Inteligentné bývanie už nie je sci-fi a nie je dostupné len pre vyvolených. Prineste automatizáciu do svojho príbytku a šetrite energiu, užívajte si čistejší vzduch a ovládajte celú domácnosť zo svojho smartfónu. Ako si vytvoriť inteligentnú domácnosť a aké sú jej benefity?

Dnes už všetko – od okien, cez garážové dvere, termostaty, až po svetlá – môžete ovládať cez svoj telefón. Podľa zistení organizátorov britského podujatia Smart Week Forum, ktoré podporujú značky ako Samsung, Google, Philips či Amazon, len v samotnom Spojenom kráľovstve je v súčasnosti až 15 miliónov britských domácnosti „smart“. Pod pojmom „smart home“ pritom chápu taký domov, v ktorom existuje aspoň jedno inteligentné zariadenie, ovládajúce osvetlenie, okná, dvere, spotrebiče či iné prvky domácnosti.

Za všetko hovoria aj slová technického guru, Jasona Bradburyho: „Inteligentné technológie už nie sú určené iba pre milovníkov inteligentných vecičiek. Aj majitelia domácností si začínajú uvedomovať, že technické inovácie znamenajú lacnejší a efektívnejší domov.“

Ovládajte svetlo a vzduch

Inteligentné bývanie znamená pohodlie, efektívnejšie využívanie energie, úsporu a v neposlednom rade aj zdravšie prostredie. Môžete zvýšiť alebo stlmiť intenzitu svetla, vypnúť jednotlivé alebo aj všetky svetlá naraz či skontrolovať ich aktuálny stav. Vďaka tomu dokážete usporiť nemálo energie. Najmä sa vám už nestane, že odídete z domu a svetlá zostanú zapnuté. Aj napriek tomu, že všetko ovládate v smartfóne, vypínače zostávajú plne funkčné.

Počas slnečných dní zase môžete regulovať slnečné svetlo tieniacou technikou či zatemňujúcou roletou, ktorá sa pri určitej intenzite svetla sama zatiahne. Urobí tak ešte predtým, než teplo stihne prestúpiť do interiéru, takže budete účinne chránení pred prehrievaním.

Kvalita vzduchu je pre naše zdravie mimoriadne dôležitá, no väčšina z nás ju nesleduje a okno otvorí až vtedy, keď sa cíti zle. Nemáme totiž schopnosť objektívne vyhodnotiť stav vnútornej mikroklímy. Inteligentné vetranie s využitím senzorov však funguje nezávisle od človeka, a to na princípe reakcie – vnútorné prostredie zlepšuje vtedy, keď nie je optimálne. Využíva pritom algoritmus rôznych parametrov vnútorného prostredia, ako sú hladina oxidu uhličitého, vlhkosť či teplota. Tieto údaje môže kombinovať s externými údajmi, ktoré získava online z predpovede počasia. Sem teda započíta aj teplotu, rýchlosť vetra či vlhkosť vzduchu. Na základe toho vyhodnotí, či je otvorenie okna potrebné.

Zefektívnite kúrenie

Energetickú úsporu môžete očakávať aj od regulácie kúrenia. Podľa údajov Európskej komisie, samotné kúrenie a ohrev vody predstavujú až 79 % celkovej spotreby energie. Inteligentné termostaty vám pomôžu znížiť náklady, a to s minimom úsilia. Potenciál úspor sa podľa rôznych výrobcov inteligentných termostatov pohybuje na úrovni 15 až 30 %. Podľa vedeckej štúdie Inštitútu pre fyziku budov Fraunhofer v nemeckom Holzkirchene, tento potenciál je v rozmedzí 14 až 26 % a výrazne sa zvyšuje vtedy, ak vykurovanie ovláda zariadenie, ktoré dokáže v reálnom čase vyhodnotiť situáciu, potreby a reagovať na ne.

Po odchode do práce sa dá kúrenie vypnúť alebo stlmiť a, naopak, ešte pred príchodom domov zapnúť. Nemusíte ho teda využívať v čase, keď doma nikto nie je, prípadne dokážete nastaviť režim vykurovania v priebehu dňa či celého mesiaca. Cez aplikáciu si dopredu môžete nastaviť, aká teplota vám vyhovuje – a tak si môžete užiť kúpeľ v príjemne vykúrenej kúpeľni a zdravý spánok v chladnejšej spálni bez toho, aby ste po príchode z práce najprv čakali na vykúrenie domu. Rovnako je to aj s klimatizáciou, na ktorej si dokážete nastaviť ideálnu teplotu, ako aj automatizovať vypínanie klímy, keď je otvorené okno.

Komfort dotiahnutý do najmenších detailov

S inteligentnou domácnosťou si zvýšite celkový komfort. Spotrebiče, hudbu, prakticky všetko dokážete ovládať z jedného zariadenia a nemusíte hľadať jednotlivé ovládače. Dokážete si dokonca nastaviť rôzne režimy. S budíkom sa môže spustiť vaša obľúbená hudba, otvorí sa okno a kávovar začne pripravovať vašu obľúbenú rannú kávu. Už dnes sa vyrábajú chladničky, ktoré sledujú vlastný obsah potravín a pri chýbajúcej ingrediencii svojho majiteľa okamžite upozornia, že treba urobiť nákup. Odchádzate do práce a nie ste si istí, či je všetko vypnuté? Jednoducho si cez telefón skontrolujete stav všetkých spotrebičov a vypnete ich na diaľku.

TIP 

Príkladom inovatívneho systému diaľkovo ovládaných okien, roliet a žalúzií je VELUX INTEGRA®. Na kontrolu a reguláciu vnútornej klímy slúži jednotka VELUX ACTIVE, ktorá meria vlhkosť, teplotu a hladinu oxidu uhličitého v domácnosti, na základe ktorých automaticky otvára alebo zatvára elektricky ovládané strešné okná a rolety. 

Čo potrebujete pre automatizovanie domácnosti?

Inteligentná domácnosť nie je najlacnejšia záležitosť, z dlhodobého hľadiska vám však prinesie úspory na energiách, zvýšenú bezpečnosť a lepšiu kvalitu života. A čo je ešte lepšie, väčšina týchto systémov je taká jednoduchá, že ju dokážu intuitívne ovládať trebárs deti od ôsmich rokov. Automatizácia však nie je iba aplikácia v mobile, ale potrebuje elektrickú energiu (prípadne aj solárnu), senzory, ovládače, komunikačnú jednotku a riadiaci systém, ktorý bude jednotlivé pokyny spracovávať. Jej návrh a inštaláciu je dobré zveriť do rúk odborníkom.

Ak chcete dom ovládať hlasom, budete potrebovať aj hlasového asistenta. Medzi top riešenia patrí Alexa od Amazonu, Siri od Apple a Google Assistant. Každý z nich má svoje plusy a mínusy. Alexa je v súčasnosti najrozšírenejším hlasovým asistentom, ktorý podporuje široké spektrum spotrebičov. Siri dokážete používať exkluzívne s Apple produktami a Google Assistant funguje najlepšie so zariadeniami, ktoré riadi operačný systém Android.

Oplatí sa investovať do inteligentnej inštalácie?

Automatika vo vašom byte vám celkom určite zvýši celkový komfort, no musíte počítať s prvotnou investíciou. Pred rozhodnutím odporúčame zamyslieť sa nad nasledovnými otázkami:

  • Aké sú moje očakávania?
  • Aké sú moje finančné možnosti?
  • Aký je môj dlhodobý plán pri inteligentnej inštalácii?

Nemusíte hneď automatizovať všetko. Kvalita vzduchu a vetranie môžu byť pre vás priorita, a tak investujete najskôr do nich. Neskôr môžete pridať inteligentné ovládanie svetiel či spotrebičov.