Všetko raz doslúži. Práčka, televízor či plynový kotol. Ich výmenu najčastejšie zvažujeme vtedy, keď sa pokazia. Pred nami zvyčajne stojí otázka, čo je finančne výhodnejšie. Investovať ďalšie peniaze do opravy desaťročnej práčky, alebo radšej kúpiť (trebárs aj na splátky) úplne novú, výkonnejšiu, modernejšiu, úspornejšiu za vyššiu sumu? To isté platí aj o strešných oknách…

Aj okná umiestnené v strešnej rovine raz doslúžia, respektíve začnú vykazovať známky opotrebenia. Najmä, ak sme im doteraz nevenovali dostatočnú pozornosť. A nejde len o estetické záležitosti, akými sú poškodený lak či zatečené rámy. Tak teda ako? Vymeniť či opraviť?

Staršie okná a tepelné straty

Naše rozhodovanie je spravidla najjednoduchšie v prípade kúpy staršieho domu. Ak má takýto dom viac ako 30 rokov a my v ňom chceme bývať minimálne ďalších 30, okná treba jednoznačne vymeniť. Nielen preto, že sú opotrebované a vykazujú isté poruchy funkčnosti či netesnosti, ale takisto preto, že sú už aj morálne opotrebované a nevyhovujú súčasným nárokom, najmä tepelnoizolačným parametrom.

Pri starých typoch okien vznikajú v dome neprimerané tepelné straty. Okná z 90. rokov alebo dokonca spred roka 1989, a zvlášť tie strešné, treba dnes pri kúpe a následnej revitalizácii staršieho domu jednoznačne vymeniť. Vďaka tomu sa na dlhé roky vyhneme zbytočným opravám a nezmyselným servisným úkonom, ktoré nás budú stáť čas a peniaze.

Náš tip

Pri výbere nových strešných okien je dobré sledovať hodnoty súčiniteľa prestupu tepla, tzv. parameter U. Základným údajom je Uw, čiže súčiniteľ prestupu tepla celým oknom, ktorý sa vyjadruje jednotkou W/(m2K). Všímajte si však aj hodnoty Uf, súčiniteľa prestupu tepla okenným rámom, a Ug, čo je pre zmenu súčiniteľ prestupu tepla izolačným sklom. Skvelým modelom vhodným na výmenu je napríklad ekonomicky výhodné strešné okno VELUX Nový Štandard Plus so zasklením 64, ktoré má Uw 1,0. 

Nové okno má i ďalšie benefity

V prípade nových strešných okien nejde len o znížené tepelné straty, ale aj o úplne nový komfort používania. Súčasné typy strešných okien nám ponúkajú aj inú úroveň odolnosti proti vonkajšiemu hluku a prachu. Majú premyslene vytvorené vetracie štrbiny, spôsoby otvárania, aretácie a sú kompatibilné s celým doplnkovým sortimentom tienenia a zatemňovania. A to už nehovoríme o možnostiach motorického otvárania okien, dokonca na diaľkové ovládanie či s možnou funkciou automatického zatvárania v prípade nepriaznivého počasia.

renovácia okien, oprava okien, nové okná

Kedy oprava dáva zmysel

Vráťme sa k už spomenutej modelovej situácii, že kupujeme starší, viac ako 30-ročný dom, ktorý však už prešiel istou rekonštrukciou a má napríklad 20-ročné strešné okná. Povedzme, že okná vykazujú isté typy porúch, spôsobené buď nešetrným, resp. nesprávnym zaobchádzaním, alebo (a to je najčastejší prípad) zanedbanou údržbou.

Môže dochádzať k zatekaniu z dôvodu poškodenia vonkajšieho lemu, ktorý mohol byť zdeformovaný zamŕzajúcim snehom. Gumové tesnenie stráca časom pružnosť, takže môže byť príčinou tepelných strát i vzniku kondenzátu medzi krídlom a rámom okna. Rovnako môže dôjsť k uvoľneniu tesnenia na ventilačnej klapke. V takom prípade netreba hneď meniť celé okno. Stačí napríklad odstrániť príčinu zatekania z exteriérovej strany a následne opraviť aj ďalšie prípadné defekty z interiérovej strany.

Niekedy k uvedenému defektu dopomôže aj pôvodná neodborná montáž, takže servis strešného okna alebo repasovanie je najlepšie zveriť skúsenému odborníkovi. Ten vám povie, čo je potrebné opraviť alebo ošetriť, koľko by oprava či údržba stála, prípadne či by nebolo lepšie okno vymeniť.

renovácia okien, oprava okien, nové okná

Kedy oprava zmysel nedáva

V súčasnosti je možné nájsť na internete množstvo firiem, ktoré ponúkajú opravu fasádnych, ale aj strešných okien. Odborníci radia, že únikom tepla dokáže zabrániť a komfort bývania môže zvýšiť výmena pôvodného zasklenia za nové – s lepšími parametrami. Za istých okolností síce môže dôjsť k zlepšeniu parametrov okna, avšak staré okno zostane aj naďalej starým, a to aj s celým jeho skeletom a mechanickými prvkami.

Pri takomto type opravy strešného okna treba spravidla nielen vymeniť zasklenie, ale takisto zrenovovať celý drevený rám, zbaviť ho pôvodných náterov, znova ho napustiť, okno zároveň pretesniť, a to sa (aj s podielom svojej vlastnej práce) pomaly približujeme k cene nového okna – avšak s tým, že stále máme staré okno.

Kedy je čas vymeniť okno:

  • ak strešné okno už doslúžilo – vykazuje chyby a nedostatky z hľadiska tepelnej izolácie,
  • ak sa chystáte na rekonštrukciu podkrovia,
  • ak hľadáte modernejší dizajn či lepšie presvetlenie interiéru pod šikminami,
  • ak chcete dosiahnuť zdravšie vnútorné prostredie.

Čo je dobré si zapamätať

  • Keby ste si nechali repasovať okná, pamätajte na to, že stále pôjde o staré okná, hoci dostanú nové, omnoho kvalitnejšie prvky či zasklenie.
  • O okná sa netreba každý deň starať, avšak zaslúžili by si aspoň občasnú kontrolu – najmä vonkajšieho lemovania a odtokového systému.
  • Zručný domáci majster dokáže opraviť niektoré poruchy na strešnom okne, resp. ho natrieť či premazať závesy trochou vazelíny. Zložitejšie opravy však treba nechať na profesionálov.
  • Ak zásadnejším spôsobom rekonštruujete objekt, stojí za zváženie, či okrem kuchynskej linky, podláh a sanity nerealizovať súčasne aj výmenu okien.