O inteligentnej domácnosti koluje množstvo mýtov a predstáv, ktoré sa vždy nezakladajú na realite. Je preto úplne prirodzené, že niektorí ľudia majú obavy a túto možnosť úplne zavrhnú. Čo inteligentná domácnosť vlastne je, aké benefity prináša a treba sa jej obávať?

Inteligentná domácnosť nie je sci-fi z budúcnosti

Žijeme v dobe hlasových asistentov, robotických vysávačov a ďalších „vychytávok“, ktoré si naši rodičia pred 30 rokmi ani len nedokázali predstaviť. No stále sme ďaleko od sci-fi filmov a rôznych nástrah umelej inteligencie, ktorými nás občas straší Hollywood. Inteligentná domácnosť slúži predovšetkým na automatizáciu, teda na riadenie jednotlivých úkonov, ako sú napríklad vetranie, kúrenie, osvetlenie, vypínanie či zapínanie spotrebičov. Šetrí nielen čas, ale aj peniaze za usporené energie. Aké sú teda najčastejšie mýty o inteligentnom riadení?

Inteligentná domácnosť nás neustále odpočúva

Skutočnosť: Hlasoví asistenti začnú počúvať až v momente, keď sa im prihovoríte heslom. Všetky vaše minulé požiadavky si môžete skontrolovať a následne vymazať.

Inštalovanie a ovládanie inteligentnej domácnosti je mimoriadne náročné

Skutočnosť: Na inštaláciu smart zásuviek či inteligentných doplnkov okien budete potrebovať odborníka, no mnohé šikovné spotrebiče dokážete so systémom inteligentného riadenia prepojiť aj sami. Ovládanie jednotlivých aspektov smart domácnosti je väčšinou veľmi intuitívne a zvládnu ho aj ľudia, ktorí nie sú technologicky zdatní, prípadne deti a seniori.

inteligentná domácnosť, riadené vetranie

Hlavnou devízou inteligentnej domácnosti je možnosť ovládať všetky spotrebiče na diaľku

Skutočnosť: Poslaním inteligentnej domácnosti je predovšetkým automatizácia. Kúrenie, osvetlenie či inteligentné zásuvky môžete ovládať aj prostredníctvom mobilnej aplikácie. Otváranie okien či zaťahovanie roliet však môže fungovať automaticky aj vďaka senzorom, ktoré poskytujú rozličné informácie, napríklad o kvalite a teplote vzduchu v interiéri. Ak aplikáciu prepojíte s online predpoveďou počasia, môže automatický systém strešného okna dostávať informácie trebárs aj o blížiacej sa prehánke.

TIP

Spoločnosť VELUX vyvinula systém diaľkovo ovládaných výrobkov pod názvom VELUX INTEGRA®, ktorý zvyšuje celkový používateľský komfort. Avšak, ak chcete dosiahnuť naozaj zdravé vnútorné prostredie, a to bez veľkej námahy, môžete diaľkovo ovládané strešné okná, svetlíky, vnútorné i vonkajšie rolety prepojiť so systémom inteligentného riadenia VELUX ACTIVE with NETATMO – a zmeniť ich tak na smart prvky. Na tento systém možno napojiť nielen elektrifikované strešné okná, ktoré sú súčasťou systému VELUX INTEGRA®, ale aj bežné strešné okná, ktoré sa ovládajú manuálne – za predpokladu, že ich dodatočne doplníte motorom.

Ak chcem mať inteligentnú domácnosť, musím mať pripojené všetky spotrebiče

Skutočnosť: Automatizovať domácnosť môžete začať postupne, alebo si vybrať len jednu oblasť, v ktorej vám inteligentná domácnosť uľahčí život. Pri výbere systému inteligentného riadenia však vyberajte taký, ktorý je kompatibilný s čo najväčším počtom zariadení. Nebudete tak musieť inštalovať nové ovládacie prvky ani aplikácie.

Inteligentnú domácnosť si môžem zriadiť len v novostavbe

Skutočnosť: To je len čiastočná pravda. Samozrejme, je ideálne, ak všetky elektroinštalácie týkajúce sa inteligentného riadenia domácnosti môžete zahrnúť už do projektovej prípravy, avšak existujú rôzne šikovné riešenia. Napríklad strešné okná môžete doplniť motorom a následne ovládať pomocou umelej inteligencie bez toho, aby ste potrebovali dodatočne privádzať kábel. Motor totiž môže fungovať aj na solárny pohon.

inteligentná domácnosť, riadené vetranie

Kvalitnejší vzduch aj úspora energie

Sledovať kvalitu vzduchu a manuálne otvárať či zatvárať okná je náročné na čas. Ak je navyše okno umiestnené vysoko, nemusíte naň dosiahnuť. Hoci by sa mohlo zdať, že ide o pomerne jednoduchú činnosť, vďaka automatizácii citeľne zlepšíte kvalitu vzduchu v interiéri. Senzory totiž môžu monitorovať vlhkosť, teplotu alebo koncentráciu oxidu uhličitého – a tieto dáta následne kombinovať s externými zdrojmi, napríklad z predpovede počasia. Ak kvalita vzduchu vo vnútri klesne, inteligentné okná sa automaticky otvoria na určitú dobu.

V lete oceníte automatické otváranie okien tak, aby ste vhodným spôsobom vyvetrali priestor, a to bez potreby klimatizačných zariadení. Ušetríte teda nemalé peniaze na energie. Aby bola teplota vnútri stále príjemná, je žiaduce kombinovať inteligentné vetranie s tieniacou technikou, ktorá sa v prípade horúčav sama zatiahne a zabráni prehriatiu interiéru, resp. udrží vo vnútri príjemnú teplotu.

Podobným spôsobom funguje aj kúrenie, ktoré zníži teplotu v interiéri, keď odídete z domu, a znovu sa zapne pred vaším príchodom domov. Takto viete vypnúť osvetlenie pri odchode, stlmiť ho večer pri televízii alebo zosilniť pri čítaní knihy.

Aké sú výhody a nevýhody inteligentnej domácnosti?

Výhody:
  • šetrenie energií,
  • zlepšenie vnútornej mikroklímy,
  • zvýšená bezpečnosť,
  • vyšší komfort.
Nevýhody:
  • vyššia počiatočná investícia,
  • v prípade systémového riadenia nutnosť odbornej inštalácie.