Mnohých majiteľov máta predstava neočakávaného dažďa, ktorý dokáže, hlavne v lete, prísť celkom znenazdajky. Navyše, taká búrka sa môže v priebehu krátkej chvíle postarať o obrovské množstvo zrážok. Aj preto sa vývojoví pracovníci zameriavajú na neustále vylepšenia technických riešení, ktoré zaisťujú bezpečnú prevádzku strešných okien. A to aj počas dažďa.
Ak nadpis dnešného príspevku znie „Do izby vám nikdy nezaprší“, ide skutočne o riešenie, ktoré bezpodmienečne funguje. Dažďové senzory predstavujú veľmi vyspelú technológiu – ich úlohou je zareagovať na dážď a automaticky zavrieť strešné okná s jeho prvými kvapkami. Len tak môžu takéto okná spoľahlivo chrániť interiér a zabrániť prípadným škodám, ktoré by mohla spôsobiť voda v interiéri.
Princíp činnosti dažďových senzorov
Najnovšie dažďové senzory fungujú na princípe tzv. piezoelektrického javu, čo znamená, že sú citlivé na zvukové vibrácie dopadajúcich kvapiek dažďa. Zatvárací mechanizmus po rozpoznaní dopadu prvých kvapiek na detekčnej plôške, nalepenej na ráme okna, zabezpečí automatické zatvorenie okna.
Dažďové senzory musia odlíšiť rôzne hluky vyskytujúce sa v exteriéri a odlíšiť ich od zvuku kvapiek dažďa, aby nedochádzalo k opakovanému neopodstatnenému zatváraniu okien. A naopak, musia zabezpečiť, aby sa automatický mechanizmus zatvárania okien spustil už pri prvých kvapkách dažďa a znemožnil tak zatečenie vody do obytných priestorov. Pred uvedením na trh boli tieto zariadenia testované počas všetkých štyroch období a vystavované boli rôznym zvukom.
Pre nové i staršie okná
Dažďové senzory sa štandardne ponúkajú ako súčasť systému diaľkovo ovládaných elektricky napájaných okien. Čo však majitelia starších okien? Alebo takí, ktorí sa z rôznych príčin v čase kúpy svojich okien nerozhodli pre zakúpenie okien s takouto možnosťou? Technológiu dažďových senzorov môžu využiť aj oni, teda majitelia už nainštalovaných strešných okien s manuálnym ovládaním.
Ak máte k oknu privedený kábel, stačí dokúpiť motorickú jednotku na elektrický pohon s diaľkovým ovládaním a dažďovým senzorom. Druhá možnosť sa zaobíde bez prívodu elektriny. V tomto prípade vám pomôže ovládací set, ktorý zahŕňa fotovoltický panel ako zdroj energie, motor na otváranie a zatváranie okna, diaľkový ovládač a tiež dažďový senzor, ktorými svoje už existujúce okno premeníte na diaľkovo ovládané „zariadenie“, vrátane tejto užitočnej funkcie. Inštaláciou okna so solárnym panelom získate aj nezávislosť na elektrikárskych inštalačných prácach.
TIP
Dodatočná montáž takéhoto zariadenia je pomerne rýchla. Skúsený montážnik ju zvládne za niekoľko minút bez toho, že by za sebou zanechal neporiadok. Všetky ovládacie zariadenia je možné doplniť aj inteligentnými riešeniami pre zdravé bývanie.
Lepšia kvalita bývania
Diaľkové ovládanie strešných okien a ich doplnkov zabezpečuje väčšie pohodlie bývania. Na každé okno môžete dosiahnuť z ktoréhokoľvek miesta v domácnosti. Účelné ovládanie strešného okna smeruje k úsporám energií na vykurovanie a chladenie priestorov, zabezpečuje dostatočný prísun čerstvého vzduchu, optimálne osvetlenie a celkový lepší komfort bývania v obytných priestoroch pod strechou. V neposlednom rade vedú tieto zariadenia aj k ochrane priestorov pred zatečením počas neočakávaného dažďa, čo prináša ich majiteľom pocit istoty.