Napriek tomu, že mnohí stavebníci dnes preferujú jednopodlažné bungalovy, aj domy s obytným podkrovím majú svojich skalných prívržencov. Mať dve obytné podlažia na jednej zastavanej ploche je lacnejšie a aj efektívnejšie, pretože si ešte ušetríme adekvátny priestor nezastavaného exteriéru. Kto takto vníma realitu, určite ide radšej do projektu s obytným podkrovím.  

A ešte sú tu, všakáno, staršie rodinné domy, postavené v 60. rokoch minulého storočia. Ich dosiaľ nezobytnené podkrovia doslova vyzývajú k tomu, aby sme si v nich vytvorili atraktívne plnohodnotné moderné bývanie pre mladú generáciu. Otázkou zostáva, aký nábytok je vhodný do takéhoto podkrovia, ako sa vôbec takéto podkrovie zariaďuje a či si atypický priestor nebude vyžadovať špeciálny atypický nábytok, za ktorý si priplatíme? 

Foto: Niklas Hart/VELUX

Podkrovie núka netradičné riešenia 

Najskôr si položme otázku, či nás bude neštandardný priestor podkrovia so šikminami skôr obmedzovať, alebo nám, naopak, rozviaže ruky pre invenčné riešenia? Všetko je o našej fantázii, o tom, ako si to vymyslíme. Pri koncipovaní podkrovného bývania sa vôbec nemusíme držať klasickej dispozície, aká je na prízemí, ale môžeme si dopriať pekný voľný otvorený priestor 

Podkrovie so šikminami je síce predurčené pre atypické riešenia, to však vonkoncom nemusí znamenať, že budeme musieť siahať po nejakom predraženom atypickom nábytku, vyrábanom doslova na mieru. Pod šikminy – k nadmurovke – sa pohodlne zmestia bežné postele aj sedacia súprava, pokiaľ má nadmurovka výšku aspoň 120 cm. A to spravidla má. Ak budeme chcieť aj praktické odkladacie priestory, napríklad šatníkové skrine, aj pre ne sa v podkroví nájde miesto, pokiaľ to vymyslíme tak, že skrine budeme umiestňovať smerom do stredu – oproti šikminám. Najväčším plusom bývania v podkroví je však možnosť vytvorenia multifunkčného priestoru, ktorý môže bez zbytočných priečok ponúknuť miesto pre štúdium, zábavu aj oddych mladej generácie. 

Všetko sa dá riešiť v štandarde 

Pokiaľ si všetko dobre premyslíme, môže byť obytné podkrovie nielen atraktívne, ale aj praktické. Priečky sa dajú riešiť suchou cestou, teda sadrokartónom, avšak, dispozíciu je možné kreovať aj šatníkovými skriňami s posuvnými dverami, ktoré sa dajú kúpiť demontované v ktoromkoľvek reťazci, orientujúcom sa na moderné bývanie. Ide o tie isté skrine, akými sa zariaďujú aj bežné byty, takže v žiadnom prípade sa nemusíme obávať, že pôjde z finančného hľadiska o nejaký nadštandard.  

Niektoré projekty rodinných domov nepočítajú s priestorom pre plnohodnotné šatníkové skrine v podkroví – tomu je lepšie sa vyhnúť. Bývanie v podkroví nemá byť nutným zlom, ale naopak potešením. A pokiaľ máme len trocha invencie, môžeme to vymyslieť tak, že hravý nápadmi hýriaci priestor zariadime prvkami z bežne dostupného nábytku. A ak skutočne budeme chcieť na sto percent využiť aj ten najmenej využiteľný priestor, v spolupráci so šikovným stolárom je to úplne triviálna záležitosť. 

Ušité na mieru

Dnes sa už nenosia tzv. nábytkové, resp. obývacie steny s dĺžkou aj štyri metre, ktoré boli kedysi výkladnou skriňou každého bytu. Dnes je „in“ individualizácia – obytné podkrovie nám tak doslova ponúka možnosti individuálneho prispôsobenia našich predstáv reálnym potrebám. 

Ideálne východisko pre obytné podkrovie 

Kto skutočne rozmýšľa racionálne, vie, že všetko začína už pri projektovej príprave. Ideálny pre obytné podkrovie je taký projekt, ktorý má sedlovú (prípadne valbovú) strechu. V osi hrebeňa je možné stavať plnohodnotné šatníkové skrine s hĺbkou 60 cm a výškou až 230 cm (prípadne viac). Takéto šatníkové skrine s posuvnými dverami patria k absolútnemu – aj cenovému štandardu, vybrať a vyskladať sa preto dajú buď sektorové zostavy (predávané bežne v nábytkových reťazcoch), alebo robené na mieru, ktoré dnes za porovnateľné ceny zhotovujú a realizujú tisíce stolárov či interiérových štúdií po celej krajine. Tieto nábytky sa bežne robia do kancelárií, bytových aj rodinných domov, takže stále hovoríme o tom istom nábytku za tú istú cenu. 

Zhrnutie 

  • Podkrovie treba dobre vymyslieť a nebude problém ho prakticky a invenčne zariadiť za rozumnú cenu. 
  • Dnes je už natoľko rozvinutá individualizácia pri zariaďovaní (vrátane stolárskych prác na kľúč), že realizácia nábytku pre podkrovie sa nelíši od realizácie pre štandardné priestory bez šikmín. 
  • Pokiaľ chceme mať aj odkladacie priestory, šatníkovú časť podkrovia je ideálne situovať centrálne, čiže v osi hrebeňa. 
  • Nábytok kupovaný v demontovanej forme nepredstavuje problém ani pri transporte do podstrešia. 
  • Ak sme len trochu zruční a páči sa nám napríklad škandinávsky štýl, k dispozícii máme okrem iného  aj hypermarkety v škandinávskom štýle, v ktorých možno dostať neskutočný počet interiérových variácií v primeranej kvalite za primeranú cenu.