Viacpodlažný dom alebo bungalov? S rovnou strechou alebo radšej so šikmou? Každý typ má výhody i nevýhody, ale jedno majú spoločné – majú byť vymyslené tak, aby ponechávali veľkorysý priestor slnečným lúčom a prílivu denného svetla. Myslite na to už pri plánovaní stavby aj rekonštrukcie.
Dostatok svetla zabezpečia nielen klasické, ale aj strešné okná, svetlíky či svetlovody. Znie to ako banálna pripomienka? Vraj aj dieťa dnes vie, že dom a okná patria k sebe? Skúste si pozrieť realitné portály a ponuky nie veľmi starých domov. Niektoré majú ledva desať rokov, dali by sa považovať za novostavby, no aj tak ich vnútorné priestory a jednotlivé miestnosti fotografujúci majitelia či makléri ani uprostred dňa nedokázali pekne zachytiť bez rozsvietených svietidiel.
Nedostatok svetla v relatívne nových domoch je na Slovensku fenomén, ktorým často trpia poschodové i prízemné domy. Ak sa mu dokážete vyhnúť, môžete si zabezpečiť pohodlné, zdravé a štýlové bývanie – či už v dome s jedným podlažím, alebo s viacerými. Pýtate sa, aké sú ďalšie benefity a mínusy jedného aj druhého typu bývania? Ilustrujeme ich na príbehu bežnej rodiny.
Poschodový dom v širšom centre
Bez kompromisov to pri stavbe domu nejde. Svoje o tom vie aj Petra. Pred 15 rokmi snívala o prízemnom domčeku s pôdorysom do tvaru L: „Taký dom si však vyžaduje väčší pozemok. Našli sme len jeden, ktorý by sme dokázali zafinancovať, no bol 30 kilometrov od hlavného mesta. Neboli sme pripravení denne dochádzať do práce a rozvážať deti do škôl a na krúžky z takej vzdialenosti, navyše v každodenných zápchach.“ Napokon sa rozhodli pre poschodový dom v radovej zástavbe s malou záhradkou, avšak v širšom centre Bratislavy: „Má dve poschodia, ale aj pivnicu s práčovňou a dokopy je v ňom 30 schodov.“
Schodmi Petra spočiatku nebola nadšená, ale zvykla si na pravidelnú „domácu posilňovňu“: „Kým boli deti malé, behala som každú chvíľu z kuchyne na prízemí do horných izieb, kde sa hrali a učili. Nerátala som, koľkokrát za deň tých 30 schodov dám, ale naučila som sa brať ich ako výhodu. Kardiotréning a posilňovanie zadarmo.“ Horšie je to s Petrinými rodičmi – im už robí problém vyjsť na poschodie, keď chcú ísť za vnukmi do izieb. „Začínam rozmýšľať, ako to budeme s manželom riešiť my, keď budeme v ich veku. Veľkou výhodou nášho domu však je, že bývame kúsok od centra a pritom máme okolo seba aj prírodu a v blízkosti aj mestskú hromadnú dopravu.“ A keďže na menšom pozemku je menšia záhrada, je s ňou spojená jednoduchšia údržba.
Cesta z mesta
Petrin najstarší syn Adam si prednedávnom založil rodinu a z hlavného mesta sa presťahoval na blízky vidiek. Svojou voľbou vlastne splnil sen svojej mamy – vybral si developerský projekt a pozemok s bungalovom s rovnou strechou. K rozbehnutej stavbe si však prizval architekta.
„Práve architekt ma upozornil, že dispozícia interiéru je dosť hlboká, takže priestory budú tmavšie, než si predstavujeme. Pôvodný projekt nám doplnil o svetlíky na streche. Som rád, že nám to vysvetlil, že sme súhlasili s jeho návrhom a že sme investovali do zmeny projektu a samotných svetlíkov. Manželka netrávi čas s deťmi len v záhrade, počas materskej dovolenky je s malými veľkú časť dňa aj vnútri domu a viem, že ak je v dome málo svetla, nemusí to najlepšie vplývať na psychickú pohodu,“ dodáva Adam.
Podkrovie s atmosférou
Petrin brat Pavol býva v menšom meste na východnom Slovensku. Keďže pracuje v stavebníctve, trúfol si na náročnú rekonštrukciu trojposchodového bytu v historickom centre. Oveľa väčším orieškom ako samotná prestavba bolo získanie povolenia od pamiatkarov. Byt má špecifickú dispozíciu – úzku a dlhú, s oknami len na strane fasády. „Nedostatok denného svetla sa mu nakoniec podarilo vyriešiť tak, že do obytného podkrovia mohol inštalovať strešné okná a nižšie doviesť svetlo cez svetlovody. Tie – obzvlášť v kúpeľni a na chodbách – vytvárajú veľmi príjemnú atmosféru s rozptýleným denným svetlom,“ približuje bratovo riešenie Petra.
Viac cenných rád vám poskytne odborník
Odborné poradenstvoSny sú jedna vec, rozpočet druhá
Ak ste si tiež povedali „dosť bolo panelákového života, ide sa stavať dom“, prvé zásadné rozhodnutie máte za sebou. Ďalšie kroky budú o niečo náročnejšie. Musíte si zodpovedať veľa otázok, napríklad:
- či bude vaše nové obydlie poschodové alebo prízemné,
- či bude mať rovnú alebo šikmú strechu,
- či bude s obytným alebo len s úložným podkrovím,
- či bude stáť samostatne alebo v radovej zástavbe…
Odpovede závisia nielen od vašich predstáv o peknom a zdravom bývaní, ale najmä od stavu bankového konta a ďalších finančných možností. S financiami súvisí aj výber pozemku. Jeho poloha, tvar a veľkosť výrazne ovplyvnia projektové a dispozičné riešenie budúceho domova.
Výhody poschodového domu
Výrazným bonusom domu, ktorý má obytné priestory rozložené na dvoch podlažiach, sú menšie nároky na rozlohu. Financie usporíte už pri kúpe pozemku. Stačí o niečo menší, čo zároveň znamená, že máte väčšiu šancu zohnať parcelu v atraktívnejšej lokalite.
Keďže poschodový dom má menšiu plochu základov a strechy, teda i kratšie rozvody, menej káblov a potrubí (na elektrinu, kúrenie, vodu, odpady, ale aj na internet a všetky moderné smart riešenia v domácnosti), pravdepodobne zaplatíte menej aj pri jeho realizácii.
Úspornejšia môže byť aj prevádzka – viacpodlažné domy v tvare kocky alebo čo najbližšie k nej sú kompaktnejšie, ľudovo povedané, menej rozťahané po pozemku. To znamená, že zvonku sa v zime menej prechladzujú a pri kúrení (čiastočne i vetraní) možno pracovať s faktom, že teplo prirodzene stúpa nahor. Dôležité je vedieť, že konštrukčne správne navrhnuté a dobre zrealizované poschodové domy ľahšie spĺňajú prísne kritériá jednotlivých energetických tried a pri spotrebe energií môžu mať lepšie parametre než rozložité či, naopak, úzke a dlhé prízemné stavby.
V porovnaní s bungalovmi mávajú aj efektívnejšie využiteľnú podlahovú plochu – bez zbytočných chodieb, prechodov a tzv. hluchých miest. Z poschodia či podkrovia si vychutnáte lepší výhľad na okolie a viac priestoru vám ostane na záhradu.
Nevýhody poschodového domu
Aj vy patríte k tým, ktorí dom so schodiskom odmietajú a vravia, že až raz budú starí, nebudú vládať po ňom chodiť? Schody sú náročnejšie na fyzickú kondíciu i údržbu, ale na druhej strane dokážu esteticky dopĺňať interiér. Stačí sa poradiť s architektom a zvoliť vhodný typ – rovné, plošinové, točité, vretenové, otvorené, zabudované, samonosné – a vhodné materiály. Schodisko ako nutnosť sa tým premení na funkčný, na pohľad príťažlivý, až výnimočný interiérový prvok.
Vedeli ste?
Okrem estetického hľadiska treba pri dizajnovaní schodiska brať do úvahy jeho funkčnosť a priestorové možnosti konkrétneho interiéru. Točité schodisko ušetrí viac miesta, zaplatíte však za to užšími, na každodenný pohyb menej komfortnými schodmi. Ťažší bude aj presun nábytku a interiérového vybavenia na poschodia. Vzdušné schody priamo v obývacej izbe sú, naopak, elegantné a komfortné, no cenou za ne môže byť menej súkromia. V každom prípade, aj návrh schodiska zverte do rúk odborníka. Prepočet výšky, šírky a počtu stupňov má vychádzať z noriem, nie z odhadov stavebníka či stavbyvedúceho.
I prízemný má plusy i mínusy
V posledných rokoch mnoho ľudí nedá dopustiť na jednopodlažný dom – jeho bezbariérovosť a pohodlie života bez schodov. Klasický štvorcový bungalov v bežnom štandarde síce zvyčajne nebýva architektonickým skvostom, no prízemný dom navrhnutý odborníkom – projektantom či architektom – môže mať originálne dispozičné riešenie a zvonku príjemný vzhľad, ktorý sa dokonale prispôsobí pozemku a skvelo zapadne do prostredia.
Nevýhodou jednopodlažného domu je požiadavka na väčšiu rozlohu pozemku, a teda aj na rozpočet. Náročnosť na výstavbu sa zvyšuje, ak treba takýto dom zakomponovať do svahu a čiastočne podpivničiť. Počas prevádzky je obvykle náročnejší na spotrebu energií. Keďže najmä developerské bungalovy bývajú často bez garáže, skladu a pivnice, majitelia si musia zázemie dodatočne dobudovať.
Všimli ste si?
Z celospoločenského hľadiska možno vnímať ako pozitívum, že práve majitelia dlhších alebo rozložitejších prízemných domov neraz ako prví siahajú po zariadeniach na výrobu elektrickej energie či tepla na ohrev vody z obnoviteľných zdrojov (tepelné čerpadlá, fotovoltické sústavy, slnečné kolektory).
Denné svetlo všade, kde sa dá
Nezabúdajte, že dom – so schodmi či bez nich – treba dostatočne presvetliť. Myslite na to už vo fáze projektu. V poschodovom dome sa môže stať, že schodisko, kúpeľne, chodby či šatník sú ťažko prístupné a bez klasických okien. Vtedy prichádzajú na rad svetlíky a svetlovody. Využijete ich aj v jednopodlažnom dome. Jedným z jeho negatív, najmä ak je širší, býva nedostatočné presvetlenie hlbších, od fasádnych okien vzdialenejších častí interiéru.
Náš tip:
Najmä svetlovod dokáže účinne priviesť prirodzené denné svetlo do tmavých zákutí. V jeho vnútri je tubus, ktorý odráža väčšinu denného svetla, takže miestnosť presvetlí aj počas zamračených dní – podobne ako keby ste zažali lampu so 60-wattovou žiarovkou. Ak zvolíte svetlovod s LED osvetlením, bude svietiť aj v noci.
Rozhodli ste sa pre dom s klasickou šikmou strechou? Podkrovný priestor vám presvetlia kvalitné strešné okná. Vyberte si také, ktoré ponúkajú energeticky úsporné trojsklo, filter proti prachu a hmyzu, dajú sa ľahko doplniť roletami a žalúziami a majú premyslené odvádzanie dažďovej vody, prípadne možnosť diaľkového ovládania. Strešné okná majú brániť tepelným stratám, ale aj chrániť obyvateľov domu pred hlukom zvonku.
Čo si treba zapamätať?
- Dostatok prirodzeného denného svetla patrí k základným požiadavkám na zdravé a príjemné bývanie.
- Poschodový dom, teda taký, ktorý má obytné priestory rozložené na dvoch podlažiach, má plusy a mínusy rovnako ako jednopodlažný či bungalov. Podobné je to aj s rovnou a šikmou strechou – či už s obytným, alebo len s úložným podkrovím.
- Pri voľbe typu stavby záleží na vašich predstavách, konkrétnom pozemku, lokalite a najmä na financiách.