Tienia, regulujú svetlo a v neposlednom rade vizuálne dopĺňajú interiér. O široký výber roliet v rôznych vyhotoveniach a farebných vzoroch nie je núdza. Ako si však vybrať roletu, ktorá je vhodná práve pre vaše strešné okno? Pripravili sme pre vás krátky návod, ako zvoliť tú pravú.

Vonkajšie alebo vnútorné rolety?

Vonkajšie aj vnútorné tienenie prináša množstvo benefitov. Vonkajšie rolety chránia okno, tlmia nárazy a znižujú hlučnosť dažďa a krupobitia. Predovšetkým však tepelne izolujú a chránia interiér pred prehrievaním. V lete môžu výrazne znížiť vnútornú teplotu, takže sa zaobídete aj bez klimatizácie, zatiaľ čo v zime pomáhajú šetriť pri vykurovaní. Vonkajšiu roletu dokážete ovládať jednoducho manuálne alebo na diaľku, pričom na výber máte elektrický alebo solárny pohon.

TIP

Ak necháte strešné okno pootvorené pri stiahnutej vonkajšej rolete, zabezpečíte tým prúdenie čerstvého vzduchu dovnútra. O ďalších vlastnostiach vonkajších roliet sa dočítate tu.

S vnútornou roletou budete mať svetlo v interiéri pod absolútnou kontrolou. Zatemňujúca roleta zatemní svetlo až na 99,9 %. Môžete však zvoliť aj iný typ vnútornej rolety, ktorá svetlo len reguluje. Podobne ako v prípade vonkajších roliet, aj pri vnútorných roletách môžete tienenie pohodlne ovládať aj na diaľku.

Aká roleta je vhodná pre strešné okno

Plisované a dvojito plisované rolety sú krásne a funkčné

Plisované rolety sú skvelým interiérovým doplnkom. Čiastočne prepúšťajú svetlo a dokážete ich manuálne umiestniť do určitej časti okna, kde to práve potrebujete. Môžete tak potlačiť ostré slnečné žiarenie, zachováte výhľad, no udržíte si aj súkromie.

Aká roleta je vhodná pre strešné okno

Dvojito plisované rolety majú voštinovú štruktúru a zatemňujú až na 98 %. Predstavujú zároveň efektívnu izolačnú vrstvu. Dvojito plisované rolety zlepšujú izolačné vlastnosti okna až o 27 %. Zachovajte si flexibilitu a skúste kombinované rolety – kombináciu plisovanej rolety na mäkké rozptýlenie denného svetla a zatemňovacej rolety na vytvorenie absolútnej tmy počas spánku.

Náš tip

Úplne zatemňujúce a dvojito plisované rolety si nájdu svoje miesto v spálňach a detských izbách. Vďaka úplnému zatemneniu si môžete užiť zdravý spánok, prípadne môžete rolety polohovať a tlmiť ostré slnečné svetlo.

Rímska roleta pre luxusný svetelný zážitok

Rímske rolety sú obľúbené pre ich priam luxusné svetelné efekty. Tkanina svetlo jemne tlmí, no prepúšťa ho. Vyhrať sa môžete s rôznymi motívmi. Kedykoľvek ich rýchlo a jednoducho vymeníte. Naopak, kto hľadá klasický vzhľad a čistý dizajn, zvolí lamelové žalúzie, ktoré sa ľahko čistia a sú vhodné aj do miestností s vysokou vlhkosťou.

Aká roleta je vhodná pre strešné okno

Náš tip

Rímska roleta sa vďaka svojim vlastnostiam výborne hodí do obývačky a spoločných priestorov.

5 dôvodov, prečo zvoliť roletu pre vaše strešné okno:

  • Vonkajšie rolety zlepšujú tepelnú izoláciu a v lete bránia prehrievaniu.
  • Vďaka zatieneným oknám si môžete užiť lepší spánok.
  • Prostredníctvom rôznych typov roliet dokážete regulovať svetlo v interiéri.
  • Zabezpečujú pravidelné vetranie a čistý vzduch v interiéri.
  • Predstavujú skvelý dizajnový prvok, ktorým podčiarknete dizajn interiéru.