Nájdete ho takmer v každej slovenskej obci, často v pôvodnom stave. Štvorcový dom je fenoménom stavebníctva druhej polovice minulého storočia. O tom, ako takýto dom zrekonštruovať, aby svojim majiteľom priniesol dostatok priestoru, úsporu energie, ale aj zdravé a príjemné vnútorné prostredie, sme sa porozprávali s architektkou Klárou Bukolskou.

Ste vedúca tímu, ktorý realizoval vzorovú renováciu typického štvorcového domu zo 70. rokov v Šali. Stalo sa tak vďaka medzinárodnému projektu RenovActive. Prečo vôbec vznikol?

V prvom rade sme chceli poukázať na to, že každá novostavba zaberá ornú pôdu, zbytočne rozširuje mestá, nároky na infraštruktúru. Je škoda, keď stavby, ktoré sú oveľa bližšie k infraštruktúre a majú veľký potenciál na vytvorenie naozaj pekného bývania, zostávajú stáť ladom, a namiesto nich vznikajú satelity. Obnovou štvorcového domu sme chceli vytvoriť vzorový projekt, podľa ktorého by bolo možné renovovať aj ďalšie stavby – dať ľuďom návod, ako postupovať pri rekonštrukcii takejto typológie stavieb. V Bruseli podobný projekt prebehol a spustila sa lavína rekonštrukcií, inšpirácia zafungovala naozaj veľmi intenzívne. Preto sme sa rozhodli zopakovať to na Slovensku. Renovácie rodinných domov, ktoré sú z 85 percent v súkromnom vlastníctve, tu totiž neprebiehajú tak rýchlo, ako by bolo potrebné na splnenie našich klimatických cieľov.

Obnovou štvorcového domu sme chceli vytvoriť vzorový projekt, podľa ktorého by bolo možné renovovať aj ďalšie stavby – dať trhu návod, ako postupovať pri rekonštrukcii takejto typológie stavieb.

Čo to znamená?

Bytový fond treba obnovovať priebežne, aby bol v dobrej kondícii a zodpovedal modernej výstavbe. Je pravda, že tej sa nikdy nevyrovná, napríklad v spotrebe energie na vykurovanie, ale i tak je to v rámci budovania bývania dôležité plus. EÚ napríklad hovorí, že je potrebné obnovovať 3 % stavebného fondu ročne. Čím je toto číslo vyššie, tým je bývanie v lepšej kondícii. Na Slovensku je toto číslo stále nízke. Jeden z problémov vidíme najmä v nedostatku informácií medzi ľuďmi. Sú buď neinformovaní alebo „preinformovaní“, pretože dnes možno všetko „vygúgliť“. Názorov je však veľa a líšia sa. Na Slovensku je zároveň veľmi nízke percento ľudí, ktorí pri renovácii oslovia odborníka, radšej dajú na rady susedov. Neriešia trebárs, že nemajú stavebné povolenie. Pristupujú k rekonštrukcii po etapách – tento rok vymením okná, o rok niečo ďalšie… Nepremýšľajú o celkovej kvalite bývania. Avšak, keď sme si robili prieskumy, čo by ľudí motivovalo k renovácii, zistili sme, že je to práve úspora energií a súčasne zreteľné zlepšenie kvality bývania.

Foto: Štvorcový dom v Šali, ktorý je súčasťou projektu RenovActive

Prvé štvorcové rodinné domy postavené v 50. rokoch neboli rozlohou veľké, mali tiež malú kuchyňu. V čom teda spočívala ich obľúbenosť?

Takýto typ stavieb dnes nenachádzame len na Slovensku, ale napríklad aj v Maďarsku. V tom čase išlo o finančne dostupné bývanie, ktoré ľudia boli schopní realizovať z veľkej časti svojpomocne. Projekt si mohli požičať od suseda, prípadne sa u neho inšpirovať. Tento dom v rámci svojej veľkosti splnil to, čo potrebovali na bývanie. V danom období ľudia inak vnímali aj fungovanie jednotlivých miestností. Pred rokom 1989 bola napríklad kuchyňa výhradným priestorom domácej panej, ktorá tu pripravovala jedlo a vynášala ho do „parádnych“ izieb. Servisnou miestnosťou prestala byť až v 90. rokoch. Vtedy došlo aj k spojeniu kuchyne s obývačkou, pričom sa táto prepojená spoločenská zóna stala pocitovým srdcom domu.

Čo je najväčším nedostatkom takýchto nehnuteľností?

Základný problém spočíva v tom, že niekdajší koncept bývania je v úplnom protiklade s tým dnešným. Pôvodné domy majú zvyčajne dve reprezentatívne izby s oknami do ulice, pričom kuchyňa, kúpeľňa a servisné miestnosti smerujú, naopak, do dvora. Interiér so záhradou vôbec nie je prepojený, do dvora sú orientované len malinké okienka. Ak teda chcete vyjsť do záhrady, musíte celú stavbu obísť dookola. Zmena premýšľania o dome a jeho otvorenie do záhrady je prvotným impulzom, ktorý z bývania pre babičku urobí dom pre modernú rodinu.

stvorcovy-dom-rekonstrukcia-kuchyna-kuchynska-linka-okna-drevena-podlaha
Foto: Pôvodný interiér kuchyne (hore) a vizualizácia rekonštruovaného interiéru štvorcového domu v Šali (dole)

Ako sa dá zlepšiť kvalita bývania v takomto štvorcovom dome?

V prvom rade je potrebné pozrieť sa na dom komplexne, či spĺňa požiadavky moderného bývania. Základom je dobré presvetlenie a dostatočná obytná plocha – cieľom nie je nadmieru ju zväčšiť, ale čo najlepšie a najekonomickejšie využiť existujúci priestor. Zväčšenie obytnej plochy vybudovaním obytného podkrovia je vždy lacnejšie a jednoduchšie než prístavba na prízemí, pretože objem práce je tu oveľa menší. Navyše, strecha musí prejsť rekonštrukciou v každom prípade. Ďalším krokom je dostať do domu viac denného svetla, a to nielen z fasádnych okien, ale aj zo strechy – svetlo privádzame aj doprostred dispozície, či už pomocou strešných okien alebo svetlovodov. Je dobré nechať si urobiť štúdiu denného osvetlenia. Svetlo by do miestnosti malo vstupovať z dvoch svetových strán. Keď zatienime okno z jednej strany kvôli slnku, stále budeme mať dostatok svetla. Je potrebné zaoberať sa aj výhľadom – psychike pomáha dobrý očný kontakt s vonkajšou prírodou. V princípe je nutné zabezpečiť aj ventiláciu – keď prirodzenú, tak automaticky riadenú, pretože človek na vetranie tak často nemyslí.

Základom dobrej obnovy je dobré presvetlenie domu, dosiahnutie dostatočnej obytnej plochy a jej využitie čo najefektívnejším spôsobom.

Akých najčastejších chýb sa treba vyvarovať pri využití priestoru pod šikmou strechou v rámci rekonštrukcie?

Radšej vám poviem, čoho sa držať. Pri renovácii je potrebné zohľadniť a dodržať sedem princípov: rozšírenie obytného priestoru, väčšia plocha okien, schodisková šachta zaisťujúca denné osvetlenie a vetranie, dynamická ochrana proti slnku, systém hybridného vetrania, lepšia energetická efektivita, etapizácia. Tieto princípy sa dajú aplikovať na akúkoľvek stavbu rodinného bývania. Renováciu je možné rozčleniť do fáz aj na niekoľko rokov a po jednotlivých princípoch sa postupne dopracovať do finálneho stavu.

Foto: Štvorcový dom v Šali po rekonštrukcii (pohľad z príjazdovej cesty)

Je nákladné spraviť zo starého domu moderné bývanie so zdravým vnútorným prostredím?

Ťažko presne povedať, koľko to stojí, záleží na tom, v akom úvodnom stave dom je. Pridať schodisko, zatepliť, vymeniť okná a hore vybudovať izby môže stáť tretinu toho, čo vyjde kompletná rekonštrukcia. Máme nastavené tri štandardy renovácie, v Šali realizujeme prostredný – Štandard Plus. Okrem nich máme základný štandard a pre náročných štandard Premium s vyšším podielom obnoviteľných zdrojov energie – v tomto prípade prístavba zväčší obytnú plochu a použijú sa prémiové materiály.

Foto: Rodina Hučkovcov, ktorá vlastní rekonštruovaný štvorcový dom v Šali

Čo majiteľov rekonštruovaného štvorcového domu ešte čaká?

Obnovený dom sme slávnostne predstavili verejnosti za účasti médií 10. septembra. V tom čase boli dokončené základné stavebné práce v dome. Rodinu teraz čakajú dokončovacie práce a zariadenie domu. Rovnako tak úpravy okolia domu, prístupové chodníky, terasa a záhradné úpravy. Verme, že sa im bude v novom domove dobre bývať a že budú inšpiráciou aj pre ostatných. My sa teraz pozrieme späť na celý stavebný proces, pretriedime 800 GB fotografií a naše skúsenosti s obnovou budeme zdieľať na webe RenovActivu.