Ing. arch. Martin Doršic bol jednou z najpovolanejších osôb, participujúcich na rekonštrukcii štvorcového domu v Šali, ktorý je súčasťou projektu RenovActive. Aké sú jeho odporúčania pri vybudovaní kompletnej bytovej jednotky pod strechou a ktorými riešeniami môžete nafúknuť neveľký podkrovný priestor?

Stretávate sa u klientov často s požiadavkou vypracovania štúdie na zobytnenie podkrovia?

Podkrovie sa objavuje pri zadaniach rekonštrukcií v strede miest, respektíve bytových domov. Pre architekta patrí k bežnému typu práce. Je predpoklad, že návrhy podkrovných priestorov, prestavby alebo vstavby sa zároveň budú týkať obnovy objektov v mestských štruktúrach. My sme realizovali viaceré podkrovia hlavne ako rekonštrukcie, treba tu mať určité špecifické znalosti a aj skúsenosti, poznať triky, ako pracovať s týmto typom priestoru.

Ktoré typy strechy poskytujú dostatočne svetlú výšku na výstavbu podkrovia?

Jednoznačná odpoveď neexistuje, pretože architekt je schopný zvládnuť riešenie aj do náročných typov konštrukcií a tvarov striech. Na využitie však ideálne vychádzajú strechy so sklonom od 37 stupňov smerom hore, používajú sa bežne do 45-stupňového sklonu.

Foto: Mestský loft
Zdroj: DDAK

Čo je podľa vás najväčšou výhodou bývania v obytnom priestore pod šikminami?

Tu by som postupoval veľmi opatrne, priestory pod šikminou sú veľmi špecifické a nedefinoval by som ich ako jednoznačne výhodné. Z hľadiska čistého jednoduchého riešenia síce nie sú výhodné, ale podstatným pozitívom je možnosť presvetliť dispozíciu do hĺbky a z rôznych miest strechy, takisto ich poloha na najvyššom mieste stavby.

„Pozitívom podkroví je možnosť presvetliť dispozíciu do hĺbky z rôznych miest strechy.“

Na druhej strane, aké obmedzenia prinášajú architektom skosené steny a stropy? Má návrh podkrovných miestností svoje špecifiká?

Návrh podkrovia je vždy od začiatku práca v 3D. Zásadný rozdiel je uvedomovať si a overovať podchodnú výšku, reálnu výšku priestoru a možnosti, ktoré dovoľuje konštrukcia strechy. Klamlivé zvyknú byť hlavne pôdorysy, kde všetko zariadenie rozmerovo vychádza, ale realita pod šikminou môže byť úplne odlišná – niekedy až nepoužiteľná.

Foto: Podkrovný byt
Zdroj: DDAK

Je podkrovný priestor vhodný na vybudovanie kompletnej bytovej jednotky so všetkými miestnosťami? Na čo netreba zabúdať?

Áno, je to možné v podstate bez problémov. Netreba zabudnúť na dobrú terasu alebo minimálne balkón a pracovať s výhľadmi – to znamená, kam sa ktoré okno „pozerá“. Vzhľadom na umiestnenie podkrovia vo vrchnej časti domu alebo budovy je väčšinou kam sa pozerať, a to je jeden z veľkých benefitov.

„V prípade podkroví zvyknú byť klamlivé hlavne pôdorysy, kde všetko zariadenie rozmerovo vychádza – realita pod šikminou však môže byť úplne odlišná.“

„Hluché kúty“ pri stenách a nárožia sú častým problémom podkrovných priestorov. Ako ich využiť?

Šikmé priestory neumožňujú vždy použiť štandardizovaný nábytok – takže tu nastupuje architekt, pretože je potrebné riešiť nábytok na mieru. Od odkladacích zabudovaných skríň až po rôzne typy nízkych políc. Takisto je možné pracovať na úrovni stavebného interiéru, to znamená riešiť niektoré prvky zo sadrokartónu alebo murovaním – dvihnuté plošiny, police v úrovni 25 cm nad podlahou, čím vznikajú jednoduché a finančne nenáročné atraktívne prvky v izbách a priestoroch.

Foto: Zobytnené podkrovie štvorcového domu v Šali
Zdroj: Martin Matula/VELUX

Existujú nejaké tipy a triky, ako „nafúknuť“ malý priestor podkrovia?

Pri zateplení stropnej konštrukcie treba realizovať tepelnú izoláciu z vonkajšej strany, tzv. nadkrokvovú izoláciu, ak je to ešte možné. A priznať časti konštrukcie – priznané krokvy, drevené, kovové prvky prebiehajúce cez interiér – a vytlačiť obal strechy smerom von. Ďalej nedeliť priestory dverami, iba nutné funkčné časti, respektíve používať zasklené steny a priečky. A umiestňovať veľké okná, kombinácie strešných okien, smerom na východ a západ a tie južné využívať ako prechody na terasu alebo balkón, čím vznikne efekt interiéru pokračujúceho smerom von.

Čo odporúčate majiteľom urobiť ako prvý krok pri riešení rekonštrukcie strechy?

Zavolať statika a urobiť veľmi podrobnú obhliadku a posúdenie nosnosti strešnej konštrukcie. Osloviť architekta a riešiť základné technické parametre – prístup cez schody, napojenie vody a kanalizácie, respektíve možnosti hygieny a možnosť presvetlenia denným svetlom, teda okná.

Vizitka

Ing. arch. Martin Doršic vyštudoval Fakultu architektúry STU v Bratislave. Je aj certifikovaný dizajnér pasívnych domov v iEPD . Spolu s manželkou, Ing. arch. Helenou Doršicovou Barkaiovou, spolupracujú v architektonickej kancelárii DDAK v Bratislave. Realizujú predovšetkým projekty úsporných rodinných domov, rekonštrukcie podkrovných priestorov a väčších verejných stavieb. Architektonická kancelária DDAK sa stala víťazom súťaže na návrh rekonštrukcie štvorcového domu v Šali, ktorá prebiehala pod záštitou projektu RenovActive. Porota ocenila, že rekonštrukcia zlepšuje kvalitu života v dome ekonomickým a uskutočniteľným spôsobom a zároveň zachováva súčasný výraz domu.