Úsporné drevostavby na menších či väčších pozemkoch sa posúvajú do centra pozornosti obzvlášť mladších stavebníkov. Čím to je? Spájajú sa s nimi benefity rýchlej výstavby a nižšej finančnej náročnosti realizácie, pričom ich vnímame ako ekologické domy. Premýšľate nad tým, že aj váš vysnívaný domov bude drevený? Čo sa oplatí vedieť o drevodomoch?
Drevostavba je budova, ktorej hlavným stavebným materiálom je drevo, a to najmä smrekové a jedľové, hoci výnimkou nie je ani borovicové a smrekovcové, teda z tzv. červeného smreka. Vzhľadom na to, že obvykle ide o zákazkovú výrobu, realizačné firmy majú záujem vychádzať čo najviac v ústrety prianiam zákazníkov. Aj tu však platia limity, ktoré určujú technologické možnosti a postupy výstavby.
Formou drevostavieb možno vybudovať samostatne stojace rodinné domy (poschodové i prízemné), dvojdomy, rovnako nadstavby existujúcich domov či nadvihnuté podkrovia. Budujú sa tak už aj športové a viacúčelové haly, bytové domy i občianske a priemyselné budovy. Jednými z energeticky najefektívnejších, cenovo najdostupnejších a najžiadanejších sú kompaktné poschodové drevodomy na menších pozemkoch.
Výhody dreva ako materiálu
Drevo je prírodný stavebný materiál s trvalou udržateľnosťou a jeho povesť overili a potvrdzujú skúsenosti mnohých generácií. Stavby z dreva a na jeho báze konkurujú už aj tým z ocele a betónu – a v mnohých smeroch ich prekonávajú. Oceňovaný je najmä ekologický prínos dreva v stavebníctve a jeho obnoviteľnosť s pasívnou bilanciou emisií. Práve toto ho dnes pasuje do postavenia stavebného materiálu budúcnosti.
Majitelia drevostavieb profitujú z vlastností dreva a drevených konštrukcií viacnásobne. Asi najzaujímavejšia je oblasť šetrenia energií na vykurovanie. Drevená konštrukcia je pri dôslednom vyhotovení a zaizolovaní schopná spĺňať podmienky nízkoenergetickej stavby a pri použití potrebného technického vybavenia aj pasívneho štandardu.
Drevodomy majú v porovnaní s klasickými konštrukciami lepšie tepelnotechnické vlastnosti. Majú vysoký tepelný odpor, čím sa minimalizujú tepelné straty. V zime sa objekt rýchlo vykúri a v lete je v ňom dlho príjemná klíma. K pohode bývania prispievajú aj akustické vlastnosti drevených sendvičových konštrukcií, ktoré sú opäť lepšie ako pri štandardných konštrukciách.
Vedeli ste?
Drevo je zdravotne neškodný materiál. Dokáže regulovať vlhkosť a udržiavať príjemnú klímu v interiéri, to však neznamená, že veľké presklenia fasádnych a strešných okien nepotrebujú v letných mesiacoch vonkajšiu ochranu pred prehrievaním.
Nevýhody stavieb z dreva
Častým argumentom pochybovačov je horľavosť dreva. Drevené konštrukcie však spĺňajú náročné podmienky pre požiarnu odolnosť podľa normy, ktorá je v porovnaní s inými krajinami na Slovensku nastavená skutočne veľmi prísne.
Na povrchu horiaceho dreveného materiálu sa vytvára zuhoľnatená vrstva, ktorá ochraňuje drevené prvky pred ďalším šírením požiaru. Skladba samotnej drevenej sendvičovej konštrukcie je zostavená s dôrazom na protipožiarnu odolnosť. Dôkazom tejto rezistencie sú výškové stavby koncipované ako drevostavby v severských krajinách alebo už aj v neďalekej Viedni.
Ak by predsa len požiar nebol zavčasu odhalený a hasený, s trpkosťou, no vážne možno povedať, že drevodom sa vie odmeniť aj nižšími nákladmi na demolačné práce a vyčistenie staveniska. Keď zhorí klasický murovaný rodinný dom, okrem životného otrasu a strát na majetku treba počítať s nemalými nákladmi na rozobratie stavby, vyčistenie zhoreniska a roztriedenie a likvidáciu veľkého objemu požiarom poškodených stavebných a ostatných materiálov, ktoré môžu odstraňovať len špecializované firmy. Ak sa to stane pri drevostavbe, obrazne povedané – po vyzametaní základovej dosky možno na mieste stavať zas. Odpadu náročného na separáciu a špeciálne požiadavky na odvoz, likvidáciu či skládkovanie zostane menej. Nie, nikomu niečo také nemožno priať, ale táto informácia už neraz zavážila pri rozhodovaní o voľbe základného stavebného materiálu plánovaného bývania.
Vedeli ste?
Svojpomocná stavba drevodomov u nás nemá novodobú tradíciu. Proces budovania je od úplného začiatku až do konca citlivý na spracovanie detailov. Stavbu ekologického rodinného domu je zatiaľ lepšie zveriť do rúk skúsených a overených realizačných firiem, ktoré používajú jednak osvedčené postupy, jednak kvalitné certifikované drevo i drevené sendvičové konštrukcie či iné materiály.
Je drevostavba lacnejšia?
Cenu môže priaznivo ovplyvniť požiadavka na spodnú stavbu. Vzhľadom na nižšiu hmotnosť drevených konštrukcií môžu byť základy drevodomu menej masívne. Aj drevené steny bývajú zvyčajne užšie, čo pri rovnakej obostavanej ploche prináša väčšie zisky na ploche, respektíve objeme obytných priestorov.
Pri budovaní drevostavby sú na minimum znížené tzv. mokré procesy, čo výrazne skracuje časovú náročnosť. Odbúrava sa doba tuhnutia – stavebné konštrukcie majú ihneď plnú únosnosť. Tieto faktory priaznivo ovplyvňujú náklady na výstavbu drevodomov. Na výslednú cenovku, hlavne v prípade domu v pasívnom štandarde, však vplýva aj hodnota zabudovaných materiálov a prevádzkových technológií, čím už finálne investície môžu prevýšiť cenovú hladinu stavieb budovaných klasickými metódami.
Presvetlenie domu z dreva
Moderná a kvalitne zhotovená drevostavba je systém s mnohými vynikajúcimi vlastnosťami, ktorý môže dosiahnuť veľmi vysoký energetický štandard. Ak si ho nechcete pokaziť, dbajte na správny výber dverových a okenných výplní vrátane strešných okien, ktoré sa starajú o dostatok svetla v podkroví, alebo aj svetlíkov zabezpečujúcich prílev svetla aj v miestnostiach s hlbšou dispozíciou pod plochou strechou.
Dom z dreva môže mať od začiatku svojej životnej púte veľmi zdravú vnútornú mikroklímu – no aj jej podmienkou je správne a dostatočné presvetlenie interiéru. Druhou je výmena vzduchu vo všetkých priestoroch. I preto sa oplatí pri výbere strešných okien siahnuť po kategórii úsporných, s lepšími energetickými vlastnosťami a možnosťou vybavenia doplnkovými funkciami vrátane integrovaného diaľkového ovládania a automatizácie domácnosti. Drevostavba vie výborne pracovať s pasívnymi solárnymi ziskami zo slnečného žiarenia, ktoré dovnútra vstupuje presklenými plochami. Pri optimálne premyslených a umiestnených oknách možno podľa meraní v zime usporiť až 20 percent energie na vykurovanie.
Náš tip:
Aj drevodomy v lokalitách s chladnejším podnebím si môžu udržať pasívny štandard a popritom dostatok svetla v interiéri pod strechou. Zasklenia strešných okien majú rôzne parametre, nájdete medzi nimi aj extra izolačné trojsklá. Pozrite si ponuku výrobcu a pýtajte sa na strešné okná presne podľa potrieb vášho domu a predstáv o bývaní.
Montáž okien v drevodome
Vloženie strešných okien do strešného plášťa drevostavby je prakticky totožné ako v úsporných domoch z obvyklých materiálov. Montujú sa do pripraveného stavebného otvoru. Pozornosť treba venovať dôslednému zatepleniu rámu okna a napojeniu na fólie poistnej hydroizolácie a parozábrany tak, aby v okolí okna nedochádzalo k poruchám, ktoré by sa mohli prejaviť kondenzáciou vodných pár v mieste vzniku tepelných mostov alebo zatekaním zrážkových vôd.
Viac cenných rád vám poskytne odborník
Odborné poradenstvoDokonalé splynutie strešného okna so strešnou rovinou a krytinou zabezpečí vhodné lemovanie. V prípade, že sa strešné okná osádzajú do strechy zrubovej drevostavby, treba počítať s jej sadaním počas zosychania a napojením okna s dostatočne nadimenzovanými dilatačnými medzerami. Vítanou správou je, že v dobre zhotovenej drevostavbe a pri dodržaní všetkých zásad montáže okien hneď od začiatku odpadá problém s prebytočnou vzdušnou vlhkosťou a rosením skiel.
Ak potrebujete niektoré priestory domu len presvetliť bez požiadavky na výhľad, v šikmej streche môžete využiť svetlovody. Postarajú sa o denné svetlo v tmavších miestnostiach, doviesť ho dokážu až na vzdialenosť šiestich metrov. Osvetliť tak možno šatník, chodbu alebo aj komoru v prízemnom jadre dreveného domu, a to bez nároku na fasádne okná.
Benefity ekologickej drevostavby:
- Úspornosť – veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti obvodovej konštrukcie s elimináciou tepelných mostov.
- Rýchlosť zhotovenia – použité materiály a technológie skracujú čas výstavby na pár mesiacov.
- Výstavba po celý rok – prispieva k zrýchleniu cesty k vlastnému bývaniu. Suché postupy umožňujú montáž domov celoročne a takmer v každom počasí.
- Ekológia – obnoviteľné a zdravotne neškodné vstupné materiály si získavajú čoraz viac priaznivcov.
- Cenová dostupnosť – kombinácia kompaktného poschodového drevodomu a menšieho pozemku ponúka samostatné, originálne a cenovo únosné bývanie.