zariadenie detskej izby je veľmi dôležité, keďže dieťa sa v nej učí, spí a trávi svoj voľný čas napríklad hrou. Výber nábytku, farieb, ale tiež počet a umiestnenie okien, resp. vytvorenie vhodných svetelných podmienok, sú aspekty, na ktoré by sa rodičia mali sústrediť. Veď práve kvantita a intenzita prirodzeného denného svetla ovplyvňujú spánok a tiež schopnosť učiť sa.

Vedeli ste, že?

Francúzska štúdia z roku 2012, ktorá prebiehala na vzorke 2000 detí, preukázala, že sústredenosť pri učení sa pri vyššej kvalite svetla zvyšuje až o 15 %.

V nízkych častiach v sklone sa odporúča umiestniť integrovaný úložný systém, ktorý sa zväčša vyrába na mieru. Môže nasledovať posteľ a do najvyššej časti miestnosti treba situovať šatníkové skrine. Písací stôl je najlepšie uložiť rovno pod strešné okno, čo zaručí dostatok svetla pri písaní úloh alebo kreslení.

interiérový dizajn

Obývačka v podkroví

Len málokedy sa v rodinnom dome nachádza obývacia miestnosť na poschodí – väčšinou je dom rozdelený na nočnú a dennú sekciu, pričom v podkroví sa sústredí práve nočná časť, t. j. spálne, a obývačka zostáva na prízemí. Ak sa však bavíme o loftoch, čiže podkrovných bytoch, tu už musíme rozmýšľať aj nad tým, ako efektne, no najmä efektívne zariadiť obývačku pod šikmou strechou.

Aby sme sa v nej cítili príjemne, nestačí sem umiestniť iba mäkký pohodlný gauč. Svoju rolu zohráva aj správna kombinácia okien. Ich výber závisí od konkrétneho sklonu a typu strechy. Vo všeobecnosti sa však treba riadiť nasledujúcimi radami:

  • Obývacia izba, obzvlášť spoločenská zóna prepojená s kuchyňou a jedálňou, si zaslúži dostatok svetla. Nebojte sa presvetliť ju dostatkom strešných okien, ideálne aj kombináciou viacerých strešných okien vedľa seba či nad sebou.
  • Strešné okno môže byť umiestnené nad sedacou súpravou či nad čitateľským kútikom – okrem už spomínaných benefitov zažijete vďaka takémuto riešeniu romantiku pod nočnou oblohou.
  • Ak vám to dispozičné možnosti dovoľujú, siahnite po strešnom balkóne – ide o moderné funkčné riešenia loftov, ktoré jednak opticky zväčšia priestor, prepoja interiér s exteriérom a vďaka veľkoformátovým skleneným plochám zabezpečia najmä prísun obrovského množstva denného svetla.
  • Dojem väčšieho priestoru dosiahnete aj kombináciou šikmého a nadväzujúceho zvislého (fasádneho) okna.

Z okna balkón za pár sekúnd

V zatvorenom stave splýva so strechou, v otvorenom je vaším vlastným miestom pod slnkom. Reč je o strešnom balkóne VELUX CABRIO, ktorý sa v priebehu pár sekúnd premení zo strešného okna na balkón.

interiérový dizajn

Interiér podkrovnej spálne

V spálni je kľúčovým prvkom posteľ a jej umiestnenie. Najlepším riešením je posteľ uložená priamo pod strešné okná. Bonusom bude výhľad na hviezdne nebo pri zaspávaní. Treba však brať do úvahy výšku nadmurovky – laicky povedané, myslite na to, či sa budete chcieť oprieť v sede, a tomu prispôsobte svoje rozhodnutie.

Architekti ďalej ponúkajú alternatívu umiestniť lôžko ku štítovej stene medzi dve šikminy, resp. strešné okná umiestnené oproti sebe. To vám umožní ľahký prístup do postele z oboch strán. Treťou alternatívou je uloženie postele oproti oknám, čo – najmä pri nízkej nadmurovke – vám otvorí príjemný výhľad von priamo z postele.

interiérový dizajn

Ako uvádzajú odborníci, presvetlenie spálne ovplyvňuje náš 24-hodinový biologický cyklus. Predpokladá sa, že zdravé svetlo veľmi úzko súvisí aj so zdravou tmou, čo v zásade znamená, že potrebujeme vysokú intenzitu svetla cez deň a tmavú zatemnenú miestnosť počas spánku. Pozor, z biologického hľadiska je dôležitá tiež vysoká intenzita svetla prvých 20 minút ráno po prebudení. Preto je ideálne, ak môžete tieniace prvky strešných okien prepojiť s inteligentným systémom vašej domácnosti, aby sa ráno otvárali podľa vopred nastaveného režimu.

Náš tip na záver

Ešte podrobnejšie rady, tipy a triky aj pre ďalšie miestnosti nájdete v obsahovo bohatej brožúre Velux Design Guide, ktorú si môžete stiahnuť ľahko, rýchlo a zadarmo.