Už niekoľko rokov si užívate benefity bývania v podkrovných priestoroch presvetlených strešnými oknami, na ktorých sa už podpísal zub času? Dreveným rámom ste nevenovali pravidelnú pozornosť a sú poškodené, ťahá cez ne a pri veľkých lejakoch zateká? Možno je načase…

Možno si poviete, že nevyzerajú veľmi dobre, ale predsa len slúžia. Možno máte strach zo zdĺhavých prác a veľkého neporiadku alebo si myslíte, že výmena okien bude pre vás pridrahá. Jednoducho: stále je tu niečo, čo vás od výmeny okien odrádza a vy ju odkladáte. Staré netesniace okná sú však dôvodom úniku obrovského množstva tepla, a teda aj peňazí. Výskum v oblasti stavebných materiálov napreduje. Technológie idú neustále dopredu, a tak strešné okná staršie ako pätnásť rokov nemôžu tým súčasným ani pri najlepšej starostlivosti konkurovať.

Najväčší rozdiel je v tepelnoizolačných vlastnostiach okna, predovšetkým jeho zasklenej plochy. Pokiaľ pred pár rokmi o izolačných trojsklách nebolo ani chýru, dnes sú štandardom. Ich hrúbka, vzájomná vzdialenosť v ráme, povrchová úprava a druh plynu, ktorými je medzera medzi jednotlivými sklami vyplnená, významne ovplyvňujú tepelnoizolačné vlastnosti okien. Tie sú vynútené čoraz väčšmi sa sprísňujúcimi normami na tepelnotechnické vlastnosti celého strešného plášťa, ktorého sú strešné okná neoddeliteľnou súčasťou. Výmena starého strešného okna za nové tak významne zníži vaše náklady na vykurovanie v zimnom období a zlepší tepelnú pohodu v letných horúčavách.

Náš tip

Spoločnosť VELUX v roku 2021 predstavila nové strešné okno s trojsklom (so zasklením 64), ktoré je nielen ekologické, ale spĺňa tiež požiadavky novej legislatívy na tepelnú ochranu budov. Od 1. januára 2021 sa totiž sprísňuje požiadavka na Uw (súčiniteľ prestupu tepla oknom) na 1,0 až 1,1 podľa sklonu strechy. Najnovšie strešné okno v cenovo dostupnej kategórii VELUX Standard plus dosahuje Uw = 1,0 W/m2.K. Okrem lepšej tepelnej izolácie zároveň ponúka dokonalejšiu izoláciu zvuku a útlm hluku z dažďa. Novinka je navyše vybavená samočistiacou vrstvou vonkajšieho skla, ktorá uľahčuje údržbu.

Okrem peňazí ušetrených za energie na vykurovanie alebo chladenie podkrovných priestorov prinášajú nové strešné okná aj podstatne lepšie úžitkové vlastnosti. Účinne chránia pred hlukom prichádzajúcim z vonkajšieho prostredia, sú podstatne krajšie, pričom si okrem klasických drevených môžete vybrať aj tzv. bezúdržbové okná. Ich drevený rám je opatrený vodotesným bielym polyuretánovým náterom, ktorý ho dlhodobo chráni. Takéto okná sú priam predurčené na použitie vo vlhkejšom prostredí kuchýň a kúpeľní, ale svoje uplatnenie nájdu aj v obytných priestoroch.

výmena starých okien za nové

Zo starého okna ultramoderné

Ak chcete svoje okná naozaj posunúť na novú úroveň, môžete ich ovládať aj inak ako manuálne. Vďaka elektrifikovaným oknám bude vetranieochrana pred slnkom oveľa pohodlnejšie. Okná to totiž urobia za vás. Samozrejme, všetko závisí od toho, akú úroveň riadenia si môžete alebo chcete dovoliť – či už vzhľadom na financie, alebo na možnosti vašej stavby.

V prvom kroku môžete svoje strešné okná doplniť motorom, vďaka čomu ich budete môcť jednoducho ovládať na diaľku. Oceníte to napríklad pri oknách, ktoré sú položené vyššie, takže bežná manipulácia s nimi nie je taká jednoduchá. Doplniť okno motorom si dokonca viete dovoliť aj vtedy, keď k oknu nevedie žiaden elektrický kábel a vy sa chcete vyhnúť búraniu či iným komplikovaným stavebným úpravám. Stačí využiť solárny pohon s batériou a fotovoltickým panelom.

Vedeli ste, že?

Motory strešných okien umožňujú ovládať nielen samotné okná, ale aj vnútorné či vonkajšie rolety. Dodatočným motorom sa dajú doplniť všetky kývne strešné okná VELUX s horným ovládaním.

Z diaľkovo ovládaných okien dokážete dokonca urobiť inteligentné, a to vďaka centrálnej jednotke vnútornej klímy. Takýto systém vám nezabezpečí iba vyšší komfort, ale tiež vás odbremení od starostí s tým, kedy je najlepšie vymeniť vzduch v interiéri. V rámci inteligentných riešení sú totiž súčasťou domácnosti aj senzory, ktoré reagujú na teplotu, vlhkosť a obsah CO2 v ovzduší interiéru, a teda spúšťajú vetranie automaticky, ako aj mnohé doplnky na tienenie okien.

Doplnky k strešným oknám

S nákupom doplnkového vybavenia strešných okien neváhajte a zakúpte ho spolu s novými oknami. V prípade potreby sa pokojne poraďte s výrobcom alebo dodávateľom. Len tak budete môcť využívať jeho výhody okamžite a zažijete obrovský kvalitatívny posun. Navyše, montážna firma vám všetko nainštaluje v rámci výmeny okna obvykle bezplatne.

výmena starých okien za nové
Foto: Christian Geisnæs

Priebeh výmeny okna

Samozrejme, ak sa rozhodnete okná kompletne vymeniť, nemusíte sa obávať ísť ani do takýchto stavebných úprav. Výmena starých okien za nové nemusí trvať ani týždeň, dokonca ani deň. Pokiaľ sa nebude zasahovať do vnútorného ostenia, skúsený montážnik bude na kvalifikovanú výmenu okna s rovnakými rozmermi potrebovať približne dve až tri hodiny. Problémom nie je ani výmena staršieho okna inej značky, pretože rozmery strešných okien bývajú typizované.

Ak sa rozhodnete pôvodné okno zväčšiť, bude to síce náročnejšie, ale prinesie to iné výhody. Nové okno sa totiž dá zapustiť hlbšie do konštrukcie strechy, čo zlepší jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Po otvorení montážneho priestoru možno pridať ďalšie okno, a získať tak viac denného svetla. Zároveň je ľahké doplniť do strechy tepelnú izoláciu a skontrolovať správne napojenie fólií v skladbe strešnej konštrukcie.

Ako prebieha jednoduchá výmena?

Montér najprv vysadí staré okno a po odložení krytiny odstráni lemovanie a starý rám okna. Skontroluje tepelnú izoláciu okolo okna a v prípade potreby ju doplní. Výmena okien pokračuje montážou nového rámu okna s tepelnou izoláciou, s napojením hydroizolačného a parozábranného goliera na príslušné podstrešné fólie.

výmena starých okien za nové

Nasleduje osadenie plechového lemovania zodpovedajúceho použitej strešnej krytine a doloženie krytiny s jej prípadnou úpravou. Nasadenie okenného krídla zavŕši proces výmeny. Váš interiér je chránený. Zostáva urobiť menšie úpravy dotmelením na ostení okna zo strany interiéru, ktoré býva zo sadrokartónu alebo prefabrikované, dodávané výrobcom okna. Ak ste si vybrali niektoré doplnky k oknu, teraz je ten správny čas na ich montáž a overenie funkčnosti.

Zapamätajte si

Ak ste pred samotnou výmenou strešného okna venovali pozornosť príprave miestnosti pozakrývaním nábytku a podlahy, s upratovaním budete mať podstatne menej starostí. Staré okno si odvezie montážny pracovník. Vy nezabudnite na ekologickú likvidáciu všetkých pomocných materiálov.

Na záver

Tak čo? Presvedčili sme vás? Neváhajte! Ak máte pochybnosti o vlastnostiach svojho staršieho strešného okna, pustite sa do jeho výmeny. Odmenou vám budú ušetrené peniaze za energie a lepšia kvalita bývania pod strechou.