Chcete priniesť do interiéru viac svetla? Okrem tradičných fasádnych okien, strešných okien či vikierov môžete siahnuť aj po netradičných riešeniach. Veľkoformátové okná váš príbytok presvietia a opticky rozšíria interiér. Ako bonus môžete získať aj nádherný výhľad. 

Rozšírte podkrovie o strešný balkón 

Čo by ste povedali na priestor navyše vo vašom podkroví? Nemusíte dodatočne pristavovať balkón. Vďaka strešným balkónom môžete otvoriť svoju strechu do priestoru. Strešný balkón sa dá vložiť do strechy so sklonom 3555° a s nízkou nadmurovkou. Tento typ strešného okna oceníte najmä vtedy, ak máte krásny panoramatický výhľad.  

veľkoformátové okná

5 dôvodov, prečo zvoliť strešný balkón 

  • Nemôžete, alebo nechcete do podkrovia implementovať klasickú balkónovú konštrukciu. 
  • Chcete flexibilný priestor navyše zo strešného okna za pár sekúnd vytvoríte strešný balkón. 
  • Máte zaujímavé okolie a chcete krásny výhľad. 
  • Chcete efektívne presvetliť a prevetrať interiér. 
  • Chcete otvoriť priestor smerom do exteriéru.

veľkoformátové okná

Zvýšte prísun svetla so strešným doplnkovým a zvislým oknom 

Viac svetla do interiéru dostanete aj prostredníctvom strešných doplnkových okien. Rozšírte si výhľad až knohám a zmeňte atmosféru vášho interiéru. V presvetlenom príbytku sa žije zdravšie. Je navyše dokázané, že väčší prísun svetla ovplyvňuje aj vaše psychické a fyzické zdravie. Ak chcete strešné okno doplniť o ďalšie a predĺžiť tak presklenú plochu, máte dve možnosti: strešné doplnkové okná a zvislé okná.  


Ktorá možnosť je pre vás lepšia? 

Ak sklon strechy siaha až k podlahe, resp. má nízku nadmurovku, môžete strešné okno doplniť namontovaním ďalšieho okenného prvku priamo pod ním. Toto okno je neotvárateľné kvôli bezpečnosti. Nemusíte sa báť čistenia, pretože v tomto prípade na spodné okno ľahko dosiahnete po otvorení horného okna. 

Ak, naopak, strecha nesiaha až úplne k podlahe a výška nadmurovky to dovoľuje, môžete zvoliť zvislé doplnkové okno. To sa umiestňuje vertikálne na fasádu pod strešné okno a krásne opticky otvára priestor. Podobne ako strešné doplnkové okno aj zvislé doplnkové okno býva bezúdržbové, čo znamená, že rám nie je nutné čistiť ani prelakovať. Bežné čistenie, ako je umývanie skiel, je samozrejme dôležité dodržať. Zvislé okná sa ponúkajú v otvárateľnej aj neotvárateľnej verzii. 

veľkoformátové okná

Skombinujte viacero okien a vytvorte oázu svetla 

Viacero okien dokáže zmeniť atmosféru celej miestnosti. Kombinácia niekoľkých okien miestnosť rozžiari a prinesie do nej novú energiu. Strešné okná môžete zostaviť horizontálne, vertikálne alebo vo štvorici v závislosti od vášho priestoru pod strechou alebo podľa vášho vkusu.  

Ak je miestnosť úzka, napríklad kuchyňa, zvoľte dve identické strešné okná nad sebou. Ak je, naopak, širšia, môžete zvoliť dve horizontálne umiestnené okná vedľa seba alebo štvoricu okien. Viac svetla si zaslúžia predovšetkým denné miestnosti, kde trávite najviac času. 

veľkoformátové okná

Sumár k výberu a umiestneniu okien 

  • Množstvo čistej presklenej plochy (bez rámu) voči podlahovej ploche by malo byť v pomere aspoň 1:10, teda ak má miestnosť 10 m², zasklená plocha by mala predstavovať 1 m². 
  • Strešné okno môžete rozšíriť o doplnkové strešné okno alebo doplnkové zvislé okno a predĺžiť tak plochu okna k podlahe. 
  • V závislosti od veľkosti miestnosti môžete kombinovať identické strešné okná vertikálne, horizontálne alebo do štvorokna 
  • Ak chcete získať krásny výhľad a otvoriť podkrovie smerom von, môžete do strechy nainštalovať strešný balkón.