Situácia v súvislosti s koronavírusom okrem iného spôsobila zatvorenie verejných sáun a wellness centier. Jednoducho, nemohli sme si dopriať žiadne rozmaznávanie tela a duše. A kedy by bol lepší čas vytvoriť si vlastný domáci wellness podľa svojich predstáv, ak nie práve teraz? Ak ste sa navyše rozhodli rekonštruovať, máte ideálnu príležitosť…
Čo k takému domácemu wellness patrí? To závisí od osobných preferencií každého človeka, základom je však určite vaňa. Ak máte lepší rozpočet a dispozičné možnosti, môžete pridať vírivú vaňu či dokonca saunu. Aby ste si však vo vašej súkromnej oáze očisty tela a duše udržiavali i zdravú klímu a zdravé vnútorné prostredie, dôležité je myslieť aj na ďalšie aspekty, ako napríklad presvetlenie a vetranie. Poďme však pekne postupne.
Bez vetrania to nepôjde
Alfou a omegou miestností so zvýšenou vlhkosťou, vrátane kúpeľní, sú okná a vetranie. Optimálne je zvoliť bezúdržbové okno s dreveným jadrom, ktoré je chránené polyuretánovou vrstvou odolnou nielen voči vlhkosti, ale aj prachu. Samozrejme, samotné kvalitné okno nestačí, musíte ho aj pravidelne otvárať a vetrať.
Náš tip
Aj zo svojho okna v kúpeľni môžete vyťažiť maximum pomocou inteligentného systému s automatickým riadením vnútorného prostredia. Velux Active s technológiou Netatmo prispeje k lepšej kvalite vnútorného prostredia vo vašom domácom wellness, pretože dokáže sledovať kvalitu vzduchu v interiéri, ktorá je prepojená s lokálnou predpoveďou počasia. Senzory merajú teplotu, koncentráciu CO2 i hodnoty vlhkosti a automaticky ovládajú samotné okno i jeho ďalšie doplnky – napríklad exteriérové rolety.
Sú však aj kúpeľne umiestnené uprostred dispozície, v rámci ktorých je nemožné umiestniť okno a prirodzene vetrať. Tu môže byť riešením ventilátor alebo ešte efektívnejší systém – centrálna vetracia jednotka s rekuperáciou. Ide o vzduchotechnickú jednotku, ktorá sa stará o výmenu opotrebovaného vzduchu, pričom v interiéri zabezpečuje aj jeho správnu teplotu a vlhkosť.
Náš tip
Plusom samotných okien je, samozrejme, viac prirodzeného svetla v kúpeľni. Do miestností bez okien ho však môžete dostať aj pomocou svetlíkov alebo svetlovodov, ktoré sa dajú umiestniť do plochej aj šikmej strechy.
Ako vybrať vaňu?
Asi každému sa veta „dal by som si vaňu” spája s nábojom tepla, horúcej vody, voňavej peny a romantických sviečok. Dostatok komfortu vám však zabezpečí najmä kvalitné vybavenie kúpeľne. Prvým kritériom, ktoré musíte brať do úvahy, je veľkosť vane – hoci mnohí túžime po priestrannej hlbokej vani, v ktorej môžu relaxovať aj dvaja naraz, dispozícia kúpeľne nám vždy nehrá do kariet. Existujú však modely ponúkajúce dostatok priestoru na nohy aj bez toho, aby zabrali veľa miesta. Ďalším kritériom je materiál. Najlepšou voľbou pre váš dlhý horúci kúpeľ sú smaltované alebo akrylové vane, ktoré sa dobre udržiavajú a dokážu tiež udržať teplo vody. Ak sa vám relax spája i s dobrou knihou či listovaním časopisu, vyberte si model vane s integrovanými opierkami na lakte a hlavu. Pomyselnou čerešničkou bude mäkký vankúšik.
Náš tip
Nemusíte sa za každú cenu držať funkčnosti. Romantický nádych dodá vašej kúpeľni vaňa na nožičkách. Existujú rôzne modely, decentné aj dekoratívnejšie, v ktorých sa budete cítiť ako králi.
Bublinky sa dajú „zohnať“ aj inak…
Túžite po vírivke, ale parametre kúpeľne vám neumožňujú dovoliť si luxus bubliniek? Vírivkou môže byť v podstate aj hydromasážna vaňa, ktorá má zabudované masážne trysky a systém pre perličkový kúpeľ. Ešte jednoduchším riešením je dokúpenie masážnej podložky do vane. Samozrejme, pravé jacuzzi zariadenie má výhodu väčšieho množstva funkcií, ako napríklad ohrev vody, masírovanie zvolenej časti tela vybranou intenzitou a pod. Masíruje, uvoľňuje svalstvo, pomáha prekrvovať pokožku a čo je dôležité – posilňuje imunitný systém. Navyše, vírivka má oproti vani ešte jeden dôležitý benefit: bežne sa do nej zmestia aj traja, štyria či viacerí ľudia.
Náš tip
Vírivku vždy umiestnite na rovný hladký povrch a do miestnosti, ktorá má skutočne dobré odvetrávanie.
Vypustite paru…
Možno máte zaužívanú predstavu, že saunu je možné situovať len v exteriéri. Saunu však pokojne môžete umiestniť do bytu alebo podkrovného priestoru, a posunúť tak váš domáci wellness o „level“ vyššie. V tomto prípade máme na mysli mini saunu, v ktorej si síce neľahnete, ale svoj účel splní.
Najbežnejším typom je suchá fínska sauna, v ktorej sa teplota pohybuje okolo 70 až 90 stupňov a vlhkosť sa zabezpečuje vďaka polievaniu akumulačných kamienkov – do vody, ktorou ich budete polievať, môžete pridať aj vonné oleje z prírodných silíc, ktoré saunu prevoňajú a zosilnia celkový zážitok. Vhodnou alternatívnou je ale aj infrasauna, ktorá má síce nižšiu teplotu, ale na telo a celkové zdravie má rovnako blahodarné účinky – jednoduchšie chudnutie, relaxácia, utíšenie bolesti, zlepšenie krvného obehu a prečistenie pokožky.
Tip na záver
Pri výbere sauny sledujte, či je použité kvalitné drevo – najlepšie škandinávsky smrek či kanadská borovica. Sauny by ste mali kupovať iba u špecializovaných dodávateľov sáun.