V minulosti, pokiaľ sa riešilo denné svetlo v podkroví, používali sa pre povaly svetlíky a pre obytné priestory (napríklad na chatách a chalupách) skôr vikiere, pretože chalupári mali obavy napríklad zo zatekania. Lenže vikier neprináša zďaleka toľko svetla ako strešné okno.

Samozrejme, musí ísť o správne osadené strešné okno – to dokáže v porovnaní s vikierom priniesť dvoj- až trojnásobok denného svetla do obytného podkrovia. Kam ho teda v rámci strechy osadiť a koľko strešných okien je potrebných na presvetlenie interiéru?

Pomer zasklenia k podlahovej ploche

Ak rozmýšľame nad strešnými oknami, pred samotnou kúpou a montážou vznikne prvá otázka: Koľko okien budeme potrebovať a aké veľké majú byť? V niektorých reklamách sa používa slogan: Čím väčší, tým lepší. Svojím spôsobom to platí aj pre plochu strešných okien v pomere k podlahovej ploche, ktorej majú priniesť denné svetlo. Kritérií je tu však omnoho viac.

Je rozdiel, či ide tzv. dennú miestnosť alebo vyslovene o spálňu, takisto hrá rolu aj výška osadenia okien, farebnosť stien a v neposlednom rade treba pamätať aj na orientáciu na svetové strany. Zjednodušene by sa dalo povedať: Nechajte to na projektanta, alebo sa obráťte na odborníkov (predajcov), radi vám poradia. Keďže je však táto téma dôležitá aj pre všeobecný rozhľad bežného stavebníka, rozmeňme si to na drobné.

Základné tvrdenie hovorí, že v prípade denných priestorov by mal byť pomer presklenej plochy k podlahovej 1:10, pomer plochy strešných okien (vrátane rámu) k výmere miestnosti dokonca 1:6.  To znamená, že ak je podlahová plocha dennej podkrovnej miestnosti 10 m2, mala by byť veľkosť sklenej plochy strešných okien aspoň 1 m2. Ak je podlahová plocha 12 m2, tak plocha zasklenia by mala byť aspoň 1,2 m2. Na toto by sme mali pamätať, než sa rozhodneme strešné okná kúpiť.

Umiestnenie okien s ohľadom na svetové strany

Aj osadenie podľa orientácie strechy na svetové strany ovplyvňuje osadenie okien. Južná a západná strana poskytnú interiéru omnoho viac svetla (slnka) ako východ a sever. Prvé dve strany sú totiž vyslovene slnečné, v prípade členitej strechy preto nemusíme mať obavy, ak sa nám nepodarí dodržať pomer 1:10. Skôr si dovolíme upozorniť na to, že v letných mesiacoch môže byť slnka až priveľa, čoho dôsledkom môže byť nežiaduce prehrievanie interiéru v podkroví. Samozrejme, v zime to môže byť, naopak, výhoda, pretože orientácia strešných okien na juh prináša benefit v podobe pasívnych solárnych ziskov. Aby sme sa vyhli nutnosti inštalácie klimatizácie, je dôležité pamätať na tieniace prvky, v tomto prípade kvalitné exteriérové tienenie, ktoré je možné v letných mesiacoch kombinovať s funkciu ochrany proti hmyzu. Nevyhnutnosťou sú najmä kvalitne tepelne zaizolované podkrovie a správne zvolené tienenie. Za odmenu sa nám postarajú o príjemnú prirodzenú klímu v podkroví počas celého roka.

V akej výške sa montujú strešné okná

Napriek tomu, že každá strecha je svojím spôsobom iná, aj ohľadom výšky umiestnenia strešných okien sú zaužívané isté štandardy. Minimálna výška osadenia je veľmi podobná výške osadenia fasádnych okien, a preto aj poskytujú síce nepatrne menej svetla, ale zato skvelý výhľad z podstrešia. Ak budeme vedieť, ako sa bude vyvíjať okolitá výstavba a pokiaľ budeme mať k dispozícii výhľady do krajiny, na blízke kopce či nejakú zaujímavú dominantu (kostol, hrad, zrúcanina, park či jazero), jednoznačne je vhodnejšie nižšie osadenie, teda 90 – 110 cm od podlahy.

Samozrejme, tomu prispôsobujeme aj výber otvárania – takže v tomto prípade to bude otváranie horné. Naopak, pokiaľ by nám situácia okolo stavby neponúkala zaujímavé výhľady (alebo by boli dokonca nevhodné), v takom prípade je lepšie rozhodnúť sa pre vyššie osadenie strešného okna. Výška spodnej hrany môže byť pokojne aj 140 cm nad úrovňou podlahy. Stratíme síce možnosť výhľadu, ako napríklad pri zvislom okne, získame však viac prirodzeného svetla. Otváranie by v takomto prípade malo byť, pravdaže, spodné.

Tienenie a zatemnenie

Pri umiestení strešných okien by malo hrať úlohu aj situovanie objektu v okolitej zástavbe. Pokiaľ budú v našej ulici aj ďalšie domy s obytnými podkroviami, celkom ľahko sa môžeme dočkať toho, že si budeme vidieť zo susedmi nielen do kuchyne, ale aj do spálne. Ak teda aspoň tušíme, aká bude orientácia striech našich susedov, tak aj tento aspekt zakomponujme do umiestnenia okien.

Ak bude v ulici „husto“, bude treba siahnuť skôr po hornom umiestnení. Aby sme však mali zaručený dostatok súkromia (a komfortu), mali by sme už vopred plánovať aj doplnky k strešnému oknu. Zatemňovacie a tieniace prvky nás chránia nielen pred slnkom, ale ponúkajú nám aj správnu dávku súkromia, potrebnú ku kvalitnému bývaniu v podkroví.

Rekapitulácia

  • O umiestnení strešného okna by mala rozhodovať nielen čistá matematika, ale aj možné výhľady a okolitá zástavba.
  • Slnečné strany prinášajú nielen viac svetla, ale aj tepla, preto okná orientované do týchto strán potrebujú v letných mesiacoch jednoznačne exteriérové tienenie.
  • Strešné okno s výškou spodného okraja 90 cm prináša výhľad do exteriéru na úrovni zvislého okna.
  • Netreba sa báť vysoko umiestnených strešných okien vo výške viac ako 2 m – v tomto prípade je vhodné otvárať ich elektricky.
  • Zjednodušený prepočet hovorí, že pomer sklenej plochy strešného okna k podlahovej ploche by mal byť približne 1 : 10, pričom obývacie izby potrebujú viac svetla a spálne menej.
  • Ak potrebujete odpovede na viac otázok ohľadom strešných okien, prečítajte si tieto rady: https://www.velux.sk/prakticke-rady/pred-zakupenim-vyrobku/ako-vybrat-stresne-okno.