Renovácia kuchyne a renovácia kúpeľne patria k pomerne náročným a dlho plánovaným stavebným zásahom v nehnuteľnosti. Dávajú priestor na prejav štýlu každého majiteľa bytu alebo domu. Kvalitná a na vysokej estetickej úrovni zvládnutá rekonštrukcia kuchyne a kúpeľne zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti na dlhé roky.
Plánovať rekonštrukciu kúpeľne alebo kuchyne treba s dostatočnou časovou rezervou. Obe miestnosti ponúkajú priestor fantázii a možno v nich využiť množstvo štýlov a technologických riešení vrátane najmodernejších – inteligentných. Najprv sa môžete inšpirovať odbornými časopismi, vyhradiť si čas na niektorú z kvalitných výstav o bývaní, stiahnuť si brožúry alebo navštíviť showroomy predajcov zameraných na stavbu a interiérový dizajn.
Keď kúpeľňa, tak aj kuchyňa?
Najmä pri rekonštrukciách starých bytov sa modernizácia týchto dôležitých miestností realizuje naraz – keď kuchyňa, tak aj kúpeľňa. Podobne sa postupuje pri prerábke starších domov, keďže obe miestnosti sú dôležité a sťahovanie sa do nového bez hotovej kúpeľne či kuchyne nedáva zmysel. Chystáte sa na tento veľký krok? Čo všetko majú renovácie kúpeľní a renovácie kuchýň spoločné? Zamerajte sa na 6 kľúčových východiskových bodov:
1. Obmedzený prístup svetla
Ide o miestnosti, ktoré nemávajú ideálnu orientáciu na svetové strany. Spálne, chodby, kúpeľne a kuchyne patria medzi priestory, ktorým pri projektovaní bývania nepatrí najlepšie miesto, aké daná lokalita, resp. konkrétny pozemok má.
Južná, juhovýchodná a juhozápadná strana patrí prioritne najdôležitejším denným izbám, akými sú obývačky, detské izby, jedálne prepojené s obývačkami, obývacie alebo študentské izby prepojené s každodenne používanými pracovnými kútikmi. Kuchyne a kúpeľne sa musia často uspokojiť so severnejšou orientáciou alebo s hlbšou dispozíciou v dome, a to znamená, že ak majú slúžiť v plnej kráse, potrebujú dodatočné osvetlenie.
Ideálne je denné svetlo. Dostať ho dovnútra pri rekonštrukcii možno strešnými oknami, svetlovodmi alebo aj svetlíkmi – v závislosti od toho, či máte dom so šikmou alebo plochou strechou.

Vedeli ste?
Odolná biela polyuretánová povrchová úprava vnútorných rámov strešných okien je zvlášť vhodná do priestorov s vyššou vlhkosťou. Ak si okná doplníte inteligentným riadením, budete môcť vetrať kúpeľňu i kuchyňu bez starostí aj počas svojej neprítomnosti. Ak začne pršať, dažďový senzor okná zatvorí. Navyše elektricky ovládané vonkajšie rolety umožnia okno účinne zatieniť, prípadne v zimnom období prispejú k lepšej tepelnej ochrane kúpeľne či kuchyne v podkroví.
2. Vyššia vlhkosť vzduchu
Kuchyne a kúpeľne sú vystavené vyššiemu riziku zrážania vodných pár. Pri plánovaní rekonštrukcie myslite na dostatočné vetranie, ideálne aj s použitím inteligentných riešení.
3. Nároky na reguláciu vnútornej klímy
Obe miestnosti majú špecifické nároky na úpravu vnútornej klímy. V jednej sa veľa varí a pečie a neraz v nej býva teplejšie, než je potrebné, v druhej sa kúpeme a sprchujeme a pocitovo v nej býva chladnejšie, než je komfortné. Súhlasíte s tým, že k modernej kúpeľni nepatrí rušivý dotyk bosých nôh so studenou dlažbou, však?
Rozdiel teda spočíva v tom, že moderná kúpeľňa si žiada možnosť jednoduchého celoročne dostupného temperovania podlahy, napríklad tzv. teplou dlažbou, teda úspornými elektrickými rohožami. V kuchyni je najmä v lete čoraz viac nevyhnutné úsporné sálavé chladenie, napríklad stropným panelom. Sálavý chlad z neho padá dole, zatiaľ čo teplo z varenia a pečenia stúpa hore a celá rodina sa vďaka tomu môže v kuchyni cítiť fajn.

4. Rozvody vody a kanalizácie
V oboch prípadoch ide o priestory, v ktorých je nutné počítať s rozvodmi vody a kanalizácie.
Zapamätajte si:
Aj v prípade, že pri rekonštrukcii kuchyne alebo kúpeľne nebudete prívody vody ani odvod odpadov premiestňovať inam, je nutné dôkladne ich skontrolovať, preveriť ich životnosť a podľa potreby vymeniť za nové. Neinvestujte tisíce eur do prerábky, ktorú by mohli rýchlo znehodnotiť staré potrubia.
Pri rekonštrukcii nezabudnite ani na nové elektrické rozvody. Ťahanie nových káblov a potrubí je najčastejšou odpoveďou na otázku, prečo sa renovácia kúpeľne nezaobíde bez búrania.
5. Opatrenia proti hmyzu
Mravce, muchy, osy, švehly, pavúky, mole atď. Otravný hmyz miluje kuchyne a kúpeľne. Kuchyňa je lákavá vôňami a aj zvyškami jedál v podobe omrviniek či načatého ovocia. Kúpeľňa priťahuje niektoré druhy hmyzu vyššou vlhkosťou vzduchu. Strešné okná alebo aj svetlíky treba zabezpečiť sieťkami proti hmyzu.
6. Nábytok na mieru a obklady
Kuchyne a kúpeľne priam volajú po tom, aby ste ich vybavili nábytkom na mieru, ktorý podčiarkne ich štýl. Takýto prístup pomáha dokonale využiť priestor, a to obzvlášť vtedy, keď bude nová kuchyňa i kúpeľňa v podkroví. Miestnosti s vhodne navrhnutým a kvalitne vyrobeným nábytkom na mieru vynikajú dizajnom a funkčnosťou a majú potenciál slúžiť dlhé roky.

Kuchyňu a kúpeľňu spája ešte jedna vec – obe si žiadajú vodoodolné alebo umývateľné obklady aspoň niektorých stien. Okrem moderných veľkoformátových obkladov môžete použiť vodoodolné drevo, špeciálne kompozitné kompaktné dosky, vodoodolné omietky alebo stierky.
Obklady sú potrebné všade tam, kde je reálna možnosť kontaktu steny s vodou alebo častý priamy stret s vodnými parami.
Vždy postupujte s rozumom
Plánovanie rekonštrukcie kuchyne alebo kúpeľne sa začína – predovšetkým u zástupkýň krehkejšieho pohlavia – výberom zariaďovacích predmetov a nábytku, ku ktorým sa budú tak úžasne hodiť uteráky prinesené z dovolenky alebo hrnčeky zdedené po starej mame. Nemálo architektov má skúsenosti s klientmi, ktorí by si najradšej zarezervovali vysnívanú kuchynskú linku, hoci ešte nevedia, aký tvar bude kuchyňa v podkroví vlastne mať. Nie je na tom nič zlé – sme ľudia, rozumové i emocionálne bytosti, a na veľké životné projekty sa vždy tešíme. Začať však treba „od podlahy“ – od dôsledného plánovania a finančného prepočtu všetkých prác.

Dobré rady na záver:
- Kuchyňa aj kúpeľňa sú miestnosti náročné na rekonštrukciu. Žiadajú si profesionálny návrh. Neunáhlite sa a načúvajte dobrým radám odborníkov.
- Odborníka si prizvite aj na práce typu zhotovenie inštalácií vody, kanalizácie, elektrických a plynových rozvodov vrátane napojenia spotrebičov na tieto rozvody. Do týchto prác sa za žiadnych okolností nepúšťajte sami. Len tak zabezpečíte spoľahlivosť a bezpečnosť sebe aj svojmu okoliu.
- Aby ste sa v novej kuchyni (ale aj kúpeľni) cítili dobre, musí byť dostatočne osvetlená prirodzeným svetlom, obzvlášť ak bude v podkroví. Dajte si poradiť od odborníkov a neuberajte podkroviu z počtu ani z veľkosti strešných okien. Šetrenie na oknách a dennom svetle je z dlhodobého hľadiska zlé rozhodnutie.
- Počítajte s tým, že ďalšiu rekonštrukciu kuchyne alebo kúpeľne nebudete robiť skôr ako o 15 až 20 rokov. Plánujte predvídavo a použite – samozrejme, podľa možností – čo najmodernejšie riešenia. Nepodliehajte však príliš výstredným módnym trendom.
- Renovácia kuchyne aj renovácia kúpeľne sú dobrou príležitosťou na zbavenie sa starých vecí. Niektorým sa oplatí dať druhú šancu. Ponúknite ich niekomu za lacný peniaz alebo ich darujte, ak ešte môžu urobiť dobrú službu. Aj stavebný materiál z rekonštrukcie roztrieďte, posuňte ďalej a v čo najväčšej miere recyklujte.
- V novej kuchyni, resp. kúpeľni máte možno viac miesta, ako bolo v starej. Neznamená to však, že každučký kút musíte za každú cenu zaplniť. Všetko nové zariadenie si vyberajte s rozvahou a kupujte len také veci, o ktorých s istotou viete, že ich budete používať.
Viac cenných rád vám poskytne odborník
Odborné poradenstvo