Loftové bývanie sa udomácňuje aj na Slovensku. Opustené industriálne budovy sa v mnohých mestách zmenili na galérie, ateliéry, ale aj kaviarne či luxusné reštaurácie. Vysoké stropy, veľké okná a industriálny dizajn si však získavajú čoraz viac priaznivcov, ktorí chcú v takomto inšpiratívnom prostredí bývať. Ak však nemáte k dispozícii priemyselný objekt, postačí vám aj „obyčajné“ podkrovie.

Loftové bývanie spočiatku vyhľadávali predovšetkým umelci. Vyhovoval im jednoduchý priestor bez priečok, dostatok miesta pre ich tvorbu a aj množstvo denného svetla. Vzhľadom na to, že sa opustené industriálne budovy nachádzali na periférii miest, nájomné bolo tiež veľmi nízke.

Čo charakterizuje skutočné lofty?

Lofty vznikajú predovšetkým v starých industriálnych budovách. Charakterizujú ich vysoké jednoduché okná, vysoké stropy, otvorený priestor bez priečok, tehlové steny a skeletový konštrukčný systém. K svojmu bývaniu teda môžete pridať poschodia alebo si podľa potreby vytvoriť miestnosť pridaním priečky. Originálny loft je však čarovný práve preto, že miestnosti nie sú nijako oddelené.

Foto: Loft v pôvodnom industriálnom objekte

Túžite po lofte? Zvážte rekonštrukciu podkrovia

Okrem bohémov a umelcov si lofty zamilovali aj jednotlivci či bezdetné páry, ktoré obľubujú jednoduchosť a surovosť industriálneho štýlu. Problém je jedine v tom, že nájomné, údržba i samotná kúpa loftového bytu sú v súčasnosti vo vychytených lokalitách a objektoch veľmi vysoké. A tak sa z bývania pre chudobných zanietených umelcov stalo bývanie pre ľudí túžiacich po originalite, ktorí sú ochotní si za túto jedinečnú atmosféru priplatiť.

Samozrejme, ak aj vy túžite po takomto unikátnom bývaní, nemusíte sa hneď svojho sna vzdať kvôli astronomickej cene – najmä nie vtedy, ak máte v dispozícii šikmý priestor krovu, ktorý predtým nebol využitý na bývanie. Vysoký strop pod šikminami, otvorený priestor a priznané trámy môžu v kombinácii s industriálne ladeným nábytkom a doplnkami vytvoriť rovnako štýlové loftové bývanie.

Foto: Niklas Hart/VELUX

Na čo myslieť pri rekonštrukcii loftu?

Uvažujete nad kúpou loftu alebo rekonštrukciou podkrovia? Úprava takého jedinečného priestoru je určite vzrušujúca. Kým sa pustíte do estetických detailov, pouvažujte nad funkcionalitou. Veľké okná môžu predstavovať veľkú energetickú stratu. Na mieste je preto zvážiť výmenu pôvodných okien za moderné kvalitne izolované okná, ktoré neprepustia teplo, no zároveň vpustia dnu veľa prirodzeného svetla. Vďaka tieniacej technike, roletám či závesom zasa dokážete regulovať teplo aj množstvo svetla v miestnosti.

Foto: Aj z takéhoto ponurého podkrovia môže vzniknúť štýlový loft

Vzhľadom na to, že lofty zvyčajne nemajú priečky a oddelené miestnosti, myslite aj na systém vetrania. S tým by vám mal poradiť architekt, resp. projektant. Našťastie, dnes už existujú aj automatické systémy, ktoré merajú kvalitu vzduchu a ovládajú otváranie okien.

TIP

Príkladom strešného okna so zabudovaným dažďovým senzorom je VELUX INTEGRA®. Keď prší, okná sa automaticky zatvoria. Ak vám táto funkcionalita nestačí, odporúčame vám pridať k nej systém VELUX ACTIVE®, ktorý vám ráno otvorí žalúzie a vyvetrá. Ak je príliš slnečno, rolety sa zatiahnu. Keď odchádzate z domu, jedným klikom zavriete všetky strešné okná.

Aké sú výhody a nevýhody loftového bývania?

Výhody:
  • veľa prirodzeného svetla
  • sloboda v kreativite a využití priestoru
  • otvorená dispozícia a vysoký strop – bývanie pôsobí vzdušne a priestranne
  • atraktívna lokalita alebo priestor s dušou
  • uplatnenie materiálov v ich pôvodnej surovej podobe (tehla, betón, nelakované drevo, oceľ a pod.)
Nevýhody:
  • finančne nákladná údržba – cez veľké okná môže unikať teplo a v lete sa môžu miestnosti prehrievať, nutná je teda premyslená rekonštrukcia s ohľadom na tepelné úniky, pasívne solárne zisky, ale aj celoročnú starostlivosť
  • nedostatok súkromia – priestor nie je oddelený priečkami
  • priestor menej vhodný pre rodiny s deťmi – atypické členenie priestoru nemusí vyhovovať všetkým členom rodiny, potreba zvýšeného dôrazu na ochranné bezpečnostné prvky pre deti
  • šírenie hluku a zápachu do celého priestoru, napríklad z kuchyne – potreba investovať do kvalitného vetracieho systému
V loftovom podstreší pekne vyniknú aj svetlé farby

Je loftové bývanie vhodné aj pre vás?

Loftové bývanie je mimoriadne atraktívne a nepochybne priťahuje najmä umelecké duše. Ak však máte rodinu, alebo sa doň chcete presťahovať s priateľmi, môže vám byť takéto bývanie časom nepríjemné. Otvorený priestor môže znamenať stratu súkromia. Naopak, ak chcete pre seba množstvo priestoru a z času na čas spraviť veľkú párty pre priateľov, loft je ideálnym miestom pre váš život. Pred kúpou loftu preto zvážte všetky pozitíva aj negatíva takéhoto bývania.