Stavebníkov môžeme pokojne rozdeliť do dvoch skupín: Na takých, ktorí si nerobia ťažkú hlavu z oznamovania akýchkoľvek stavebných činností a zásahov do stavby, a na takých, ktorí si, naopak, myslia, že ohlasovacia povinnosť platí na všetko, čo sa týka stavby.
Kým tá prvá skupina bez problémov búra pri prestavbe nosné priečky v panelákoch, tá druhá sa obáva čo i len vymeniť svetlík na streche bez toho, aby sa nepýtala známych, či na internetových portáloch, kam túto činnosť ohlásiť. Ako to teda je s výmenou existujúcich okien (fasádnych aj strešných)?
Kus za kus
Pokiaľ sa rozhodneme pre výmenu okien systémom „kus za kus“ – teda, že nemeníme a ani nezväčšujeme veľkosť stavebných otvorov, nemeníme vzhľad a charakter fasády či strechy – takáto výmena okien spadá pod takzvané udržiavacie práce, na ktoré sa nevyžaduje stavebné povolenie. Ak skutočne nič nemeníme a do ničoho ani nezasahujeme, na takúto výmenu nie je potrebná ani ohlasovacia povinnosť.
Kedy kus nie je ako kus
Kedy by výmena okien podliehala oznamovacej povinnosti, respektíve stavebnému povoleniu? Napríklad, ak by sme namiesto klasického fasádneho okna chceli zvoliť tzv. francúzske, alebo, ak by sme miesto strešného okna chceli dať vikier, prípade zväčšili veľkosť stavebného otvoru. Na takúto výmenu okien už potrebujeme vyjadrenie stavebného úradu. Ide tu totiž nielen o zásah do konštrukcie, ale aj o zmenu vzhľadu objektu.
Čo je potrebné si uvedomiť?
Každé okno, fasádne či strešné, má svoju životnosť a v závislosti od jeho používania, ošetrovania a toho, do akej miery je vystavené poveternostným vplyvom, raz doslúži. Najmä strešné okná staršie ako 20 rokov už potrebujú výmenu, či už z dôvodu zatekania alebo nevyhovujúcich tepelnoizolačných parametrov. S kúpou okna v štandardizovanom rozmere je najlepšie objednať si aj profesionálnu výmenu. Stavebné povolenie, ohlásenie a dokonca ani súhlas susedov na takúto výmenu potrebovať nebudeme.