Nehnuteľnosti samotné, ako aj ich výstavba je veľmi drahá, preto ekonomický pohľad na využitie obostavaného priestoru núti vlastníka k zásadným rozhodnutiam. Aj vy pri výstavbe novej nehnuteľnosti uvažujete nad obytným podkrovím, prípadne plánujete rekonštrukciu a zobytnenie jestvujúcich podkrovných priestorov? Potom sa určite budete zaoberať aj výberom strešných okien. Poradíme vám, čím by ste sa mali pri ich kúpe riadiť. 

Realizácia obytného podkrovia je spojená s problematikou dostatočného osvetlenia týchto priestorov denným svetlom, ako aj so zabezpečením prísunu čerstvého vzduchu. Zabudovanie dostatočného množstva okien je preto nevyhnutnosťou.  

Na výber sú klasické okná, ktoré možno umiestniť len na štítové steny, prípadne do pomerne prácne vybudovaných vikierov, ale aj strešné okná, ktoré sa montujú priamo do roviny strechy a majiteľom podkrovných priestorov poskytujú množstvo benefitov, vrátane pohľadu na nočnú oblohu plnú hviezd. Strešné okná sa stretávajú s čoraz väčšou popularitou a ich výrobcovia prinášajú na trh množstvo riešení, ktoré dokážu uspokojiť každého záujemcu. Ako sa však v ponúkanom sortimente vyznať? Pre aké okno sa rozhodnúť?  

Prepracovaná estetika 

Každý majiteľ nehnuteľnosti túži po tom, aby jeho nové bývanie zodpovedalo tým najprísnejším estetickým požiadavkám. Strešné okná tomuto trendu zodpovedajú. Sú vyhotovené z mimoriadne kvalitných materiálov, ktoré dokonale splynú a podčiarknu atmosféru v interiéri. Nezanedbateľnou je aj vizuálna stránka celej strechy so zabudovanými strešnými oknami.  

Dnes výrobcovia dodávajú lemovania okien, ktoré sa prispôsobia rôzne profilovanej strešnej krytine. Existujú typy lemovania pre plochú krytinu aj krytinu s vysokým profilom. Lemovanie zároveň zaisťuje bezpečný odtok vody z priestoru okolo okna. Čo je však dôležité, môžete zvoliť zateplené lemovanie kvôli lepšej tepelnej izolácii a väčšej energetickej úspornosti.

7 atribútov kvalitného strešného okna

Široký veľkostný sortiment 

Široký veľkostný sortiment strešných okien je dnes už samozrejmosťou. Veľkostný rad strešných okien kopíruje používané vzdialenosti krokiev na najbežnejších krovových sústavách. Pre každý krov a jeho sklon je tak bez problémov možné nájsť vhodnú šírku i výšku okien. V prípade potreby si s úpravou krovu zručný tesár istotne poradí. 

Výrobcovia ponúkajú nielen základné strešné okná, ale aj doplnkové fasádne okná určené na zvislú montáž do zlomov strešnej a fasádnej roviny. Za novinku možno ešte stále považovať strešné okná, ktoré ponúkajú vytvorenie malého balkóna a majiteľovi podkrovného priestoru umožnia ešte lepší kontakt sokolím. Vývoj ide neustále ďalej, a tak sa môžeme stretnúť aj sveľkoformátovými variantmi – s dvoma čitroma oknami v jednom ráme, ktoré zabezpečia veľkorysé zasklenie a dostatok denného svetla i čerstvého vzduchu. Takéto trojokno je kombináciou dvoch otváravých a jedného fixného okna v elegantnom štíhlom ráme, ktorý neruší výhľad. 

Vynikajúce izolačné vlastnosti 

Výrobcovia strešných okien sa zameriavajú na vývoj okien vedúcich k úsporám energie na vykurovanie v zimnom období, ktoré by zároveň zabraňovali prehrievaniu interiéru v období letných horúčav. Riešenie tohoto problému sa v ostatných rokoch javí dokonca ako dôležitejšie. S chladom sa vysporiadate pomerne jednoducho. Prikúrite. Ale čo s prehriatym interiérom? Vyriešiť tento čoraz nástojčivejší problém je možné pomocou strešných okien vyšších štandardov so skvelými izolačnými vlastnosťami rámu i zasklenia, ale najmä s kvalitným vonkajším tienením.

7 atribútov kvalitného strešného okna

Dnes sú bežnými strešné okná s energeticky úspornými trojsklami. V oblasti trojskiel sú k dispozícii viaceré alternatívy líšiace sa hrúbkou nainštalovaného skla, jeho povrchovou úpravou, šírkami medzier medzi sklami a použitým výplňovým plynom. Vhodnou kombináciou týchto parametrov je možné získať okná s trojsklami prémiových parametrov s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami a útlmom hluku. 

Strešné okná by mali zodpovedať parametrom danej budovy. Je teda nezmysel použiť napríklad fasádne okná s trojsklom a kvalitné zateplenie fasády i strechy, a zároveň vybrať do podkrovia strešné okná iba s dvojsklom.

Nenáročná údržba 

Dnešný človek sa rád obklopuje množstvom vecí. Časom však prichádza na to, že ich vlastníctvo ho pripravuje o veľkú dávku voľného času. O zariadenia sa treba starať, občas ich prečistiť, zaniesť do servisu, po troch rokoch je potrebný nový náter, a to nehovoríme o prípade, ak sa veci pokazia. Voľného času máme čoraz menej, a tak hľadáme riešenia, ktoré nás oň nebudú pripravovať. Inak to nie je ani v prípade strešných okien.  

Drevo použité na výrobu ich rámov je krásny a ušľachtilý materiál, ale v každom prípade si vyžaduje pravidelnú údržbu. Ruku na srdce! Budete mať čas na to, aby ste rám okna raz za niekoľko rokov, okrem pravidelného umývania, prezreli, prebrúsili a natreli? Ak pochybujete, výrobcovia majú pre vás skvelú ponuku v podobe tzv. bezúdržbových strešných okien, pri ktorých je drevené jadro rámu chránené vodotesným polyuretánovým náterom. Ten je odolný aj voči prachu a nečistotám. Takéto okná si vďaka drevenému jadru zachovávajú vynikajúcu stabilitu a izolačné vlastnosti. Vrstva polyuretánu zase zabezpečuje dlhú trvanlivosť bez nutnosti čistenia a natierania.  

Bezúdržbové okná sú predurčené na použitie vo vlhkom prostredí kúpeľní a kuchýň, ale uplatnenie nájdu všade tam, kde je požiadavka na čo najmenšiu údržbu okien a vyhovuje ich biela farba. Vyššia vstupná investícia sa po čase vráti v množstve ušetreného času. A čas sú peniaze. 

Doplnková ochrana proti teplu a slnku 

K atribútom kvalitného strešného okna patrí aj možnosť výberu čo najväčšieho množstva doplnkového sortimentu, ktorý spríjemní bývanie pod strechou a personifikuje obytné priestory. Rolety a žalúzie sa navrhujú tak, aby splnili požiadavky na reguláciu tepla a svetla v podkroví. Sortiment vnútorných a vonkajších roliet a žalúzií ponúka možnosť výberu toho najvhodnejšieho riešenia pre konkrétnu situáciu. Kombinácia týchto doplnkov dokáže úplne zatemniť intímne priestory spálne, účinne zabrániť prehrievaniu obývačky alebo detskej izby alebo zatieniť priestory kuchyne, prípadne pracovne.

7 atribútov kvalitného strešného okna

Bezproblémové ovládanie 

Výrobcovia strešných okien dnes v boji o zákazníka stoja pred neľahkou úlohou. Je ich viacero, a tak v záujme o udržanie pozície na trhu musia držať krok s dobou a neustále prinášať vylepšenia, ktoré odzrkadľujú najnovšie požiadavky na parametre budov určených na bývanie alebo na pobyt ľudí. Vylepšenia sa popri zlepšovaní izolačných vlastností týkajú hlavne ovládania strešných okien. Ku klasickému hornému alebo spodnému manuálnemu ovládaniu sa tak pripája diaľkové ovládanie alebo inteligentné riešenie automaticky reagujúce na zmenu počasia.  

S oknom, ktoré bude vybavené takouto „vychytávkou, vám v žiadnom prípade nebude hroziť vniknutie väčšieho množstva vody do interiéru počas neočakávanej letnej búrky. Inteligentné riešenia v súčasnosti dokážu zabezpečiť aj automatické vetranie priestorov alebo ovládanie tieniacej techniky v závislosti od nameranej teploty, vlhkosti, dokonca aj hladiny CO2 v interiéri. Pomocou aplikácie je možné všetky zariadenia ovládať z ktoréhokoľvek miesta na svete prostredníctvom tabletu alebo smartfónu. A vývoj ide ďalej. Niektoré riešenia dokonca už dnes umožňujú veľmi jednoduché intuitívne ovládanie technológií pre hendikepované osoby alebo seniorov, napríklad hlasom.

7 atribútov kvalitného strešného okna

Profesionálna montáž aservis 

Aj ten najlepší výrobok stratí svoje vlastnosti, ak nie je profesionálne namontovaný. Výrobcovia strešných okien poskytujú podrobné návody na montáž, ktoré zvádzajú zručnejších domácich majstrov k svojpomocnej montáži. My ju však neodporúčame. Strecha je dnes veľmi citlivým mechanizmom, kde všetko so všetkým súvisí a strešné okná sú jej neoddeliteľnou súčasťou. Musia byť namontované v zhode so všetkými požiadavkami kladenými na strechu. Na kvalite vyhotovenia a napojenia všetkých detailov skutočne záleží.  

Kvalitné strešné okná sú pomerne veľkou investíciou, ktorá si zaslúži profesionálnu montáž zabezpečujúcu bezporuchovú prevádzku po desaťročia. Výrobcovia strešných okien vám radi poskytnú kontakty na montážne firmy, ktorej pracovníci sa v tejto oblasti pravidelne preškoľujú. 

Aj napriek pravidelnej údržbe sa občas niečo pokazí. Dobrý výrobca vám rád ponúkne náhradné diely, a keď vaše okno po rokoch už nebude držať krok s novými trendmi, výmena starého za nové bude vzhľadom na typizáciu rozmerov pomerne jednoduchá. 

TIP

Ak vám po dočítaní tohto článku zostali ešte nezodpovedané otázky, prečítajte si Sprievodcu strešnými oknami. Ak máte záujem skúsiť si navoliť parametre strešných okien, využite náš konfigurátor.