Prirodzené svetlo je dôležité pre náš život a jeho vplyv na organizmus je väčší, ako by sa mohlo zdať. Riadi naše telesné rytmy a ovplyvňuje našu náladu, zdravie aj výkonnosť v práci. Ako súvisí s našou psychikou a celkovou pohodou?

Prirodzené biorytmy tela, ktoré sa pravidelne striedajú, sa nazývajú cirkadiánne rytmy. V priebehu jednotlivých cyklov sa mení hladina rôznych hormónov (serotonínu, melatonínu aj kortizolu), a to v dôsledku zmeny osvetlenia. Na striedanie týchto rytmov má vplyv prirodzené aj umelé svetlo. Pokiaľ cirkadiánne rytmy nefungujú správne, má to za následok zmenu psychického stavu a poruchy nálad. Ako sa vyjadril český psychológ Jiří Novák v rozhovore pre český rozhlas: „Svetlo a osvetlenie miestnosti je základným atribútom, ktorý ovplyvňuje naše city a náladu. Nedostatok prirodzeného svetla pôsobí depresívne.“

Mobil pred spánkom radšej odložte

V ranných hodinách produkuje ľudský organizmus hormón kortizol, ktorý pôsobí stimulujúco. Počas dňa jeho koncentrácia v krvi klesá. V noci telo zase vylučuje melatonín, známy aj ako hormón tmy a spánku. Ovplyvňuje starnutie, imunitu a podľa nedávnych štúdií aj rast niektorých malígnych (zhubných) buniek. Škodlivý vplyv na produkciu melatonínu má hlavne nadmerné osvetlenie v noci – televízory, počítače, mobily, tablety, ale aj svetlo z pouličných lámp. Preto by sme si mali dopriať spánok v úplnej tme, zatiahnuť žalúzie a rolety a vyhýbať sa pred spánkom monochromatickému modrému svetlu (studenému bielemu svetlu) z monitorov a displejov.

Vedeli ste, že?

Muži a ženy podľa psychológa, Jiřího Nováka, cítia svetlo rozdielne. Kým muži preferujú až v 80 % ostré žiarivkové svetlo, 85 % žien si vyberie tlmené žiarovkové svetlo s červenou zložkou.

Polhodinka predpoludním nastaví vnútorné hodiny

V priestoroch, v ktorých trávime väčšinu dňa, je mimoriadne potrebná dostupnosť prirodzeného svetla. Umelé osvetlenie ho má nahrádzať tam, kde chýba, alebo ho vhodne dopĺňať. Svetlo počas prirodzených denných hodín má silný vplyv na zdravie aj podľa výskumníkov z Northwestern Medicine v Illinois: „Existuje dôkaz, že denné svetlo, najmä počas rána, je prospešné pre naše zdravie prostredníctvom jeho účinkov na náladu, bdelosť a metabolizmus,“ potvrdila Phyllis Zee, neurologička a špecialistka na spánok. Najviac prirodzeného svetla by ste podľa nej mali prijať medzi 8. hodinou ráno a predpoludním – postačí 20 až 30 minút. Ak to nestihnete, môže dôjsť k desynchronizácii vašich vnútorných hodín.