Úlohou okna bolo odjakživa vpúšťať do interiéru prirodzené svetlo. Avšak, ako sa okná časom zväčšovali, postupne prichádzala nutnosť regulovať v istých situáciách prístup slnečného svetla do interiéru. Dvojnásobne to platí pre strešné okná, ktoré sú slnečnému žiareniu vystavené omnoho viac. A tak sa, okrem iného, objavila na strešných oknách aj interiérová žalúzia.
V čom je rozdiel medzi tienením strešného a fasádneho okna
Strešné okno nám do interiéru dokáže dodať až dvojnásobne viac slnečného žiarenia, čo však značí aj prístup väčšieho množstva tepla – toho želaného v zimných mesiacoch i toho neželaného počas horúceho leta. Preto je v prípade strešných okien určite omnoho náročnejšie regulovať prienik slnečného žiarenia podľa jeho aktuálnej intenzity.
Musíme však na rovinu povedať, že v prípade exponovaných strešných okien si v lete nevystačíme iba s interiérovými tieniacimi prvkami, v prípade okien orientovaných na juh a západ by sme mali počítať aj s externým tienením. U fasádnych okien nie je zatienenie exteriérovým prostriedkami (roleta, markíza či žalúzia) nevyhnutnosťou, najmä, ak nemáme na dome slnolamy či strešné presahy. Pri strešnom okne je však dobré uvažovať nad exteriérovou roletou či markízou.
Náš tip
Vnútorné i vonkajšie tienenie sa dá na staršie okná bez problémov inštalovať i dodatočne . Dokonca nie je problém zadovážiť si dodatočne napríklad tienenie s diaľkovým ovládaním, ak bude vybavené solárnym pohonom. V tom prípade sa totiž zaobíde aj bez prívodu elektriny.
Žalúzia alebo roleta?
Rôzne závesy a rolety sa v našich zemepisných šírkach používali omnoho skôr než žalúzie. Masovo sa interiérové žalúzie rozšírili najmä po roku 1989, keď na náš stavebný trh prišli mnohé prvky, ktoré predtým u nás neboli bežne dostupné. Dostať ich v mnohých materiálových i farebných vyhotoveniach, aby nielen funkčne, ale aj esteticky doladili interiér.
Nielen žalúzie, ale aj rolety prešli svojím vlastným vývojom a dnes sú na trhu v stovkách dekorov a v desiatkach variantných riešení. Dalo by sa povedať, že interiérové rolety a žalúzie si svojím spôsobom tak trochu konkurujú. Napriek tomu nemôžeme povedať, že sa vedia navzájom univerzálne nahradiť. Každý z týchto prvkov má totiž svoje špecifické vlastnosti. Ak by sme mali zhrnúť ich výhody, resp. nevýhody, musíme konštatovať, že ideálne je riešiť každý priestor individuálne, v zmysle jeho potreby.
Hlavné výhody interiérových žalúzií:
- jednoduchšia údržba a čistenie,
- väčšia univerzálnosť,
- lepšia možnosť nastavení intenzity tienenia a priehľadnosti
TIP
Ak sa chcete v lete vyhnúť prehrievaniu podstrešia, strešné okná exponované voči slnku potrebujú aj exteriérové tienenie v podobe exteriérovej rolety alebo markízy. A keď necháte strešné okno pootvorené pri stiahnutej vonkajšej rolete, zabezpečíte tým prúdenie čerstvého vzduchu dovnútra. O ďalších vlastnostiach vonkajších roliet sa dočítate tu.
Príbeh zo života
Partia troch mladých softvérových nadšencov sa rozhodla, že už nebudú robiť každý sám z domu, a preto si v rodinnom dome otca jedného z nich urobia spoločný „firemný“ priestor. Otec mal pre mladých nadšencov pochopenie, a tak im poskytol aj malú finančnú injekciu na vytvorenie nových priestorov. Otec dokonca zohnal spoľahlivú stavebnú partiu, ktorá časť podkrovia s rozlohou 10 × 7 metrov zateplila a šikminy uzavrela sadrokartónom, čím vznikol sympatický multifunkčný priestor.
Strecha dostala päť strešných okien s interiérovými žalúziami. Zimu v podstreší mladí muži aj vďaka infrakúreniu bez problémov prežili. Horšie to však bolo v lete. Nielenže samotné počítače vyrábali teplo, ale aj okná prepúšťali veľa slnečného žiarenia a nahriate spustené žalúzie viac kúrili, ako tienili. Chlapci „pogooglili“ a zistili, že existujú reflexné interiérové roletky, ktoré (podľa výrobcu) účinne odrazia slnečné žiarenie a zabránia prehriatiu interiéru. Lenže ani špeciálne reflexné roletky nedokázali účinne zraziť teplotu, pretože – keď už raz slnečné žiarenie prešlo cez sklo do interiéru, aj reflexná roletka pôsobila ako akýsi malý strieborný radiátor.
Otec mladým mužom poradil, aby sa obrátili na firmu, ktorá sa tým zaoberá. Firma im poradila exteriérové markízy. A tie si aj dali nainštalovať. Situácia sa výrazne zlepšila. A hoci je v podstreší o nejaké 3 až 4 stupne Celzia teplejšie než v samotnom dome, stále je to minimálne o 6 až 8 stupňov menej než v čase, keď exteriérové tienenie na strešných oknách nemali. Časom sa naučili aj vetrať: vždy z tej strany, kde bol v interiéri tieň, takže aj príjemný vánok urobil svoje.
A ako tienia dnes? V lete zásadne strešnou exteriérovou markízou, ostatné mesiace interiérovými žalúziami, presne podľa toho, aká je intenzita slnečného žiarenia a akú svetelnú atmosféru potrebujú v interiéri vytvoriť.
Čo je dobré si zapamätať
-
- Slnečné žiarenie treba odfiltrovať v exteriéri, aby nepreniklo do interiéru.
- Interiérové žalúzie a rolety nedokážu v lete účinne odfiltrovať slnečné žiarenie, najmä pokiaľ sú namontované na strešných oknách, orientovaných na juh a západ.
- Strešné okná, orientované na sever, si vystačia s interiérovým tienením.
- Kombináciou exteriérového tienenia a vnútorných žalúzií možno nielen odfiltrovať nežiaduce žiarenie, ale vytvoriť v interiéri aj príjemnú svetelné pohodu.
- Interiérové žalúzie sú univerzálnejšie a spravidla lacnejšie než dekoratívne zatemňovacie rolety, avšak, v štýlovejšie riešenom interiéri (napr. detská izba) môžu pôsobiť zbytočne stroho.
- Zatemňovacie rolety dokážu v porovnaní s interiérovými žalúziami úplne zamedziť prestup denného svetla do interiéru.
- Látkové rolety sa vyrábajú v množstve dekorov a v rozmanitých materiálových variantoch, avšak, v porovnaní so žalúziami sa horšie udržiavajú.
chcela by som zatemnenie strešnych okien oproti nich je pouličné osvetlenie ale rada by som kvôli údržbe látkovú roletu ktorú by som mohla zvesiť a oprať
Dobrý deň, Libuša, výhodou strešných okien oproti fasádnym je práve možnosť dokonalého zatemnenia. Vnútorná zatemňujúca roleta je umiestnená v bočných lištách a medzi ňou a rámom nezostáva nijaká medzera, ktorou by mohlo do interiéru prenikať svetlo. Látku nie je možné vymontovať a vyprať, no nie je to ani potrebné, materiál stačí utrieť vlhkou handričkou. Prach sa na roletu takmer nechytá, keďže je v strešnej šikmine. Ďalšou možnosťou, ako dokonale zatemniť interiér, je vonkajšia roleta. Je to drahšie riešenie, ale veľmi ho oceníte v lete, pretože výborne chráni miestnosť pred prehrievaním. Prajeme Vám dobrý výber a spokojné užívanie tieniacich prvkov. Tím magazínu Život pod strechou.