Leto nesklamalo ani tento rok a s nástupom júna udrelo celou svojou silou. Denné teploty na celom Slovensku atakovali tridsiatky. A nočné? Tie len zriedka klesali pod dvadsať stupňov.
Mimochodom, viete, že deň, počas ktorého vystúpi teplota nad 30 °C, je označovaný za tropický deň, a noc, počas ktorej neklesne minimálna teplota pod dvadsať stupňov Celzia, je považovaná za tropickú noc? V najteplejších oblastiach Slovenska mávame ročne 20 až 30 tropických dní.
Zaujímavosť
Slovným spojením psie dni (lat. dies caniculares) alebo kanikuly sa označuje obdobie najväčších horúčav v roku. Pomenovanie súvisí s jasnou hviezdou Sírius, ktorá sa tiež nazýva „Psia hviezda“ (nemali by sme si ho preto zamieňať s podobným slovným spojením psie počasie). Keďže školské prázdniny boli u nás tradične v lete, výraz sa zaužíval aj na ich pomenovanie, podobne ako je to v ruštine.
Minimum nočnej teploty nastáva obvykle krátko pred východom slnka. V zastavaných oblastiach však býva minimálna nočná teplota vyššia ako v prírodnom prostredí. Svoju úlohu v tomto jave zohráva teplo, ktoré je akumulované v mestskej zástavbe, ale aj v komunikáciách, ktorými sú mestské aglomerácie husto popretkávané. Ak nasleduje za sebou niekoľko dní s vysokými dennými teplotami a nočnými teplotami, teplota v obytných priestoroch začne veľmi rýchlo stúpať k tridsiatke. A odporúčaná teplota pre zdravý spánok je 18 °C.
Prehriatemu vzduchu vstup zakázaný
Potreba vetrania je rovnako dôležitá počas celého roka. Nikomu neprospeje, ak sa zdržiava v nevetraných priestoroch. Navyše, pri vyšších teplotách dochádza k intenzívnejšiemu uvoľňovaniu chemických látok z nábytku, podlahovín, stavebných materiálov alebo bytových textílií. Existujú opatrenia na zabezpečenie potrebnej výmeny vzduchu v priestoroch, v ktorých sa počas dňa zdržiavame, aby sa zároveň zbytočne neprehriali? Áno. Jednoznačne! A nie je to ani veľmi zložité. Treba sa držať jediného pravidla: Musíme zabrániť vstupu prehriateho vzduchu do miestností, v ktorých sa plánujeme zdržiavať.
Počas horúcich dní je dobré zatieniť všetky okná a zabrániť tak prehrievaniu interiéru intenzívnym slnečným žiarením. Na zatienenie môžete použiť vonkajšie žalúzie. Spomeňte si na svoje dovolenkové pobyty a vonkajšie žalúzie namontované na každom okne. Vonkajšie žalúzie umožňujú vetrať aj počas dňa. Ich správne použitie dokáže znížiť teplotu v interiéri až o úctyhodných 7 °C.
Navyše ich možno považovať za bezpečnostný prvok – dokážu okno ochrániť pred letiacimi predmetmi počas veterného počasia, pred krúpami, ale vedia aj odradiť zlodejov. Neoceniteľná je ich ochranná funkcia v zimnom období. Vďaka tomu, že bránia neželaným výhľadom okoloidúcich, zabezpečujú intimitu bývania. Dnes nie je výnimkou, keď výrobcovia vonkajších žalúzií ponúkajú ich montáž aj s možnosťou diaľkového ovládania, čo zlepšuje komfort ich využitia.
TIP
Príkladom inovatívneho systému diaľkovo ovládaných okien, roliet a žalúzií je VELUX INTEGRA®. Na kontrolu a reguláciu vnútornej klímy slúži jednotka VELUX ACTIVE, ktorá meria vlhkosť, teplotu a hladinu oxidu uhličitého v domácnosti, na základe ktorých automaticky otvára alebo zatvára elektricky ovládané strešné okná a rolety.
Ďalšie alternatívy ochrany
Ak nemáte na okne namontované vonkajšie žalúzie, nezúfajte. Veľmi dobrú službu vám urobia aj vnútorné žalúzie, rolety alebo závesy. Pre alergikov a ľudí odmietajúcich závesy sú k dispozícii tieniace okenné fólie odrážajúce slnečné lúče. Nainštalovať si ich môžete svojpomocne, alebo zverte túto prácu do rúk odborníkov.
Ak to inak nejde…
Ak ste nútení vetrať počas dňa oknom, na ktoré praží slnko, dobrým pomocníkom bude namočená plachta použitá ako záves alebo navlhčenie existujúceho závesu. Ide však už o náhradné riešenie, ktoré je z dlhodobého hľadiska nepraktické.
Vetrať dokorán otvorenými oknami môžete bezpečne až po zotmení, keď sa vonkajšie prostredie dostatočne ochladí. Vetrať môžete počas celej noci, ale ráno nezabudnite okná včas zacloniť. Výhodu majú majitelia väčších bytov alebo rodinných domov, v ktorých sú okná orientované aspoň na dve svetové strany. V takomto prípade môžete vetrať pokojne počas celého dňa, a to cez okná na miestnostiach, ktoré sú v tieni. Dostatočnej výmene vzduchu s primeranou teplotou môžu pomôcť aj vetracie šachty alebo komíny.
Zvládať vlnu horúčav pomôže aj ventilátor, ktorý zabezpečuje osvieženie rýchlejším prúdením vzduchu. Pri jeho používaní si však dávajte pozor. Nenechávajte ho otočený dlhodobo priamo na seba. Mohol by vám spôsobiť nepríjemný „prievan“ spojený s bolesťami svalov, kĺbov, hlavy, zubov a pod. Ak ho nasmerujete na otvorené okno, stenu alebo do priestoru, pokojne môže byť zapnutý celú noc a v spálni vám bude prúdiť príjemný vánok, ktorý vás ochladí, ale neublíži vám.
Čo je dobré si zapamätať?
- Tienenie okien zabraňuje prehrievaniu okien a vstupu tepla cez plochy okien do interiéru, z tohto pohľadu sú najúčinnejšie vonkajšie tieniace prostriedky.
- Ideálne je vetrať počas noci, prípadne cez okná, ktoré sa momentálne nachádzajú v tieni, veľmi dobrú službu spravia tiež rôzne tieniace zariadenia namontované na oknách.
- Princípom zabezpečenia tepelnej pohody v letnom období je zabrániť vstupu prehriateho vzduchu do obytných priestorov.
- Zabezpečenie dostatočného prísunu čerstvého vzduchu do obytných priestorov počas vlny horúčav je nevyhnutné pre zdravie človeka.