V posledných dvoch desaťročiach sa v novostavbách rodinných domov stále častejšie presadzuje podlahové vykurovanie na úkor klasického radiátorového. Lenže aj tento typ vykurovania má svoje prednosti. Ide najmä o to, že klasické teplovodné radiátory vytvárajú prúdenie vzduchu v interiéri a pokiaľ sú nainštalované pod oknami, má v zime prúdenie teplého vzduchu okrem iného aj preventívny účinok proti roseniu okien.

Vykurovanie a prúdenie vzduchu

Keď sa po roku 1989 na našom stavebnom trhu začalo v masívnej miere uplatňovať podlahové vykurovanie, medzi obľúbené argumenty „podlahárov“ patrili vety: Podlahové kúrenie nespôsobuje vírenie vzduchu, a teda ani prachu, čiže je mimoriadne vhodné pre ľudí, ktorí trpia alergiami. Aké sú však objektívne rozdiely medzi podlahovým a radiátorovým vykurovaním?

Podlahové vykurovanie je nízkoteplotné (v prípade teplovodného systému s teplotou média maximálne do 35 °C a teplotou podlahy spravidla 25 až 27 °C), je akumulačné, a teda aj značne zotrvačné. Naopak, teplovodné radiátorové vykurovanie má aj v prípade kondenzačného kotla minimálne o 10 °C vyššiu teplotu média – v prípade klasického plynového kotla presahuje teplota média prúdiaceho do radiátorov hodnotu 55 °C a viac.

radiatory, vykurovanie, okno (2)

Pri podlahovom vykurovaní nemá v podstate ani zmysel rozfázovať denný režim do plných a útlmových režimov. Keďže je toto kúrenie akumulačné, nie je veľmi flexibilné. Naopak, radiátorové kúrenie má zmysel naprogramovať do plných a útlmových režimov, pretože efekt sa pri súčasných nízkoobjemových systémoch dostavuje spravidla do 30 minút.

Vedeli ste, že?

Povrchová teplota oceľového radiátora súčasne zabezpečuje aj prúdenie ohriateho vzduchu smerom nahor. A stúpajúci teplý vzduch okenným tabuliam vo vykurovacom období prospieva.

Ako využívať a usmerňovať prúdenie vzduchu

Určite všetci poznáme príslovie: Oheň je dobrý služobník, ale zlý pán. A tak je to aj s prúdiacim vzduchom. Ak nám má priniesť úžitok, musíme mu umožniť, aby smeroval tam, kde nám najlepšie poslúži, teda na okenné tabule. Čo to v praxi znamená? Napríklad aj to, že by sme radiátory nemali zadebňovať rôznymi „okrasnými“ drevenými mrežami.

radiatory, vykurovanie, okno (2)

Radiátory majú byť zásadne priznané, aby ich mohol obtekať ohrievaný vzduch, stúpajúci smerom nahor. Nemali by sme však zadebňovať ani okná a najmä parapetné dosky. Aj s interiérovými žalúziami a roletami treba vo vykurovacom období narábať opatrne. O ich výbere, inštalácii a používaní by sme sa mali poradiť s profesionálom. Mnohí stavebníci neveriacky krútia hlavami, keď sa im v zime rosia okenné tabule a po okrajoch (na styku rámu a skla) sa začínajú tvoriť plesne. Verte, že to nie je len o nedostatočnej výmene vzduchu, ale aj o podcenení účinku omývania sklených plôch stúpajúcim teplým vzduchom.

Aký typ vykurovania zvoliť?

Do novostavieb súčasných nízkoenergetických rodinných domov je vhodné a aj vcelku rozumné inštalovať podlahové (teplovodné i elektrické) kúrenie. Je príjemné, úsporné a určite vhodné aj pre alergikov. V súčasnej ére inteligentných telefónov, inteligentných televízorov a nastupujúcich inteligentných domácností si však musíme uvedomiť, že nejaké ďalšie závratné úspory na tomto type kúrenia už nevykúzlime, pretože podlahové kúrenie je značne neflexibilné. S úsporami na kúrení pri využití systémov smart home budeme určite úspešnejší, pokiaľ disponujeme radiátorovým teplovodným systémom alebo trebárs aj sálavými elektrickými infrapanelmi.

Infrapanely sa v súčasnosti zvyknú umiestňovať skôr na stropoch, takže ak sa bavíme o ich vplyve na možné ovievanie rosiacich sa okenných tabúľ, bude z tohto pohľadu zanedbateľný. Podlahové (akumulačné) typy kúrenia sú vhodné do trvalo obývaných nízkoenergetických rodinných domov. Radiátorové systémy sú vhodné najmä tam, kde chceme flexibilitu a variabilitu (chaty, ale aj klasické rodinné domy a, samozrejme, aj rekonštrukcie) a tam, kde si chceme nechať pootvorené dvierka pre ďalšie možnosti znižovania nákladov na vykurovanie zavádzaním nových inteligentných riešení.

radiatory, vykurovanie, okno (2)

Čo je dobré si zapamätať

  • Podlahové vykurovanie určite nepatrí na chatu, resp. do menej využívaných obytných priestorov. Ak by sme napríklad v piatok prišli a zakúrili, nízkoteplotný akumulačný systém by ani do nedele večera nedokázal vyrobiť znesiteľnú teplotu v interiéri. Sem sa viac hodia flexibilné systémy radiátorového typu – s rýchlym nábehom.
  • Aj sálavé infrapanely majú okamžitý nábeh. Musíme však rátať s tým, že v princípe je dnes kúrenie elektrinou asi 2,5-krát drahšie ako kúrenie plynom a minimálne 4- až 5-krát drahšie ako kúrenie drevom (samozrejme, v závislosti od aktuálnej ceny palivového dreva).
  • Ak riešime, kam umiestniť radiátory, ideálne je situovať ich priamo pod okno.
  • Radiátory ani okná by sme v žiadnom prípade nemali „zadebňovať“. Je ideálne, ak teplý vzduch v interiéri stúpa od radiátorov na okenné tabule a pomáha eliminovať prípadné zrážanie vlhkých pár na vnútornej strane okenných tabúľ.
  • To, či máme podlahové alebo radiátorové vykurovanie, nie je podstatné v súvislosti s vetraním a výmenou vzduchu v interiéri. Vetrať treba za každých okolností. Či už náporovo, čiže otvorením okna, alebo pomocou ventilátora, najlepšie s rekuperáciou tepla.