Zariadiť neštandardný priestor je výzva. Ak zvažujete investíciu do domu s obytným podkrovím, ktoré je vždy aspoň trochu atypickým miestom, zahoďte obavy i predsudky. Pusťte sa do všetkých prác s tým, že vaša nehnuteľnosť si zaslúži osobitný prístup. Napokon, ktoré vysnívané bývanie si nezaslúži byť jedinečné?
Obytné podkrovie, domov pod šikmými stenami, sa dá pomerne ľahko zariadiť štandardným nábytkom. Známi výrobcovia sa predbiehajú v ponukách sektorových „skladačiek“, s ktorými zariadite akúkoľvek miestnosť. Pri troche fantázie a tvorivej námahy môžete dosiahnuť výsledok, ktorý v sebe ponesie čaro originality. Na druhej strane…
Priznajme si to, už samotné slovo podkrovie evokuje závan neopakovateľnosti. O to viac, že podkrovie nevzniklo ako samostatný druh bývania – je to vždy najmä dobrý nápad, ako riešiť svoju bytovú otázku. Rodičia ponúknu mladým, aby si vytvorili bývanie v podstrešných priestoroch ich domu, malý pozemok nedovolí pustiť sa do stavby jednopodlažného bývania, drahé hypotekárne úvery a energie nútia zvoliť si projekt kompaktnejšej stavby, ktorá spotrebuje menej stavebného materiálu a v budúcnosti bude ľahšia jej údržba i prevádzka… Alebo prerábate dom, ktorý je v tesnom susedstve inej stavby a bez šikmej strechy vám stavebný úrad nepovolí nadvihnúť ho do výšky.
Možností je veľa. Vždy však platí, že podkrovie nemá štyri rovné steny, ale šikminy v rôznych uhloch sklonu. Navyše môže mať trámy, priznané komíny a ďalšie atypické prvky. Nejde tu o niečo tuctové. Na dosah ruky máte s ničím neporovnateľný priestor, ktorý doladí originalita interiérového vybavenia.
Čo najvyšší komfort bývania
Ak uvažujete o kúpe, stavbe či rekonštrukcii domu s podkrovím, istotne ste sa už stretli s tvrdeniami odborníkov z oblasti architektúry a bytového dizajnu, že je škoda nevyužiť všetok jeho potenciál. Každému stavebníkovi sa v takejto chvíli vybavia predstavy o cene takéhoto riešenia, no odbornému pohľadu je ťažké protirečiť. Pýtate sa prečo? So zariadením premysleným do posledného detailu, navrhnutým interiérovým architektom a zrealizovaným skúseným výrobcom siahate na najvyšší level bývania. Charakterizuje ho:
- maximálna funkčnosť,
- každodenná praktickosť,
- odpoveď na všetky individuálne potreby,
- obvykle dlhá životnosť,
- vysoká estetická hodnota nielen konkrétnych kusov nábytku, ale aj bývania ako celku.
Pri zariaďovaní podkrovia skrátka nie je čas na kompromisy, obzvlášť ak túžite po riešení, ktoré zaručí dlhoročný komfort bývania.
Na mieru, to znamená pre vás
Čo si vlastne predstaviť pod pojmom sektorový nábytok? Jednoducho povedané, ide o typizované zariadenie, ktoré možno ľahko kombinovať v rámci ľubovoľných zostáv. Police, skrine, zásuvky, knižnice, komody, úložné priestory – vyskladáte si z nich, čo chcete. No musíte počítať s tým, že do priestoru nikdy nezapadnú úplne ideálne a ani nebudú dokonale kopírovať všetky vaše túžby a očakávania. Najväčším pozitívom je rýchla dostupnosť. Po výbere, objednávke a platbe môžete mať nábytok k dispozícii takmer okamžite.
Na nábytok vyrábaný na mieru sa musíte tešiť dlhšie, a to nielen vzhľadom na čas potrebný na individuálnu výrobu a dodanie. Pri stolárskej práci na kľúč jednoznačne platí, že na dobré si treba počkať.
Samotnému procesu výroby predchádza fáza výberu vhodného bytového architekta a fáza neraz opakovaných stretnutí s ním pri presnom zameriavaní vášho podkrovia a následnej tvorbe návrhu a potom projektovej dokumentácie zariadenia na mieru. Môžete to vnímať ako daň za precízne odvedenú jedinečnú prácu. Lepšie však je brať celý tento proces ako príležitosť na dokonalé preskúmanie svojich potrieb a očakávaní.
Prečo sa oplatia riešenia na mieru?
Dobrý bytový architekt je čosi ako psychológ. Pripravte sa, že sa bude veľa pýtať a zaujímať. Bude sa pýtať na obľúbené farby a farebné kombinácie, obľúbené i neobľúbené materiály, dokonca na životné návyky. To všetko s cieľom vytvoriť pre vás domov. Architekt skĺbi svoje odborné znalosti a skúsenosti s vašimi preferenciami a výsledkom bude atraktívny dizajn a podkrovie, v ktorom dostane zmysel a využitie každý centimeter priestoru. Teda bývanie, v ktorom nebudete:
- mať obavy z pádu zo schodov, pretože schodisko bude logickým, zmysluplným a v súlade s normami navrhnutým prvkom;
- narážať do pretŕčajúcich rohov a hrán zle umiestneného nábytku;
- každú chvíľu skláňať hlavu v dôsledku nepremyslených vnútorných dispozícií jednotlivých miestností. Práve naopak, aj pod šikminami sa budete zohýbať len toľko, koľko je nevyhnutné minimum.
A predovšetkým nebudete musieť vysvetľovať návštevám, že tú-ktorú časť interiéru máte práve takú, lebo „nič lepšie skosenia nedovolili“. Pri súčasných cenách je naozaj dôležité pracovať s každým kúskom priestoru a vyhnúť sa tzv. hluchým miestam.
Vedeli ste?
Funkčnosť podkrovia vo veľkej miere ovplyvňuje sklon strechy. Aby priestor spĺňal minimálne normatívne požiadavky na bývanie, viac ako polovica plochy podkrovia musí mať svetlú výšku 2,3 metra.
Oslovili sme odborníčku
„Šikmé stropy a priznané strešné konštrukcie nie sú obmedzením, ak sa k riešenému priestoru pristupuje s dôvtipom a zavčasu – ideálne už vo fáze návrhu štúdie,“ vysvetľuje projektantka Ing. Dominika Lovasíková a pokračuje: „Za kľúčové považujem vyriešenie dispozície vnútorných funkčných zón, rozmiestnenie nábytkov, zariadení a úložného priestoru. Tu často pristupujem k návrhu na mieru, i keď nie vždy je to nevyhnutné. Pravdou zostáva, že vďaka originálnym kusom nábytku vieme využiť potenciál podkrovia na absolútnych sto percent.“
Aké ďalšie úskalia so sebou prináša návrh podkrovných priestorov? „V podkroví je dôležitá práca so svetlom. Najväčšou prioritou je zaručiť priestoru dostatočný prísun denného svetla. Vhodné rozmiestnenie okenných plôch vrátane strešných okien je prioritou, rovnakou ako ich nadväznosť na rozmiestnenie nábytku. Vzťah okien, resp. ich sústav a nábytku je v podkroví obzvlášť dôležitý.“
Viac cenných rád vám poskytne odborník
Odborné poradenstvoČo to znamená v praxi? „Zo zdroja denného svetla – z okna či zo strešného okna – treba vyťažiť maximum. Uvediem pár praktických príkladov. Umiestnite posteľ oproti oknu, tak aby ste sa mohli budiť do prvých slnečných lúčov a spríjemniť si ranné vstávanie. V prípade svetlíka umiestneného priamo nad posteľou dokážete navodiť zdanie zaspávania ‚pod širákom‘ s pohľadom na hviezdy. Vikiere si zas žiadajú leňošku a kútiky na čítanie či stôl na pracovný kút,“ opisuje Dominika Lovasíková.
Vedeli ste?
Dostatočný prísun prirodzeného denného svetla dokáže znížiť pocit únavy a akoby predĺžiť deň. Aj preto je podstatné, odkiaľ, kam, kedy a v akej intenzite svetlo do interiéru vpúšťame. Zle naplánované okná a v podkroví prípadne aj nedostatočný počet strešných okien môžu spôsobiť opak – zdanlivo skrátiť deň a znásobiť pocit únavy.
Ako sa v podkroví nezapotiť
Tepelná stabilita je jedným zo zásadných kritérií návrhu funkčného podkrovia. Je potrebné vopred myslieť na efektívnu výmenu vzduchu, a to či už za pomoci klasického prirodzeného vetrania (ideálne je v kombinácii s využívaním komínového efektu), alebo zapojením moderných technológií inteligentného vetrania. Nepodceňte ani návrh tienenia okenných otvorov. Všetky strešné okná treba z exteriéru vybaviť aspoň ľahkými roletami či markízami, prípadne aj odolnými kovovými roletami.
Rozdiel teplôt v miestnosti pri použití alebo nepoužití vonkajšieho tienenia môže predstavovať až 7 °C! Tepelná izolácia spĺňajúca požiadavky súčasných noriem a štandardov má byť v podkroví samozrejmosťou.
Držte sa zásad
Plocha pod šikmou strechou je síce veľmi špecifická a svojská, no dá sa premeniť na krásny priestor a skutočne podmanivé bývanie. S nábytkom na mieru získate jedinečný interiér, ktorý ani časom nestratí nič zo svojej krásy a funkčnosti.
Ak o takom snívate alebo si ho už začínate plánovať, dodržte základné zásady:
- Denné svetlo. Počas dňa minimalizujte nutnosť umelého osvetlenia.
- Tepelná stabilita. Vyhnite sa prehrievaniu v letných mesiacoch. Nezabudnite na tienenie podkrovia z exteriéru.
- Kvalita ovzdušia v priestore. Dbajte na efektívnu výmenu vzduchu, pokojne pomocou inteligentných riešení.
- Návrh dispozícií i zariaďovanie podkrovia zverte do rúk profesionálov. Oslovte nielen dizajnéra, ktorý vám vytvorí krásne obrázky, ale obráťte sa aj na architekta, s ktorým budete čeliť výzve spoločne a vyhotoví vám i kompletnú projektovú dokumentáciu. Mnohí architekti vám pomôžu aj s dohľadom pri samotnej realizácii.
Čo je dobré zapamätať si?
- Podkrovie na mieru sa buduje už od začiatku, od prvých krokov, ktoré pri plánovaní bývania podnikáte. V ideálnom prípade vzniká už s prvými ťahmi – s prvými čiarami samotnej štúdie.