Niekedy stačí jeden múdry krok a priestory vášho domu či bytu sa zmenia na presvetlenú oázu – dostatok denného svetla pričaruje pozitívnu náladu, vnesie do interiéru hrejivú atmosféru. Skrátka, prirodzené svetlo je prvým predpokladom harmonického domova.

Namiesto jedného okna dve

Okno k oknu a toto je výsledok – krásne presvetlené schodisko. Prirodzené svetlo, ktoré vďaka oknám preniká dnu, zvýrazní aj rodinné fotografie v rámoch, ktoré lemujú cestu na poschodie. Domáci môžu mať pri stúpaní hore schodmi rozhodne pocit, že kráčajú k oblakom – veď takto zvolené okná pôsobia presne ako „brána do neba“.

PREDTÝM

POTOM

Akoby to ani nebola tá istá miestnosť

Kľúčovým prvkom pri riešení presvetlenia interiéru sú jednoznačne okná – aj z malej tmavej izby dokážu urobiť otvorený vzdušný priestor. V tomto prípade majitelia vylúčili osadenie klasických okien vo vikieri a radšej v plnej miere využili rovinu šikmej steny. Takto usporiadané okná vedľa seba a nad sebou sú skvelou voľbou, jednak umožnia prienik prirodzeného svetla a zároveň sprostredkujú veľkorysý výhľad.

PREDTÝM

POTOM

Koniec stiesnenej kuchynky

Byty zvyčajne nedisponujú veľkými kuchyňami, no správnym výberom okna sa dá aj mini kuchyňa zmeniť na štýlový priestor, do ktorého sa nebudete hanbiť pozvať vašich známych. Stačí, ak strešné okno, ktoré je optimálnou cestou pre slnečné lúče, vymeníte za strešný balkón – jednak získate panoramatický výhľad, pocit väčšieho priestoru a, samozrejme, oveľa viac svetla.

Celé to funguje veľmi šikovne: Po otvorení zostavy sa zo strešného, na prvý pohľad obyčajného okna vysunie z dolnej časti integrované zábradlie, pričom horná časť sa otvorí do takej výšky, aby pod ňou mohol dospelý človek pohodlne stáť.

PREDTÝM

POTOM

Malá miestnosť nemusí mať len jedno okno

Izba s malým oknom je hotovou nočnou morou, s tým asi súhlasí každý. Jedno okno však tiež nemusí byť dosť – aj s malou miestnosťou, akou je napríklad toaleta pre hostí, sa dajú rozšírením stavebného otvoru v streche robiť zázraky. Z neútulného stiesneného priestoru sa pridaním strešného okna v kombinácii so svetlými farbami a prírodnými materiálmi stane kompaktná útulná miestnosť.

Ak sa bojíte, že by bolo na toalete až príliš veľké teplo, vďaka exteriérovým tieniacim prvkom, napríklad vonkajším roletám alebo markízam, môžete regulovať množstvo svetla, aby ste nemuseli priestor následne zase chladiť.

PREDTÝM

POTOM

Z ponurého podkrovia útulná izbička

Tmavé povaly bývajú obľúbeným miestom pre natáčanie hororových filmov – niet sa čo čudovať, veď priestory, ktoré sú tmavé a nevetrané, vyvolávajú v človeku depresívnu náladu. Ak však do podkrovia pridáme strešné okná, ktoré samozrejme ponúknu cestu svetlu a zároveň zlepšia vetranie, podkrovie bude nielenže pôsobiť príjemne a vľúdne, ale bude aj lepšie „dýchať“.

PREDTÝM

POTOM

Slnečné lúče priamo do postele

Tri okná v podkroví možno nahradiť aj efektným strešným „trojoknom“. Zaspávať pod hviezdami a zobúdzať sa so slnkom na lícach? Ak po niečom takom túžite, nemusíte spať vonku pod stanom, stačí mať izbu v podkroví a šikovne riešené strešné okno. Sami môžete vidieť rozdiel – jedno strešné okno osvetlilo nanajvýš skrinku, akonáhle však vedľa neho pribudli ďalšie dve okná, prežiaril sa celý priestor a atmosféra miestnosti má zrazu úplne inú iskru.

PREDTÝM

POTOM

Ako sa „nafukuje“ kúpeľňa

Vaňa, drevené trámy a jedno strešné okno – takto môže vyzerať kúpeľňa horských chát či víkendových chalúp. Hoci je tu použitý drevený obklad, ktorý zvyčajne evokuje spojenie s prírodou, v takejto kompozícii a množstve pôsobí ťažko a opticky skôr priestor uzatvára. Pri relaxe vo vani má človek pravdepodobne pocit, že mu strop padá na hlavu. Predísť tomu možno zväčšením strešného okna a použitím svetlých bielych tónov, ktoré prenikajúce prirodzené svetlo ešte viac rozptýlia.

PREDTÝM

POTOM

TIP 

Každý priestor je špecifický, preto by ste mu mali prispôsobiť aj výber a umiestnenie strešného okna. Ak neviete, ako na to, prečítajte si krátkeho sprievodcu: https://www.velux.sk/prakticke-rady/pred-zakupenim-vyrobku/ako-vybrat-stresne-okno.