Čo je výhodnejšie, praktickejšie alebo efektívnejšie? Postaviť si jednopodlažný bungalov, kde sa úžitková plocha objektu rovná jeho zastavanej ploche, alebo radšej kompaktnejší rodinný dom s menším pôdorysom a obytným podkrovím, kde nám zastavaná plocha poskytne dvojnásobok úžitkovej plochy? Obytné podkrovie nám navyše ponúka možnosti na vytvorenie zaujímavých dispozícií, pričom to najdôležitejšie pre život – prirodzené slnečné svetlo – prináša do podkrovia strešné okno. Sú tu však aj ďalšie benefity, ktoré sa spájajú so strešnými oknami.
Presvetlenie
Strešné okno nám do podkrovia prináša prirodzené svetlo. Aby ho bolo dostatok, platí pravidlo, že plocha strešného okna (čistého zasklenia) by mala predstavovať asi jednu desatinu podlahovej plochy, ktorú má presvetľovať. Strešné okno s presklením 1 m2 nám teda poskytne adekvátne prirodzené svetlo pre 10 m2 podlahovej plochy. Ak má miestnosť napr. 12 m2, presklenie by malo mať plochu aspoň 1,2 m2. Ak ide o priestor s výmerou 16 m2, tak je vhodné, aby tu boli inštalované dve strešné okná so spoločnou plochou zasklenia okolo 1,6 m2. Strešné okná dokážu priniesť do podkrovia dostatok prirodzeného denného svetla – dokonca omnoho viac ako okná fasádne.
Výhody strešného okna
Strešné okno do podkrovia prináša prirodzené svetlo, výhľady do exteriéru, v zimných mesiacoch slnečné zisky, počas celého roka takisto potrebný čerstvý vzduch a jedinečnú atmosféru.
Výhľady
V súčasnosti sa atraktivita nehnuteľností neodvíja len od lokality, či od toho, aká je dostupnosť rýchlostných ciest, ale aj od toho, či stavba ponúka aj iné pridané hodnoty, ako napríklad možnosti atraktívnych výhľadov na prírodné krásy. Výhľady na slnkom zaliate Karpaty či nebodaj Tatry, ale aj na blízky les či park zvyšujú atraktivitu bývania. Samozrejme, hovoríme o strešných oknách, ktorých spodná hrana sa bude nachádzať vo výške od 90 do 130 cm od podlahy. Potom nám strešné okná dokážu poskytnúť výhľady na krajinu, okolité horstvá či iné dominanty v blízkom i vzdialenom okolí. Vizuálne prepojenie interiéru s exteriérom výrazne zvyšuje kvalitu bývania.
Slnečné zisky
Téma udržateľného rozvoja bývania a zamedzenia negatívnych vplyvov globálneho otepľovania hovorí aj o pasívnych slnečných ziskoch, ktoré nám strešné okná prinášajú – samozrejme, v zimnom období. Pokiaľ nám strešné okno prináša vo vykurovacej sezóne pasívne tepelné zisky, znamená to, že môžeme menej kúriť, a teda, okrem šetrenia nákladov na výrobu tepla, aj produkovať menej emisií.
Niekto môže namietať, že plocha strešného okna môže byť nielen zdrojom slnečných ziskov, ale aj tepelných únikov. Kvalitné zasklenie súčasných strešných okien dosahuje hodnoty súčiniteľa prestupu tepla Uw okolo 1,1 W/(m2.K), v prípade špeciálnych okien, určených pre pasívne domy, dokonca 0,81 W/(m2.K). Súčasné strešné okná teda majú nízke tepelné straty a, naopak, vysoké pasívne slnečné zisky, a teda pomáhajú znižovať náklady na výrobu tepla.
Čerstvý vzduch
Strešné okno nám do podkrovia prináša aj možnosti prirodzeného prevetrávania. Nielen slnečné svetlo, aj čerstvý vzduch je synonymom zdravého bývania. Moderné strešné okná poskytujú rôzne polohy, umožňujúce účinne vetrať podkrovie. Takisto však disponujú aj ventilačnými klapkami, ktoré tiež dokážu nielen priviesť požadované množstvo čerstvého vzduchu, ale aj odviesť zvyšky vzduchu vydýchaného, nasýteného vlhkou parou. Pomocou strešných okien možno vetrať aj na princípe tzv. schodiskovej šachty, vďaka ktorému dochádza k efektívnejšej výmene vzduchu v interiéri.
Jedinečná atmosféra
V neposlednom rade prinášajú strešné okná do podkrovia osobitú atmosféru. Slnkom zaliaty interiér povzbudzuje tvorbu tzv. hormónu šťastia, čo je vedecky dokázané. Podľa potreby je možné okná aj zatemňovať, a to nielen kvôli potlačeniu nežiaduceho prehrievania, ale aj kvôli vytvoreniu požadovanej atmosféry.
Ak nám situácia ponúka napríklad výhľad na Vysoké Tatry, nemusíme sa uspokojiť s jedným či dvoma strešnými oknami, ale môžeme inštalovať trebárs aj skupinu troch či štyroch strešných okien a „vtiahnuť“ tak atmosféru zasnežených veľhôr do interiéru. Náročnejší užívatelia sa môžu rozhodnúť pre motorické zatemňovanie na diaľkové ovládanie. Diaľkovo však možno otvárať a zatvárať aj vyššie umiestnené strešné okno (so zložitejším prístupom alebo mimo dosahu používateľa), pokiaľ sa rozhodneme pre motorický pohon. V každom prípade pomôžu strešné okná vytvárať príjemnú atmosféru a pocit priestrannosti v podkroví.
TIP
Ak vám po dočítaní tohto článku zostali ešte nezodpovedané otázky, prečítajte si Sprievodcu strešnými oknami. Ak máte záujem skúsiť si navoliť parametre strešných okien, využite náš konfigurátor.
Čo je dobré si zapamätať
- Ak chceme mať v podkroví dostatok svetla, mali by sme dodržať pomer veľkosti čistej zasklenej plochy okna a podlahovej plochy aspoň na úrovni 1:10.
- Strešné okno je nositeľom pasívnych solárnych ziskov v zime, avšak, v lete by mohlo byť zdrojom nežiaduceho prehrievania. Preto je – najmä na exponovaných slnečných stranách – vhodné inštalovať exteriérové tienenie.
- Pokiaľ nám okolie ponúka zaujímavé výhľady, nemali by sme strešné okná umiestňovať príliš vysoko. Ideálna výška spodného okraja okna je okolo 100 cm, avšak, maximálne 130 cm.
- Nezabúdajme na to, že štvorčlenná rodina dokáže dýchaním za noc vytvoriť viac ako 15 l pary, ktorú je vhodné dostať do exteriéru. Ak nemáme rekuperáciu, je dobré pomôcť odvodu teplej pary z podkrovia minimálne pomocou vetracích klapiek, v zime zasa intenzívnym nárazovým vetraním, dvakrát až trikrát denne.