Obytné podkrovie poskytuje skutočne výnimočné možnosti originálneho spôsobu bývania. Veľkú úlohu v ňom zohráva strešné okno. Prináša svojim užívateľom nielen zaujímavé výhľady do okolia, ale aj svetlo, také potrebné k životu. Niekedy je však potrebné intenzitu svetla regulovať, aby bolo bývanie v podkroví ešte príjemnejšie. Na reguláciu intenzity slnečného žiarenia slúžia tieniace a zatemňovacie prvky. Hodia sa na všetky typy okien? Podľa čoho tieto prvky vyberať?

Účel svätí prostriedky

Tieniacich a zatemňovacích prvkov pre strešné okná je na trhu pomerne veľa. V princípe ich možno rozdeliť na interiérové a exteriérové. Hlavné delenie však v prvom rade sleduje účel, ktorý tieto prvky majú spĺňať; rozoznávame preto prvky zatemňovacie, prvky regulujúce teplo a prvky regulujúce svetlo. Niektoré z nich však môžu plniť aj viac úloh súčasne.

Zatemnenie

Pokiaľ potrebujeme miestnosti vyslovene zatemniť (v spálni či v detskej izbe) kvôli nočnému pokoju, na takýto účel je vhodným riešením interiérová roleta. Existuje viacero druhov, vrátane plisovaných či kombinovaných, vo viacerých farbách, dokonca aj s rôznymi dekoráciami a motívmi. Funkciu zatemnenia môžeme riešiť aj exteriérovou roletou.

Regulácia tepla

S klasickou interiérovou roletou si pri regulácii tepla nevystačíme. Tu je najrozumnejším riešením použitie vonkajšej markízy alebo vonkajšej rolety. Zatiaľ čo markíza filtruje slnečné žiarenie a súčasne prepúšťa istú dávku denného svetla, roleta prináša úplné zatemnenie. Pokiaľ teda máme dennú miestnosť orientovanú na exponovanú stranu voči slnku, dobrým kompromisom môže byť použitie vonkajšej markízy (na reguláciu tepla) a vnútornej rolety (zatemnenie).

TIP

Ak necháte strešné okno pootvorené pri stiahnutej vonkajšej rolete, zabezpečíte tým prúdenie čerstvého vzduchu dovnútra. Ďalšou veľkou výhodou vonkajšej rolety je, že zabraňuje prenikaniu akéhokoľvek svetla do miestnosti v ktorejkoľvek časti dňa. O vlastnostiach vonkajších roliet sa dočítate tu. Riešením sú aj vonkajšie markízy, o ktorých sa viac informácií dozviete tu.

Regulácia svetla

Na reguláciu svetla, teda na správne nastavenie vnútornej svetelnej pohody, slúži množstvo interiérových prvkov, ktoré majú síce podobný účel, avšak, každý z nich má trochu iné konštrukčné riešenie. V prvej skupine sú to rolety v rôznych farebných vyhotoveniach. Ich úlohou je stlmiť a rozptýliť tok svetla do interiéru. V ďalšej skupine sú sofistikovanejšie kombinované rolety, ktoré spájajú funkciu tienenia a úplného zatemnenia. Potom sú to napríklad plisované rolety, rímske rolety a klasické interiérové žalúzie.

Aké tienenie zvoliť na strešné okno

Tienenie vyberajte starostlivo

Tieniacich a zatemňovacích prvkov je veľké množstvo a ich úlohou je nielen regulovať intenzitu slnečného svetla v podkroví, ale prinášať aj novú kvalitu bývania. Nemali by sme sa nechať pomýliť tým, že na každé strešné okno nášho podkrovia môže ísť každý typ zatemnenia. Alebo dokonca rovnaký typ pre celé podkrovie. Mali by sme rozlišovať, či ide o dennú alebo nočnú miestnosť, či ide o obývačku alebo kuchyňu. Ale najmä by sme mali mať na pamäti, že strešné okná vystavené slnečnému žiareniu je potrebné tieniť z exteriéru.

Čo je dobré si zapamätať

  • Múdre porekadlo hovorí, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Platí to doslova a do písmena aj o slnečnom žiarení.
  • Do izieb, určených na spanie, sú vhodnejšie interiérové rolety so zatemňujúcou funkciou.
  • Do denných miestností sú vhodnejšie interiérové rolety, ktoré svetlo regulujú a rozptyľujú.
  • Ak sa chceme vyhnúť prehrievaniu podkrovia, na tienenie exponovaných strešných okien by sme mali použiť vonkajšie markízy, resp. vonkajšie rolety.