Z času na čas je potrebné náš dom či byt vylepšiť a podrobiť ho menšej alebo väčšej rekonštrukcii. Dnes sa zameriame na rekonštrukciu, resp. renováciu dvoch miestností, ktoré sú po obývačke a kuchyni najvyužívanejšie. Budeme sa venovať detskej izbe a spálni umiestnenej v priestoroch podkrovia.
Obe tieto miestnosti majú totiž niekoľko spoločných čŕt. Musia byť prispôsobené zdravému spánku ich obyvateľov, mali by obsahovať ukladacie priestory na lôžkoviny a oblečenie a súčasťou detských izieb musí byť aj miesto na hranie, prípadne pracovný kút s odkladacími priestormi. Aj keď psychológovia neodporúčajú zakomponovávať do spální pracovné kútiky, realita je taká, že veľmi často tvoria súčasť týchto miestností určených predovšetkým na pokojný spánok.
Pár slov o spánku
Spánok je jednou zo základných ľudských potrieb. Pre ľudský organizmus znamená odpočinok, relax a regeneráciu, pričom rozhodujúci je nielen čas venovaný spánku, ale aj jeho kvalita. Práve kvalita spánku sa odrazí na kvalite nášho zdravia, a tým na kvalite celého života.
Potreba spánku je do značnej miery individuálna. Aj keď si to mnoho ľudí nepripúšťa, dospelý človek by mal spávať osem hodín denne. U detí sa optimálna doba spánku odvíja od ich veku. Predškoláci by mali spať desať až trinásť hodín denne, žiaci prvého stupňa deväť až dvanásť hodín a starší osem až desať hodín denne. Kvalitu spánku ovplyvňuje predovšetkým psychika človeka, ale aj veľa faktorov, ktoré môžeme pomerne jednoducho ovplyvniť. Patrí k ním predovšetkým teplota v miestnosti na spanie, svetlo, hluk a kvalita lôžka.
Optimálna teplota pre spánok je približne o 2 °C nižšia, ako je bežná izbová teplota. Človek by nemal spávať pri teplote vyššej ako 20 °C, pričom optimum je niekde okolo 18 °C, a to bez ohľadu na ročné obdobie. Toto pravidlo platí aj pre spánok detí. Mnohé mamičky to preháňajú s babušením svojich potomkov. Touto službou im však viac škodia ako pomáhajú. Ani deti teda nepotrebujú prekúrené priestory.
Okrem teploty vzduchu je však dôležitá aj jeho vlhkosť. Práve v prekurovaných miestnostiach moderných domov býva tendencia k príliš suchému vzduchu. Príliš suchý vzduch môže spôsobovať problémy s vysušovaním a dráždením slizníc a pokožky, rovnako nahráva ľahšiemu šíreniu vírusov. Vlhký vzduch zase zvyšuje riziko výskytu plesní. Relatívna vlhkosť pod 40 % je príliš nízka a nad 60 % príliš vysoká. Optimálna vlhkosť závisí od typu miestnosti, vo všeobecnosti by sa však mala pohybovať v rozmedzí 40 až 60 %, v spálni približne 45 %.
Svetlo reguluje vylučovanie hormónu melatonín, ktorý je zodpovedný za riadenie jednotlivých fáz spánku. Preto je potrebné, aby sme spali v čo najväčšej tme. Svetlo prenikajúce zvonku negatívne ovplyvňuje kvalitu spánku, a tak je potrebné vykonať opatrenia na jeho elimináciu. Rovnako dôležité je odstrániť zdroje svetla z interiéru – predovšetkým svetlo z diód rôznych zariadení, ktoré nás obklopujú – od budíkov, cez mobilné telefóny, rôzne ovládače, až po počítače a televízory, ktoré si celoročne žijú svoj farebný blikajúci život, neúprosne pôsobiaci na zdravie ľudí. Okrem toho nás denné svetlo a slnečné lúče v letných mesiacoch vyháňajú z postele skôr, ako je to bezpodmienečne nutné.
Aj hluk ovplyvňuje kvalitu spánku. Spomeňte si na zvuky sirén hasičských áut, ťažko prehliadnuteľné zvuky smetiarov alebo partnerovo chrápanie. Všetky tieto ruchy nás prebúdzajú, a narušujú tak správny pomer medzi jednotlivými fázami spánku. Je to ďalší faktor, ktorý sa pričiňuje o to, že sa ráno prebúdzame nevyspatí, unavení a podráždení.
Okrem týchto faktorov vplýva na zdravie a kvalitu spánku aj množstvo znečisťujúcich látok v ovzduší. Nový nábytok, podlahové krytiny, bytové textílie, ale aj nátery sú zdrojom chemických výparov. K rôznorodosti chemického kokteilu prispievajú aj čistiace prostriedky, kozmetika, varenie, pálenie sviečok a vonných tyčiniek alebo osviežovače vzduchu. K tomu sa pridáva prach a biologické zdroje znečistenia (roztoče, plesne a pod.), ako aj samotný oxid uhličitý vznikajúci ako produkt dýchania. Všetky tieto znečisťujúce látky vedia človeka riadne potrápiť.
Strešné okná a ich prínos pre zdravý spánok
Neoddeliteľnou súčasťou podkrovných priestorov sú strešné okná. Ak sa zamyslíme nad obsahom predchádzajúcej kapitoly, potom zistíme, že strešnými oknami a ich doplnkami môžeme zabezpečiť splnenie takmer všetkých požiadaviek na dobrý spánok. Kvalitné strešné okná s kvalitnými trojsklami účinne chránia interiér pred stratami tepla v zimnom období a pred prehrievaním v letnom období, a zároveň obmedzujú prenikajúci hluk z exteriéru.
Zatemnenie strešných okien zabezpečia rolety a žalúzie – či už interiérové, alebo exteriérové. Ak si zvolíte vonkajšie rolety, okrem možnosti zatemnenia získate tiež účinnú ochranu proti prehrievaniu. Navyše tento typ roliet tlmí hluk a zvyšuje tepelnú izoláciu v zimných mesiacoch. A to stále nie je všetko. Keďže vývoj v tejto oblasti úspešne napreduje, k dispozícii je množstvo doplnkov, ktoré zjednodušia ovládanie strešných okien. Zakúpiť si dnes môžete aj diaľkové ovládanie, ktoré vám okrem iného zabezpečí automatické uzatvorenie okien počas dažďa, alebo inteligentné technologické riešenie pre automatické vetranie interiéru v závislosti od obsahu znečisťujúcich látok v interiéri.
Vykurovanie a chladenie
Pri rekonštrukcii alebo renovácii obytných priestorov v podkroví (detské izby a spálne nevynímajúc) sa nezaobídeme bez inštalácie kúrenia. Vyhriať miestnosti v podkroví môžeme rôznymi spôsobmi, základom sú však:
- dostatočne nadimenzovaná tepelná izolácia strešného plášťa namontovaná bez rizika vzniku tepelných mostov,
- kvalitné okná,
- tieniaca technika.
Pri návrhu vykurovacích systémov máme na výber viacero možností. Sú to predovšetkým teplovodné radiátorové alebo podlahové kúrenie, elektrické rohože a fólie alebo elektrické konvektory a infražiariče. Najpoužívanejším systémom vykurovania je stále teplovodné radiátorové alebo podlahové vykurovanie. Radiátory by mali byť umiestnené vždy pod oknami, aby zabezpečovali rovnomerné ohrievanie okenných tabúľ. Je to nutné predovšetkým pri starších strešných oknách a oknách zasklených dvojsklami.
Teplý vzduch okolo plochy okna zabezpečuje jeho vysušovanie a pomerne účinne zabraňuje jeho zaroseniu. Ak máte zabudované modernejšie okná s lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami, umiestnenie radiátorov pod nimi nie je nutné. S pokojom sa môžete spoľahnúť na podlahové vykurovanie.
Náš tip
Vždy je užitočné, ak je v oblasti s väčšími plochami okien zabezpečený väčší tepelný výkon vykurovania hustejším uložením vykurovacích rúrok v podlahe.
Vzhľadom na to, že teplý vzduch stúpa nahor, k vykurovaniu podkrovných priestorov prispeje aj teplo z miestností pod ním. V chladnejšom období pomôžu aj pasívne solárne zisky, ktoré vznikajú prehrievaním obytných priestorov zasklenou plochou okien orientovaných k slnku.
V období posledných desaťročí sa do popredia dostáva otázka ochrany obytných priestorov pred prehrievaním v lete. Pre priestory pod strechou to platí dvojnásobne. Použitím vhodnej modernej tieniacej techniky a nastavením vhodného režimu vetrania, keď budete počas horúcich dní zabraňovať prieniku prehriateho vzduchu do interiéru a vetrať budete predovšetkým v noci, môžete dlhodobo zabezpečiť veľmi prijateľné podmienky pre život aj počas vlny horúčav.
Zariaďovanie podkrovia
Zariaďovanie obytných priestorov v podkroví je čerešničkou na torte. Keď ste sa dostali do tejto fázy, môžete využiť služby profesionála alebo dať priestor vlastnej kreativite. V každom prípade, ak bývate v podkroví, mali by ste tento fakt priznať a citlivo sa s jednotlivými konštrukčnými detailmi pohrať tak, aby ste im umožnili vyniknúť. Máme na mysli drevenú konštrukciu krovu.
Mnoho majiteľov podkrovných priestorov venuje až príliš veľa energie na to, aby pozakrývali krásu drevených konštrukcií. Je to škoda. Ľudia sú dnes ochotní zaplatiť nemalé prostriedky za staré drevo – a ak je prevŕtané drevokazným hmyzom, berú to ako bonus. Zvážte teda, či aspoň niektoré prvky nepriznať a nevyužiť ich na ozvláštnenie interiéru. Drevené prvky krovu, ktoré sú položené nižšie, môžu vytvoriť základ praktickému a originálnemu odkladaciemu priestoru, alebo môžu slúžiť na sedenie. Na ďalšie je zase možné zavesiť hojdaciu sieť alebo relaxačné hniezdo. Priznané drevo ošetrite ekologickými voskami, lazúrami alebo nátermi tak, aby ich výpary nepoškodzovali zdravie vašich najbližších.
Pri zariaďovaní interiéru obytných priestorov pod strechou sa mnoho majiteľov dosť neoprávnene sťažuje na to, že zaobstarávacie náklady na atypický nábytok sú príliš vysoké. Súčasný trh s nábytkom a trendy v zariaďovaní interiérov ponúkajú obrovské možnosti aj pre tieto priestory. Vôbec nie je nutné nechávať si vyrábať nábytok na mieru. Stačí trochu inšpirácie z časopisov, času a ochoty pohrať sa s priestorom. Hneď uvidíte, koľko originálnych nápadov vznikne.
Na umiestnenie väčších kusov nábytku, ako sú napríklad skrine, využite veľké plochy stien, ktoré vznikli na čelných stenách obytných priestorov, alebo v najvyšších častiach obytných priestorov. Do prístupných výklenkov pod šikminu umiestnite postele, sedačky, kreslá, príručné stolíky, poličky, nižšie komody a pod. Ťažko prístupné, avšak objemovo pomerne zaujímavé výklenky v šikminách môžu slúžiť aj na odkladanie sezónneho športového náradia.
Náš tip
Ak budete vyberať nábytok, poobzerajte sa po kúskoch vyrobených z dreveného masívu, prípadne po takých, ktoré sú vyrobené s použitím ekologických materiálov. Nezabudnite, že pri zariaďovaní interiéru môžete použiť aj kúsky nábytku z druhej ruky a dať im novú šancu na život. Ušetríte a zároveň získate veľmi originálne zariaďovacie predmety.
Určite nezabudnite na dostatočný počet strešných okien a ich rozmiestnenie tak, aby sa presvetlil celý priestor. Vyššie umiestnené strešné okná, prípadne ich zvislé zostavy presvetlia miestnosť až do hĺbky. Nezabudnite, že na osvetlenie neprístupných miest uprostred dispozície vo väčšom podkroví môžu počas dňa poslúžiť svetlovody.
K svetelnej pohode v priestoroch pod strechou môže pomôcť aj správny výber farieb. Pamätajte, že menej je niekedy viac. Rozhodnite sa pre dve či tri hlavné farby, ktoré budú v interiéri dominovať – a tie doplňte ďalšími vo forme menších farebných akcentov. Interiér detských izieb môže hrať viacerými navzájom ladiacimi veselými farbami v jasnejších odtieňoch.
Náš tip
Detskú izbu alebo spálňu môžete doplniť štýlovými interiérovými roletami v zodpovedajúcom farebnom odtieni či s rôznymi, napríklad rozprávkovými motívmi.
A na záver nezabudnite interiér doplniť vhodnou zeleňou. Okrem toho, že bohato olistené a zdravé rastliny lahodia oku a pôsobia na ľudí upokojujúco, pomáhajú zvyšovať zdravú vlhkosť vzduchu, mnohé rastliny sa pričiňujú aj o znižovanie koncentrácie chemických škodlivín obsiahnutých v nábytku, v podlahovinách alebo textíliách a o elimináciu prachu a mikróbov. Rastliny vyberajte podľa svetelných pomerov, ktoré v podkrovných priestoroch máte a do úvahy berte tiež priestorové možnosti. Pri výbere rastlín do detskej izby berte do úvahy aj večnú neposednosť a výmyselníctvo detí. Určite sa vyhnite rastlinám, ktoré by mohli deťom ublížiť svojimi pichliačmi, tŕňmi, končistými listami alebo pri náhodnom požití.
Ak máte vlastné tipy, ako efektívne či inovatívne renovovať podkrovné spálne a detské izby, nezabudnite sa s nami podeliť v komentároch.