Mnohí ľudia cvičia v presvedčení, že tým robia niečo pre svoje telo a zdravie, resp. že si takto automaticky zabezpečujú zdravý životný štýl. Samozrejme, aby ste cvičením dosiahli dobré výsledky, musíte svoje telo trénovať v správnych priestoroch a s dostatočným prísunom čerstvého vzduchu.

Ak nepatríte medzi prívržencov verejných posilňovní, v ktorých by mali byť ideálne podmienky na cvičenie samozrejmosťou, môžete si fitnescentrum vytvoriť aj v domácom prostredí. Poradíme vám, ako na to.

Vyberte si vhodné miesto

Ešte predtým, ako sa pustíte do samotného zariaďovania vašej vytúženej domácej telocvične, mali by ste jej vyhradiť vhodné miesto. Optimálnym riešením je samostatná miestnosť s dostatočným prísunom čerstvého vzduchu. Môže to byť napríklad nevyužívaná izba v domácnosti, pivnica či podkrovie. Priestor pod šikminami je obzvlášť dobrou voľbou, pretože vďaka strešným oknám zabezpečíte perfektné vetranie i dostatok svetla. Ak je, navyše, nevyužívaný, takýmto spôsobom mu prisúdite dobrú funkciu. Samozrejme, keď bojujete s nedostatkom priestoru, vhodnou cestou môže byť aj menší kútik v rámci izby.

domace fitko

Prečo je čerstvý vzduch dôležitý?

Zatiaľ čo jedlo, nápoje či dokonca životný štýl si môžete slobodne vybrať, vzduch, ktorý dýchate, je pre váš život nevyhnutný. Čerstvý vzduch je nesmierne dôležitý pre zdravé fungovanie tela. Ovplyvňuje totiž dostatočné okysličovanie všetkých dôležitých orgánov. O to podstatnejšiu úlohu zohráva pri cvičení, počas ktorého sa na telo vyvíja vyššia záťaž a spotreba kyslíka stúpa.

Vedeli ste, že?

V priebehu jedného dňa sa nadýchnete približne 20-tisíc ráz, pričom spotrebujete asi 15 až 20-tisíc litrov vzduchu? Okrem toho, samotným dýchaním sa dokážete zbaviť až 70 % všetkých odpadových látok z vášho tela.

Aj keď nepredpokladáme, že by ste vo vašom domácom fitnescentre trávili celý deň, kvalite vzduchu by ste mali prikladať veľkú pozornosť. Už krátky pobyt vo vydýchanom prostredí s vysokým obsahom CO2 sa totiž môže prejaviť bolesťou hlavy, zvýšenou únavou, stratou sústredenosti a, samozrejme, poklesom výkonnosti pri cvičení.

domace fitko

Základné vybavenie pre domáce fitnescentrum

Okrem zabezpečenia pravidelného vetrania budete pre vaše domáce fitnescentrum prirodzene potrebovať aj základné vybavenie. V prvom rade sa zamerajte na podlahu. Pokiaľ sú na nej položené parkety či dlažba, určite si zaobstarajte hrubý koberec, resp. niečo, čím ochránite povrch v prípade pádu činiek. Aj posilňovacie závažia totiž patria k základnému vybaveniu každého domáceho „fitka“. Dobrú službu vám urobia napríklad obyčajné podložky na cvičenie. Nezabúdajte ani na rovnú tyč na cvičenie s prídavnými závažiami či lavičku. Výborným „parťákom“ môže byť aj hrazda. Takisto je dobré, ak priamo na domácu telocvičňu nadväzuje kúpeľňa so sprchovým kútom.

Dobrá rada

Veľmi dobré využitie v podkroví môžu nájsť aj priznané drevené krovy. Viete na ne šikovne inštalovať závesné náradie na cvičenie, napríklad kruhy alebo lano na šplhanie. Ak ide o náročnejšiu technológiu, nezabudnite svoj zámer overiť so statikom a projektantom.

V prípade náročnejších požiadaviek budete musieť siahnuť po špeciálnejších prístrojoch. Výber strojov a ďalšieho zariadenia sa prirodzene odvíja nielen od osobných preferencií, ale tiež od priestorových a finančných možností. Každopádne, určite nezabudnite vyhradiť voľné miesto na stene veľkému zrkadlu, aby ste mohli sledovať, či jednotlivé cviky robíte so správnou technikou.

Náš tip na záver

Domácu posilňovňu v podkroví je vhodné doplniť inteligentným systémom, ktorý je napojený na strešné okná a automaticky riadi kvalitu vnútorného prostredia. Jeho senzory nepretržite merajú teplotu, vlhkosť a hladinu CO2, pričom dokážu efektívne a automaticky vetrať vždy, keď je to potrebné.