Sme súčasťou takzvanej Indoor Generation – generácie, ktorá trávi prevažnú väčšinu času v uzatvorených priestoroch a bojuje s následkami nezdravého prostredia v domoch a bytoch. Znečistené ovzdušie v interiéri sa týka aj detských izieb, ktoré sú na tom podľa odborníkov dokonca najhoršie. Ako teda zabezpečiť v podkrovnej detskej izbe zdravé prostredie?
Pri zariaďovaní detskej izby sa veľakrát mylne zameriavame len na dizajn nábytku a výber roztomilých doplnkov v tých správnych farbách. Pre deti a dospievajúcu mládež je však oveľa dôležitejšie zdravé vnútorné prostredie. Základom je dostatok denného svetla a pravidelné vetranie. Potvrdila to aj štúdia Fraunhoferovho inštitútu pre stavebnú fyziku v nemeckom Stuttgarte. Jej cieľom bolo zistiť vplyv vnútorného prostredia v domoch a školách na zdravie a výkon detí.
Krok prvý – pravidelne vetrajte
Indoor Generation sa vystavuje dennému svetlu a čerstvému vzduchu len počas presunov do práce a školy. V triedach sa vetranie často zanedbáva, čo je chyba, pretože čerstvý vzduch napomáha koncentrácii a sústredeniu sa na učivo. Vetranie v školách asi rodičia veľmi neovplyvnia, o to viac by im malo záležať na správnom vetraní v detskej izbe. Nadmerná koncentrácia CO2 môže deťom spôsobovať ospalosť, únavu, nesústredenosť, bolesti hlavy a ťažkosti s dýchaním. U niekoho sa však môže prejaviť aj hyperaktivitou. S takýmito symptómami sa veru domáce úlohy robia ťažko. Vetranie je dôležité aj na odstránenie zápachov a škodlivín, ktoré sa môžu uvoľňovať z nábytku, hračiek alebo textílií.
Ako teda správne vetrať? Ak nemáte rekuperáciu, okná by ste mali otvárať dokorán tri- až štyrikrát denne, dĺžka vetrania je individuálna a závisí od ročného obdobia aj počasia. Na ilustráciu: V zimných mesiacoch postačí 4 – 6 minút, v lete potrebujeme aj niekoľko desiatok minút. Naučte toto pravidlo aj deti.
Pri vysoko umiestnených strešných oknách vetranie zjednoduší diaľkový ovládač. Jediným dotykom okno jednoducho a rýchlo zatvoríte a otvoríte, použiť môžete aj preddefinované programy, alebo si vytvoríte vlastný podľa vašich potrieb. Samozrejme, takto možno ovládať len okná s elektrickým alebo solárnym pohonom. Dajú sa kúpiť už priamo z výroby, ak však máte manuálne otvárané okná, nemusíte zúfať – možno ich elektrifikovať dodatočne, stačí si zakúpiť príslušný set.
Rýchlu výmenu vzduchu v dome dosiahnete aj vďaka komínovému efektu – otvorením okien na prízemí a strešných okien v podkroví. Teplý vydýchaný vzduch vystúpi nahor a nahradí ho čerstvý vzduch nasávaný oknami na prízemí.
TIP
Nové generácie strešných okien umožňujú vďaka ventilačnej klapke vetrať, aj keď je okno zatvorené. Prísun čerstvého vzduchu bude teda zabezpečený aj v noci.
Krok druhý – nešetrite na oknách
Strešné okná sa v podkrovnej detskej izbe postarajú aj o dostatok prirodzeného svetla. Do miestnosti privedú dvakrát viac svetla ako fasádne okná a trikrát viac svetla ako vikiere rovnakých rozmerov. Denné svetlo má významný vplyv na našu psychiku a správanie. Zlepšuje našu náladu, ovplyvňuje hormóny a riadi biologické hodiny. Zároveň vplýva aj na produktivitu práce a znižuje únavu. Minimálne množstvo denného svetla v budovách dokonca stanovuje a požaduje aj naša legislatíva. Najvyššie hodnoty sú záväzné práve pre detskú izbu (činiteľ dennej osvetlenosti je 5 %). Dostatok prirodzeného denného svetla je tu dôležitý, pretože detský zrak sa stále vyvíja.
FAKT
Denné svetlo zlepšuje u detí schopnosť učiť sa až o 15 %.
Krok tretí – zaručte deťom kvalitný spánok
Aj keď je prirodzené svetlo v detskej izbe maximálne žiaduce, občas prídu chvíle, kedy sú namieste tieniace a zatemňujúce doplnky. Pre kvalitný spánok je dôležitá tma a vyvážené striedanie denného svetla a úplnej tmy. Deti na nedostatok spánku reagujú omnoho citlivejšie ako dospelí. K pravidelnej príprave na spánok patrí zatemnenie miestnosti – zatiahnutie žalúzií alebo spustenie zatemňujúcich roliet.
Zatemňujúce rolety vytvoria v miestnosti úplnú tmu a vďaka nim si nerušene môžu pospať aj menšie deti, ktoré stále potrebujú poobedňajší spánok. Na dosiahnutie čo najlepšieho vnútorného prostredia aj v teplých dňoch je vhodné pridať vonkajšie markízy. Postarajú sa o účinnú ochranu pred prehrievaním a znížia vnútornú teplotu až o 6 °C.