Pokiaľ už máte jasno v tom, že aj podstrešie domu chcete využiť na bývanie, stojí pred vami ešte zopár malých dilem. Vytvoriť v podkroví len spálne alebo aj priestory na plnohodnotné denné využívanie? Ako im zabezpečiť dostatok svetla a čerstvého vzduchu? Koľko okien a akých veľkých bude akurát? Čo znamená pri strešných oknách horné a čo spodné ovládanie? Odpovede na tieto otázky nie sú vôbec komplikované.
Majitelia domov s podkrovím majú pri ich budovaní aj také dilemy, o ktorých sa nedokážu len tak s hocikým poradiť. Veď nie každý, kto staval či prerábal poschodový dom, v ňom menil alebo inštaloval nové strešné okná. Už prvý pohľad do katalógov a produktových radov dokáže zaskočiť, lebo výrobcovia v nich delia svoje okná aj na:
- strešné okná s horným ovládaním,
- strešné okná s dolným ovládaním.
Čo to znamená? Buďte bez obáv, stačí vychádzať z logickej úvahy a povestného zdravého sedliackeho rozumu.
Podkrovie – voľba rozvážnych
Ak ste sa rozhodli vytvoriť obytné izby a priestory v podkroví, dovoľte, aby sme vám vyslovili pochvalu za racionálne uvažovanie. Pri tej istej zastavanej ploche získavate v podstate dvojnásobnú úžitkovú plochu v porovnaní s klasickým jednopodlažným domom či bungalovom. A protiargument, že raz budeme všetci starí a chodenie po schodoch bude problémom, neobstojí v čase, keď je cieľom každého z nás udržať si dobrú kondíciu do vysokého veku.
Kým vládzeme, niet lepšieho receptu na zdravý nenáročný pohyb, než je chôdza, a to vrátane chôdze po schodoch – zahŕňa kardiotréning aj ľahké posilňovanie svalov. Kým ste však vo fáze projektovania domu, nič nebráni v tom, aby ste na prízemí rátali aj s malou hosťovskou izbou, z ktorej môže byť spálňa v prípade úrazu, choroby či obmedzenej mobility.
Okrem veľkorysej úžitkovej plochy domu, ktorá nevznikne na úkor relaxačnej či úžitkovej plochy záhrady, určite stojí za zmienku, že nielen investičné, ale aj prevádzkové náklady, obzvlášť na vykurovanie, budú pri kompaktnejšom dome s ďalším podlažím nižšie. Ak ste sa teda rozhodli vytvoriť izby v podkroví, chválime vás. Aké otázky ešte vyriešiť? Pre rodinu tie najdôležitejšie: Komu pripadne podkrovná izba do ulice a komu do dvora? Ako vytvoriť priestor s dostatkom svetla pre každého člena rodiny? Koľko a akých okien si to vyžiada?
Vedeli ste?
Na jedno obytné podstrešie môžeme v zmysle projektu potrebovať päť, ale pokojne aj desať strešných okien. Dôležité je mať od začiatku na zreteli, že všetky nemusia mať rovnakú veľkosť ani rovnaký typ tienenia a už vonkoncom nie rovnaký typ ovládania. Každé okno si vyberáme podľa individuálnych potrieb: podľa toho, či bude v spálni, v obývačke, v priestoroch WC, či bude orientované na juh alebo na severnú stranu, či bude umiestnené nižšie alebo vyššie.
Aké strešné okno a kam s ním?
Ak staviate dom s architektom, ktorého ste si vybrali na základe jeho projektov, stavieb či podľa dôveryhodných pozitívnych recenzií, máte v rukách projekt na mieru a držte sa ho. Istotne ste na stretnutiach riešili jedinečnosť svojho pozemku a osobitosť lokality, od ktorých sa priamo odvíja vyhotovenie a dispozícia domu, umiestnenie stavebných otvorov aj ich veľkosť s ohľadom na vaše potreby a preferencie.
Lacnejší, obvykle katalógový projekt je však vždy len akýmsi všeobecným riešením rodinného bývania. Presne pri týchto domoch sa treba ešte raz a poriadne pristaviť a všetko dobre skontrolovať. Takýto projekt nemusí dobre korešpondovať s orientáciou pozemku voči svetovým stranám ani so situáciou v danej lokalite, ktorú môže komplikovať blízkosť rušnej cesty, nevzhľadný viacpodlažný objekt v susedstve, príliš vysoký betónový plot na mieste, kde majú byť dominantné fasádne okná a pod. Čo robiť v takom prípade? Nebojte sa zasiahnuť a upraviť veľkosť, výšku, typ či počet strešných okien. Aj v tomto prípade je vhodné obrátiť sa na odborníkov – buď vyhľadajte priamo projektanta, alebo katalógový projekt a svoje obavy a otázky konzultujte s odborníkmi na strešné okná a využite ich poradenstvo.
Na rozdiel od fasádnych okien, ktoré by mali mať určitý rytmus a jednotiaci rozmer, s rozmiestnením a veľkosťou strešných okien sa možno oveľa viac pohrať podľa individuálnych potrieb. A to je skvelá správa! Aby ste nemali na očiach nevzhľadnú budovu, strešné okno posuňte čo najvyššie. Ak vám okolie ponúka krásnu panorámu, uvažujte o nižšom umiestnení strešných okien alebo zostáv strešných okien, aby ste získali výhľad do exteriéru podobným spôsobom ako cez klasické fasádne okná. A práve teraz nastupuje na scénu zdanlivo ťažké rozhodovanie o voľbe horného alebo spodného ovládania.
Čo hovorí norma?
Strešné okno dáva približne dvakrát viac svetla ako fasádne. Výrobcovia strešných okien v súčasnosti odporúčajú pomer veľkosti zasklenia k ploche podlahy 1:5. To znamená, že detská izba s výmerou 15 m2 môže veľkosť sklenej výplne okien 3 m2. Denným častiam domu dodávajú väčšie okná vzdušnosť i krásu, podieľajú sa na vytváraní zdravého vnútorného prostredia a dokázateľne zvyšujú trhovú hodnotu domu. Veľké strešné okná sú najmä počas pochmúrnejších zimných dní príjemným bonusom. V lete a pri južnej orientácii je však dôležité doplniť ich o prvky vonkajšieho tienenia.
Horné alebo spodné ovládanie?
Zdanlivo ide o dilemu, no odpoveď je v podstate jednoduchá:
- Ak to konštrukčný charakter domu umožňuje a daný priestor bude poskytovať pekné výhľady, mali by ste okná umiestňovať čo najnižšie, spravidla už od výšky 0,9 m od podlahy. Nižšie uložené okná udržiavajú aj podkrovné bývanie v kontakte s okolím a nedovoľujú, aby sa jeho obyvatelia cítili ako zavretí v škatuli. A v tomto prípade je dobrou voľbou mechanizmus s horným ovládaním. Dospelý človek naň dosiahne v plnom pohodlí – aj keď je pod oknom stôl alebo iný nábytok. Okná s horným ovládaním sú vybavené pohodlnou rukoväťou.
- Ak však okolie neponúka výhľady, dokonca je zástavba prehustená a aj svetla je pomenej, mali by ste strešné okná situovať čo najvyššie. Ich dolná hrana bude 1,3 až 1,5 m od podlahy a siahať môžu až do výšky viac ako 2,2 m. Ale toto je skôr laický pohľad. Odborník vám vysvetlí, že aj tu sú zásadné skôr stavebné dôvody. Tam, kde je vysoká nadmurovka, nezostáva iné len umiestniť okná vyššie. Taktiež platí, že čím vyššie je okno umiestnené, tým lepšie presvetľuje interiér do hĺbky. V takom prípade logicky volíme okno so spodným otváraním, a to opätovne preto, aby bol otvárací mechanizmus komfortne v dosahu. Tieto okná sú vybavené nenápadnou, ale komfortnou kľučkou.
Úplne ideálnym riešením môžu byť dve strešné okná nad sebou – nižšie s horným ovládaním, vyššie so spodným.
Pokiaľ máte koncept bývania dobre premyslený aj v otázke zariaďovania interiéru, pod oknami budete pravdepodobne preferovať denné časti izby, napríklad priestor na hranie, stôl pre školáka či mamin pracovný kút. Priamo nad posteľou či manželskou posteľou nie je nevyhnutné počítať za každú cenu so strešným oknom či zostavou strešných okien. Niekedy sa však hodia aj tam. Komfortným riešením je možnosť doplniť vysoko inštalované alebo ťažšie dostupné strešné okná diaľkovým ovládaním. Je to logická voľba, ktorá umožní jednoduché vetranie priestoru. Navyše strešné okno s motorom je vybavené dažďovým senzorom, takže ho môžete nechávať otvorené bez obáv zo zmeny počasia.
Horné alebo spodné ovládanie? Uznajte sami, že táto voľba je v podstate jednoduchá. Stačí, ak máte dobre premyslenú každú miestnosť i jej situovanie v rámci domu a konkrétnych okolností vášho pozemku, a bude to fungovať.
Chcete si dopriať panoramatický výhľad?
Výrobcovia strešných okien ponúkajú okrem klasických výklopných aj výklopno-kyvné strešné okná. Ich konštrukcia so spodným ovládaním umožňuje dokonalý panoramatický výhľad. Špeciálne sa oplatí vtedy, keď si plánujete vychutnávať výhľady na okolie z otvoreného okna. Dobrý tip navyše: Toto okno možno otočiť o 180°, ak vám ide o maximálne pohodlné umývanie vonkajšieho skla.
Návratnosť a energetická bilancia
A čo ekonomika? Obavy z tepelných strát spôsobených viacerými strešnými oknami v jednej miestnosti už nemajú veľké opodstatnenie. Dnes sú štandardom nízkoenergetické izolačné trojsklá. Ich súčiniteľ prestupu tepla Uw má hodnotu približne 1,0 W/m2 a je už taký nízky, že aj v zime môžu byť tepelné straty cez strešné okno nižšie ako zisky z prenikajúceho slnečného žiarenia. Ľudovo povedané, cez vhodne orientované strešné okno máme aj v zime viac tepelných ziskov než strát.
Asi ste si položili otázku: A čo v lete? Nebude strešné okno fungovať ako šošovka a nevítaný zdroj prehrievania podkrovia? Nebude, ak je podkrovie kvalitne odizolované a ak majú strešné okná exponované na slnečné strany exteriérové tienenie – rolety alebo markízy. Ak je to aspoň trochu možné, pri budovaní vysnívaného domu a podkrovia použite konštrukčné a systémové prvky proti prehrievaniu a skúste sa vyhnúť klimatizácii. Je to totiž už len hasenie problému, navyše málo ekologické a zbytočne drahé – chladenie je cca 2- až 3-krát energeticky náročnejšie ako kúrenie.
Ak sa pýtate, či má zmysel investovať do elektrického pohonu okien a žalúzií alebo až do inteligentnej domácnosti a aká je ich návratnosť, oplatí sa klásť si protiotázky o tom, čo všetko nadštandardné, s akým cieľom a akou návratnosťou budete v domácnosti ešte mať. Investíciu do moderných technológií na prvý pohľad často nevidno, no výraznou mierou sa podieľa na zdravom domácom ovzduší a tepelnom i svetelnom komforte života v podkroví.
Výrobcovia strešných okien ponúkajú viaceré stupne komfortu aj pri samotných typoch strešných okien. Siahnuť možno po rôznych riešeniach – od bežného štandardu cez zlatý stred až po prémiové kategórie. V každom prípade, rozumná investícia do kvalitných riešení sa oplatí.
Čo je dobré zapamätať si:
- Optimálny výhľad z podkrovia v sede i v stoji ponúkajú skôr strešné okná inštalované nižšie, vo výške 90 až 110 cm od podlahy, no dôležité je, aby takéto zakomponovanie dovoľovala výška nadmurovky.
- Ak je potrebné osvetliť interiér do hĺbky, vhodné je vyššie umiestnené strešné okno alebo zostava strešných okien, ideálne s diaľkovým ovládaním.
- Výška inštalácie okna je rozhodujúcim faktorom pri voľbe horného, resp. spodného ovládania.
- Pokiaľ bude strešné okno situované vysoko alebo na ťažšie dostupných miestach, môžete siahnuť po otváraní elektrickým alebo solárnym pohonom. Motor strešného okna môžete v takomto prípade ovládať aj pomocou aplikácie.
- Elektrický pohon otvárania strešných okien je dnes možno ešte nadštandardom, ale elektrický pohon vonkajších roliet a žalúzií je štandardom, ktorý v každodennom živote veľakrát oceníte a investíciu doň neoľutujete.
- Oplatí sa riešiť aj funkcie vetrania a tienenia podstrešných priestorov cez aplikácie typu inteligentná domácnosť, ktoré bez zásahu ľudskej ruky dokážu korigovať funkcie v reakcii na zmeny počasia i aktuálneho stavu ovzdušia vonku aj v interiéri.
Viac cenných rád vám poskytne odborník
Odborné poradenstvo