Nielen rodinné domy či byty môžu premeniť podkrovné priestory na plnohodnotný obývateľný priestor. Rovnako tak môžu urobiť aj hotely, a ponúknuť tak svojim hosťom izbu s jedinečnou atmosférou. Do ktorých európskych krajín sa vybrať pre takýto zážitok?
S balkónmi v strešnej rovine
Nemusíte chodiť ani ďaleko, aby ste okúsili na vlastnej koži zážitok z bývania v podkrovnej izbe. Šikmé steny, masívne drevené krovy a množstvo prirodzeného svetla – tieto aspekty rozhodne spríjemnia váš pobyt v tomto butikovom hoteli Alpenloge. Šikovnou „vychytávkou“, ktorá je ako stvorená pre podkrovia, sú balkónové okná. Tu sa hneď zrána, ako vstanete z postele, môžete kochať pohľadom na malebné rakúske hory. Mimochodom, majitelia toto útulné ubytovanie vykúzlili z budovy opustenej školy z 30. rokov minulého storočia.
Tip
Spoločnosť VELUX ponúka takýto typ strešných okien, ktoré sa v priebehu sekúnd premenia na strešný balkón.
S francúzskou eleganciou
V priestoroch pod šikminou musia interiéroví architekti sem-tam hľadať originálnejšie riešenia na umiestnenie nábytku. Výsledok je však nielen atraktívny, ale aj funkčný. Dôkazom je tento rodinný mezonetový apartmán v malom hoteli, ktorý nájdete v legendárnom údolí pohoria Mont-Blanc. Situovaný je v podkroví, v ktorom sa pohodlne ubytujú štyri osoby. Na prvý pohľad je priestor pod strešným oknom možno nízky, bohato však stačí pre jednolôžkovú posteľ. K tomu už len drobný nábytok na vytvorenie útulnej atmosféry a hotovo.
Škandinávsky „industriál“
Podkrovný apartmán The Attic v hoteli Riddargatan, ktorý je súčasťou siete Story (Hotels), má úžasný nádych industriálneho loftu. Priemyselne ladený štýl evokujú nielen masívne trámy a stroho ladené priestory kúpeľne, ale tiež priznané rozvody vzduchotechniky. Prítomná je aj jednoduchosť typická pre škandinávske krajiny – biele steny, trámy i obkladačky, dizajnový stolík v podobe neopracovaného masívu a farebné grafiky, ktoré v interiéri vytvárajú štýlovú bodku.
Závan podkrovného luxusu
Prepychovejšiu verziu podkrovnej izby ponúka nemecký hotel Liberty, ktorý stavil na tmavý ručne vyrábaný nábytok s džentlmenským espritom, doplnený o starostlivo vyberané umelecké diela. Táto strešná suita ponúka oddych vo vzdušnom otvorenom priestore s vysokým šikmým stropom, v ktorom sa vynímajú zachované drevené trámy, podopierajúce konštrukciu strechy. A dizajnéri nešetrili zmysly hotelových hostí ani v kúpeľni, ktorej vďaka dvom veľkým strešným oknám neprekáža ani tmavá farba omietky.
Zaujímavosť na záver
Budova hotela Liberty slúžila v minulosti (1843 – 2009) ako väznica, čo pripomínajú niektoré prvky, ktoré architekti zámerne ponechali, resp. zakomponovali do interiéru – napríklad dvere od ciel či plastové tabule, ktorými boli prekryté okná a do ktorých väzni cigaretami vypaľovali diery, aby videli aspoň kúsok vonkajšieho sveta. Jej história siaha až do polovice 19. storočia, kedy sa stala prvou humánnou väznicou v Nemecku a bolo určená najmä pre drobných zločincov s krátkymi trestami. Paradoxne, majitelia dali hotelu názov, ktorý v preklade značí sloboda.