Renovácia interiéru, z nášho pohľadu obzvlášť podkrovia, predstavuje spletitú cestu radostí a starostí, na konci ktorej vás čaká skutočne jedinečný pocit. Jednoducho, vdýchnuť nový život priestorom s bohatou históriou je niečo neopísateľné. Výber kvalitných materiálov, dodržiavanie správnych technologických a pracovných postupov či následné zariaďovanie však vonkoncom nie sú to jediné, na čo by ste mali pri renovácii interiéru myslieť. Viete, prečo by ste mali venovať dostatočnú pozornosť aj zeleni a izbovým rastlinám?
Vzhľadom na neutíchajúci rozmach moderných technológií a ich všadeprítomnosť sme neustále vystavovaní takzvanému elektrosmogu. A to aj v našich príbytkoch. Navyše, keď sa k spomínanému elektrosmogu pridajú aj škodlivé látky, ktoré sa môžu prirodzene vyparovať z nových náterov, kobercov, nábytku či podlahovín v dôsledku renovácie interiéru, vaše telo sa vám rozhodne dvakrát nepoďakuje. Čo môžete v takejto situácii urobiť pre vaše zdravie?
Intenzívne vetranie a prítomnosť zelene
Jedným zo základných predpokladov zdravého vnútorného prostredia je čerstvý vzduch. Ten si môžete zabezpečiť pravidelným a intenzívnym vetraním, prípadne inteligentnými a automatickými riešeniami efektívneho vetrania. V ideálnom prípade však vo vyváženej kombinácii s izbovými rastlinami. Tie ako prírodný element do interiéru vnášajú aspekt tzv. biofilického dizajnu. Ide o pojem vychádzajúci z teórie biológa Edwarda O. Wilsona, ktorý hovorí o tom, že človek je vrodeným spôsobom emočne prepojený s prírodou, a tak prirodzene inklinuje k zeleni a prírodným prvkom v interiéri.
Vedeli ste, že?
Podľa mnohých výskumov predstavujú rastliny udržateľné, ale nedostatočne využívané riešenie na zlepšenie kvality vnútorného ovzdušia.
Izbové rastliny tak nie sú len estetickým spestrením interiérov. Pod „pozlátkou“ rozmanitých listov a pestrofarebných kvetov sa totiž skrývajú mimoriadne funkčné pohlcovače škodlivín, spoľahlivé lapače prachu, efektívne regulátory vlhkosti a praktické tlmiče hluku. Okrem toho, z vizuálneho hľadiska vytvárajú zaujímavý kontrast k moderným vybaveniam a vymoženostiam 21. storočia.
V neposlednom rade si môžete dovnútra „priniesť“ aj zeleň z exteriéru, a to vďaka veľkoryso dimenzovaným okenným otvorom. A dokonca aj v podkroví, kde do strešnej roviny necháte zabudovať nové strešné okná s menšou výškou nadmurovky, vďaka ktorým si výhľad na okolitú zeleň budete môcť vychutnávať aj v sede, prípadne v kombinácii viacerých strešných okien vedľa seba či nad sebou, ktoré interiér doslova „prepoja“ s exteriérom.
Tip
- Strešné okná sa hodia do podkrovného bytu, rodinného domu či administratívnej budovy.
- S kvalitným strešným oknom môžete získať riešenie „všetko v jednom” (okno, montážne doplnky a tieniaca technika).
- Dostupná je aj (dodatočná) elektrifikácia okien.
- Máte možnosť prezrieť si okno pred kúpou.
- Aj v strešnej rovine môžete realizovať riešenia dokonale prepájajúce interiér s exteriérom. Príkladom je strešný balkón VELUX Cabrio a strešné okná 3 v 1 VELUX Studio.
Ako rozmiestniť rastliny v interiéri?
Pri výbere zelene by sme nemali hľadieť iba na svoje potreby, ale tiež na podmienky, v ktorých sa konkrétnej rastlinke darí najlepšie. Kým niektoré vyžadujú viac tepla a svetla, iné sa uskromnia aj s tmavšími priestormi či s občasným polievaním.
Chodba
Rozmýšľate, ako spestriť a oživiť vašu chodbu? Čo tak siahnuť po nenáročnej rastline, ktorá nepotrebuje k životu príliš veľa svetla? Vyberte takú, ktorá svojím dominantným vzrastom dokonale ovládne priestor.
Náš tip: Bambusová palma.
Detská izba
Čo sa týka detských izieb, odporúčame vám siahnuť po nenáročnejších rastlinkách nie príliš veľkého vzrastu. Deťom by totiž nemali prekážať pri každodenných hrách. Navyše, veľké rastliny v ťažkých črepníkoch by mohli pre ne predstavovať v prípade prevrhnutia aj isté riziko. Z podobného dôvodu sa radšej vyhnite aj tŕňovým rastlinám a druhom, ktoré majú ostré listy.
Náš tip: Pestrofarebné africké fialky, resp. senpólie alebo kalanchoe.
Spálňa
Spálňa patrí medzi miestnosti, ktoré zvyknú byť o čosi chladnejšie ako zvyšok domácnosti. Okrem toho, spálňa by mala byť opradená pozitívnou energiou a čistým vzduchom, aby ste v nej mohli každú noc načerpať energiu do ďalšieho dňa. Na tieto skutočnosti by ste mali brať ohľad aj pri výbere vhodnej zelene.
Náš tip: Dracéna ako vynikajúci filter vzduchu alebo obľúbená juka.
Kúpeľňa
Pokiaľ si chcete zeleňou spríjemniť aj kúpeľňové priestory, dbajte na to, aby vami vybraným rastlinám vyhovovalo vlhké prostredie. Nemenej dôležitou požiadavkou je aj prístup prirodzeného svetla.
Náš tip: Šachor, lopatkovce.
Kuchyňa
Najčastejšou kuchynskou činnosťou je viac než pochopiteľne varenie. To sa v mnohých prípadoch nezaobíde bez rôznych byliniek, korenín a iných dochucovadiel. Pokiaľ nemáte možnosť pestovať podobné rastlinky v záhrade, môžete to skúsiť priamo v kuchyni.
Náš tip: Bylinky, koreniny, drobná zelenina.
Obývacia izba
V obývacej izbe sa budú výborne vynímať dominantné rastliny. Svoje zaslúžené miestečko v nej takisto nájde zeleň, ktorá dokáže efektívne detoxikovať priestory.
Náš tip: Pekný fikus, svokrine jazyky na uvoľňovanie kyslíka, lopatkovce na zabíjanie škodlivých látok.
Tipy na záver – moderná zeleň i väčšie okná
Vzhľadom na to, že rastliny sú od nepamäti neodmysliteľnou súčasťou interiérových priestorov, vám dáme ešte dva tipy na ich moderné a mimoriadne estetické pestovanie. Využiť môžete vertikálne pestovanie (pestovanie rastlín navrstvených zhora nadol, napríklad vo výškových policiach, vertikálnych setoch či mriežkach) alebo hydroponické pestovanie (pestovanie rastlín vo vode namiesto pôdy). V obidvoch prípadoch si viete vytvárať pôsobivé zelené „steny“, ktoré priestor oživia a zároveň mu poskytnú množstvo zdravotných výhod.